Results 1 to 3 of 3

Thread: "Pestele cutit"

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    27
    Post (Dis)Likes

    "Pestele cutit"

    Salut. Iarasi am o problema la care v'as ruga sa ma ajutati pe cat posibil...Am cumparat de la un magazin 2 pesti..."pestele cutit" i-a numit vanzatorul. I-am adus acasa toate bune si frumoase...am incercat sa caut pe internet mai multe despre ei...'sa ii invat un pic' dar nu am gasit absolut nimic. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi ? Vreau sa stiu mai multe despre ei.. Multumesc

  2. #2
    Very high member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti-Berceni
    Posts
    1,173
    Post (Dis)Likes
    Pai poate nu ai stiut tu sa cauti ,informatii exista.Singura chestie pe care o stiu eu este ca ajunge pana la 50 cm lungime si iti trebuie un acvariu urias.Dar am observat ca voua nu va pasa cat creste un peste si ati fi in stare sa bagati un caras de 1 kg intr-un bol de 5 l .E pacat ca acvaristica pentru unii inseamna acvarii mici si pesti cat mai multi , ar fi bine ca inainte sa cumperi un peste sa cauti informatii despre el , IN NICI UN CAZ DUPA.
    You can't change the world But you can make a difference

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    dezactivat-Craiova
    Posts
    253
    Post (Dis)Likes
    Probabil ca Johnny se referea la mine in privinta asta dar se inseala. Am si posibilitati financiare si nu numai dar cu cine sa te intelegi?
    Il poti gasi ca Black Ghost Knifefish sau Apteronotus Albifrons dar trebuie sa-ti spun ca ajung pana la 50 cm lungime, se tin cam un exemplar pe acvariu fiin cam agresivi cu fratii lor, au nevoie de apa foarte buna (deci schimburi de apa, Easy Balance) cu toate ca nu sunt foarte pretentiosi la pH, dGH dar vezi cu nitratii. Si la dimensiuni mari papa pestisorii micuti dar nu sunt niste pesti agresivi. Trebuie sa le oferi niste ascunzatori numai pentru ei. Au un organ electric cu care localizeaza hrana, ochii lor micuti nefiindu-le de prea mare ajutor. Am avut si eu pentru 2 sapt. dar mi-a murit dupa vreo 2 pene de curent care au crescut considerabil amoniacul si nitritii. Vezi ca mananca in special hrana vie (poti incerca rame curatate de pamant si feliate sau tubifex dar ... riscul tau).
    Alte informatii mai cauta si tu .. sa nu-ti dau mura in gura.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •