Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 187

Thread: Proiect "Malawi Aquarium"

High member vidockq's Avatar
    Post (Dis)Likes

Proiect "Malawi Aquarium"

Buna tuturor,

Iata-ma ajuns la al 4-lea acvariu (boala grea) si am zis ca de data asta fac totul 100% specificatii de pe forum (ps snake sper ca de data asta sa nu zici ca mai chinui pestii si sa vezi ca imi dau tot interesul pentru ei).

Proiectul consta intr-un acvariu pe urmatoarele dimensiuni:
    240cm Lungime x 68 cm latime x 53 inaltime

Uploaded with ImageShack.us
    Volum 864.

Dimensiunile sunt alese pentru nevoie de spatiu a ciclidelor africane si specificatile luate de pe forum pentru un acvariu reusit. (Cei 3 cm din inaltime sunt cat sa pot sa inramez acvariu fara sa pierd din apa)

Am discutat deja cu mai multi useri de pe forum pentru sfaturi si am ajuns la concluzia ca suportul cel mai bun ar fi in tipul lui Pomi (cer permisiune sa pun poza de la tine)

Acvariu va fi cu fund dublu (modelul dreapta):

Cand l-am vazut pe un post am zis ca ar fi cel mai ideal model posibil.

Constructia incepe in weekendu acesta la standul de metal, indata cum gat cu cate o bucata voi posta poze cu evolutia .

AJUTOR de la comunitate:
    Am nevoie de ajutor la selectia filtrarii, stiu ca le trebuie de 5 ori filtrarea pentru acel volum de apa, dar nu dispun de banii necesari acuma pentru 2x Fluval FX.
    Asa ca cel mai normal mi-am indreptat atentia catre un sump. Posibil de realizat pentru ca standul imi va permite plasarea unui acvariu in interior; asta pana cand am dat de asa ceva pe un site :
    http://www.tip-pumpen.de/detail_pma7000uvl.php
    Vad ca e ptr lacuri dar are toate calitatile care imi trebuie mie, pompa mare si puternica, spatiu mare pentru medii de filtrare, UV si un pret mult mai mic decat filtrele de acvari obisnuite. (pe la 700 ron)

Ce parere aveti se merita asa ceva ?

Multumesc anticipat pentru reply-uri de help.

Very high member parpa_tupac's Avatar
    Post (Dis)Likes
    La asa dimensiuni pentru un somn linistit nu ar fi mai bine asa?2010-11-12_10-03_Calculate Aquarium Glass.jpg

Post (Dis)Likes
    M-am gandit si la sticla de 12, dar dupa ce am vazut de 1100L facut cu 10 fara fund dublu (aka darius si acvariul lui superb) am zis ca nu merita costul aproape dublu de sticla.

Voi face pe langa fundul dublu si intarituri in H in 2 posibil 3 locuri.
    Sticla de 10 am gasit-o la 100Ron metru cu transport cu tot
    Sticla de 12 era 150 Ron metru si aveam terment de asteptat.

Very high member parpa_tupac's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Da dar, acvariul trebuie sa fie lipit perfect.Ai vazut ca Darius se pricepe si a avut inca 2 ajutoare pricepute.
    Bafta

Post (Dis)Likes
    Eu o sa apelez la un domn care face acvarii ca si job. El mi-a facut cel de 300L de aceea il cunosc.
    Mi-a cerut 250 Ron pentru lipire cu siliconul lui si in 5 ore a zis ca gata.

Sa fie !

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    850 de litri suna tare bine. Asteptam evolutia acvariului si cat mai multe poze.
    Referitor la filtru, asigura-te ca nu face prea mare zgomot, asta mai ales daca vei folosi camera pentru dormit.
    Bafta!

Very high member darius_ciprian's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Bravo,vidockq asteptam sa vii cu un asa proiect,am vazut pasiunea ta pentru cichlide si trebuia sa ajungi si aici.Daca este facut cu intarituri solide si lipit bine nu ar trebui sa ai probleme,dar sa astepti sa se usuce bine siliconul ,sa nu te grabesti.Astept evolutia acvariului si poze cu fiecare etapa.

Junior Member
    Post (Dis)Likes
    Bravo vidockq, sa ai mult spor si scucces in realizarea noului tau proiect, alegerile de pana acum sunt bune, la lipit sa ai mare grija si sa mai aduci un ajutor pentru manevrare sticlei, fundul acvariului e foarte bine ales, lipituri in H sa faci 3 cel putin,iar intariturile longitudinale sa fie de 5 cm, filtrare poate ca e buna si cu canistra aia mare dar sa nu iti faca prea mult zgomot in casa, chiar daca nu dormi acolo,(sa nu ii deranjezi pe ceilalti cu zgomotul, stii tu)
    PS: mi-a placut ps-ul tau)
    Bafta multa si scces!

User banat
    Post (Dis)Likes
    N-ai vrea sa dormi totusi mai linistit si sa-l faci din sticla de 12 mm?
    Nu de alta, dar tocmai i-am facut unui coleg un acvariu de 200/50/55 cm (L/l/h), din geam de 12 cu intarituri longitudinale si tot a facut o burta de 2 mm.
    La tine lungimea fiind totusi mai mare, iar inaltimea aproximativ aceeasi ... tare nu m-as risca cu sticla de 10 mm. Nu de alta, dar calculatorul ala e facut pt sticla de o anumita calitate, ceea ce pe la noi nu gasesti.
    Tu faci cum vrei, dar sfatul meu e sa nu te zgarcesti la bani si sa-l faci din sticla de 12 mm.
    Filtrul din link-ul tau sa zicem ca ar fi bun, dar ... 50 w ... e un consum mare rau. Nemailuan in calcul faptul ca de regula canistrele pt pond nu sunt 100% etanse.
    Ia 2 externe sau fa un sump.

Post (Dis)Likes
    Va multumesc tuturor pentru sfaturi.

In legatura cu filtru inca nu m-am decis, din ce am vb cu Pomi un fluval FX e destul pentru un acvariu mare (mai pun eu JBL E900 al meu) si unul interior asa ca poate mai bine astept sa strang abnuti pentru ceva de calitate. Am gasit filtrul din linku meu pe amazon.de si era cu un coment ... care tradus din google translate zicea ca filtru uv cand a fost dat drumu a topi in interior plasticul si a avut mai multe probleme cu el asa ca ia dat doar 1 stea.
    Inca sunt in cautare de alternativa de filtrare, preferabil sa nu miroasa (aka sump) pentru ca va fi pozitionat in living cum intri in casa, fapt care ar fi neplacut pentru musafiri care vin de la aer curat.
    Acvariul va fi pozitionat astfel:

Astazi de dimineata am primit si vestea rea, domnu din agnita care trebuia sa vina sa mil lipeasca ia scapat o sticla pe picior si acuma e cu copci. Deci va mai dura putin pana o sa asamblez acvariul.

In legatura cu sticla, am decis sa o securizez, in urma si la incidentul cu domnu, am discutat si am zis ca ar fi ideal sa il am securizat cu folie pentru viitor (poate intervina un copil si nu sti cum zboara vreo jucarie in sticla de la acvariu si se intampla un incident nedorit).
    Nu stiu daca prin securizare as rezolva si problama burti la sticla.

Later Edit:
    Tocmai ce am vorbit si securizatul ma costa 50 Ron pe m2. Mi se pare o suma buna pentru a sta linistit.
    Last edited by vidockq; 13-11-2010 at 11:41.

Page 1 of 19 12311 ... LastLast