Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: pret sticla

  1. #1
    Junior Member bocosb's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    92
    Post (Dis)Likes

    pret sticla

    M-am apucat de cautat oferte de pret pentru sticla pentru un prim acvariu sa imi fac o idee despre costurile totale. Am gasit o firma locala (Cluj) si am primit urmatoarea oferta pentru un 100x40x45:

    Float clear 8mm
    2 buc - 1000*450 mm
    2 buc - 388*450 mm
    1 buc -1000*400 mm
    Proces: Slefuire
    Pret: 269.40 RON, TVA inclus

    Mi se pare cam mult pentru un acvariu de 180l.. stie cineva in zona Cluj un furnizor de sticla cu preturi mai bune?
    Ma tot gandesc ca poate ar fi mai ok ca si costuri sa ma orientez spre un acvariu 80x35x40 de 110l, care ar merge si cu sticla de 6mm si accesoriile si intretinerea ar fi mai ieftine..

  2. #2
    Aquarium expert mihai2002's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    onesti
    Posts
    3,056
    Post (Dis)Likes
    175 ron sticla de 10 pt un bazin 125/50/50 in bacau in mai

  3. #3
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    eu am luat din de la o firma de geamuri clasice si termopane sticla de 8 mm la 80 Ron m2 si aveau si de 6 mm la 40 ron M2, dar e din ce in ce mai greu de gasit sticla groasa, pentru ca nu mai sunt cereri in piata. multa bafta, iti recomand fostele ateliere de geamuri(geamgeriile de dinainte de 89)
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes
    La acvariul meu de 86x40x30, 103l, suprafata totala aprox. 1,1mp + 10% pierderi, sticla de 6mm a costat 60 RON acum o luna.
    E un atelier de sticlarie pe str. Ciocarliei, in Marasti. Masuratoarea se face manual deci va fi +/- 1-2mm la dimensiuni dar pentru primul acvariu mie mi-a iesit super bine.

  5. #5
    Junior Member bocosb's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    92
    Post (Dis)Likes
    Am fost si eu azi la un atelier din Zorilor, mi-au dat un pret de 75 lei/mp la sticla de 6mm cu taiere inclusa si 2lei/bucata de sticla slefuirea marginilor. Sticla de 8mm nu avea, dar a zis ca poate aduce in jur de 100 lei/mp.
    Merita sa iau de 8 mm, ca sa stau linistit?
    Inca oscilez intre 80Lx35lx40h si 80Lx40lx40h, ar fi vreun avantaj la una dintre dimensiuni?


    @Marius_E: stii cumva la ce numar e atelierul de pe Ciocarliei? poate imi fac drum si pe acolo

  6. #6
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    eu zic sa-ti iei de 8mm arata mai bine asa mai groasa si iti da un sentiment de siguranta
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    25
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bocosb View Post
    @Marius_E: stii cumva la ce numar e atelierul de pe Ciocarliei? poate imi fac drum si pe acolo
    Ciorcarliei nr. 23, tel. 0264-411 776, 0744-612 567, orar 8:00-17:00

    Quote Originally Posted by bocosb View Post
    Inca oscilez intre 80Lx35lx40h si 80Lx40lx40h, ar fi vreun avantaj la una dintre dimensiuni?
    Stii cum zice Hagi?... "Decat sa fie rau, mai bine sa fie bine!" Asa ca si tu: decat sa fie mai mic, mai bine sa fie mai mare!
    Recomand sticla de 8mm. Macar stii sigur ca pestii stau in acvariu...
    Last edited by Marius_E; 15-11-2010 at 23:35.

  8. #8
    Junior Member bocosb's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    92
    Post (Dis)Likes
    Thx de informatii (cu intarziere)

    Maine cred ca imi comand sticla. Deci, ca sa nu fac vreo prostie, dimensiunile pentru 80x40x40 ar fi:

    - 3 buc de 80x40 cm (fund, fata, spate)
    - 2 buc de 40x38,4 cm (laterale)
    ?

  9. #9
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    mai bine ii intrebi daca au mai facut si te mai ajuta si ei( eu asa am procedat)
    icam astea sunt marimile poti sa mai lasi 1-2 mm pentru silicon , ca sigur iti va trebuii
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  10. #10
    Junior Member KillerWhale's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Constanta
    Posts
    53
    Post (Dis)Likes
    @ bocosb

    Pe tine cred ca te arunca mult in pret slefuirea.
    Ca si exemplu la firma de unde iau eu, slefuirea este 0,2 euro X ml (lungime cant) X mm (grosimea sticlei) fara TVA.
    Ia aduna tu toate laturile de la toate geamurile, inmulteste cu 8 apoi cu 0,2 si totul plus 24% sa vezi la cati euro iesi

    Nu stiu cum e la 2 lei bugata de sticla, poane nu e slefuire la masina, o fi altceva...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •