Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Thread: Ajutor... Cum scot pestii din iaz?

  1. #11
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    eu iarna trecuta l-am avut acoperit cu folie triplustrat cu bule,am pus niste scanduri si folia peste.A venit zapada si a asezat un strat de juma de metru de zapada.Acoperisul asta era la 40-50cm de luciul apei.Iazul nu a inghetat deloc toata iarna.Am lasat un colt mic descoperit pt transfer de gaze si acolo ingheta imediat,dar numai acolo.
    Avand in vedere ca iazul e mic eu zic ca merita aoperit cu ceva.Daca muti pestii risti sa moara mai multi,si acum si la primavara cand ii bagi inapoi.
    Oricat ar ingheta iazul la suprafata tot vor ramane 40-50cm de apa,care va avea 3-4 grade zic eu.Este bine pentru hibernarea pestilor.
    In casa,in acvariu o sa ai mult de munca toata iarna.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  2. #12
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Iarna trecuta a fost una plina de ciudatenii, aparent. Am vazut ... soparle in Martie, iesite la soare, cand pe sol inca predomina zapada, in conditiile in care ies prin Aprilie in mod normal- oricum nu pe zapada!! De ce? fiindca practic, cu tot gerul naprasnic (-20*C "fara numar", culminand cu -25*C!), solul nu a inghetat anul asta, toate valurile de frig fiind precedate de ninsori abundente.
    Alta a fost situatia iernii 2005-2006, cu doar cateva zile geroase tare, dar care abia au adus un singur -18. Totusi, a fost cel mai sever inghet la sol din ultimii 30 de ani!!! Diferenta? strat de zapada inexistent.
    Am uitat sa mentionez de pierderile la reintroducere, in primavara- @goodmans!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  3. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    PIATRA NEAMT
    Posts
    177
    Post (Dis)Likes
    Am si eu 2 ,, balti ,, in colaborare cu un prieten . Nu ai nici o sansa sa ii prinzi daca nu scazi nivelul apei. Deocamdata poti sa ii mai lasi , mai ales ca vremea s-a mai incalzit . Banuiesc ca cei albi sunt shubunkyn .Am si eu , sunt foarte incantat de ei mai ales ca aveau maxim 3 cm cand i-am luat iar acum au 15 cm .Succes .

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Location
    SIBIU
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    pestii pe care ii ai tu cred ca sunt Leuciscus idus golden, daca sunt fii linistit ca am si eu si nu au nici o problemas afara

  5. #15
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Ceva detalii despre acest peste ? Am cautat pe google evident dar eu vreau pareri concrete deoarece il aveti in pond gen: este rezistent/adaptabil , cu ce il hraniti, dimensiuni,reproducere etc ...

  6. #16
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Golden Orfe astia de care ziceti voi sint destul de rezistenti si merg foarte bine in pond.Aveau la hornbach o gramada si erau si ieftini,cca 2ron/bucata.
    Problema lor este ca traiesc in bancuri,deci trebuie sa iei 20-30 bucati si toaca multa vegetatie,mai multa decat koii.
    Oricum sint frumosi si merita crescuti in pond,eu mi-as fi luat 20 bucati dar imi este frica sa mai cumpar din hornbach din cauza bolilor.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  7. #17
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Scurt si la obiect ... M-am hotarat eu personal nu vreau multumesc .
    @Goodmans carantineaza-i daca chiar crezi ca merita

  8. #18
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Constanta
    Posts
    163
    Post (Dis)Likes

    idee

    cum mai spunea un coleg mai sus fa un fel de sera din lemn pe care o acoperi cu un celofan, sau ceva de genul asta, poti sa faci si o mica usa, si ca masura suplimentara vezi ca sunt incalzitoare pt iazuri, le bagi si unul dinasta , evntual si o pompa care sa bage aer si cred ca vor domni peste iarna.

  9. #19
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @ goodmans: frate egradinar, eu sunt angajatul lor, nu Zana-Buna-Imaginea-Hornbach, dar asta cu bolile e hilara! Nu stii ca acolo ma gasesti daca vrei ceva? Daca-ti placeau, trebuia sa ma contactezi. Parca mai sunt cativa, dar e posibil sa fie doar rosioare, si eu sunt praf in materie de specii native.
    Daca ai fost acolo si nu ai gasit necesar sa ma cunosti, e altceva si oricum nu-i bai.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  10. #20
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    pai n-am stiu ca lucrezi acolo....ca daca stiam te cautam.
    Am patit-o si anul trecut cand am luat 2 koi mici,unul portocaliu de 5 cm avea o pata mica rosie pe el.
    Desi l-am tinut in carantina si l-am tratat cu diverse medicamente pata aia a devenit o rana serioasa si fatala.
    Problema nu e la hornbach,ca au cat de cat conditii dar cred ca asa vin pestii de unde or veni ei.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •