Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: Ajutor... Cum scot pestii din iaz?

  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    117
    Post (Dis)Likes

    Question Ajutor... Cum scot pestii din iaz?

    Salutare,

    Am o mica, mare problema... am.. de fapt tatal meu si-a facut un iaz, si nu a vrut sa ma asculte referitor la adancimea lui, asa ca maximul de adancime este pe undeva la 70 cm.
    Fauna,... cativa carasei, si o alta specie al caror nume din pacate nu il stiu, alb-rozaceu... forma alungita.. dimensiuni 10-12 cm poate chiar mai mari, cumparati din Hornbach.

    Treaba e ca ... se pare ca am avut perechi intrucat am puiet, maximul dimensiunii find de 2 cm.

    Sunt perfect constient ca nu vor rezista peste iarna la adancimea maxima, si am pregatit un acvariu de 200 de litri in care voi incerca sa tin din ei peste iarna. Stiu ca or sa fie super chinuiti si super aglomerati, dar mi-ar parea rau sa ii las sa moara inghetati, asa macar au o sansa.

    Buba,... acum vine: Cum ii recuperez din pond?

    Iazul este format din doua ochiuri de apa una de 2 m diametru, iar cealalta de 1 metru in diametru, unite printr-un canal. Are membrana pe toata suprafata, nu are substrat, iar peste membrana sunt asezate pietre de rau.... si respectiv pietre calcaroase pe partile verticale.

    Am incercat sa recuperez din pesti cu minciocul, dar sunt prea rapizi, 1 la mana, si 2 la mana se ascund printre pietre, in crapaturi. Nu reusesc sa imi dau seama cum ii scot de acolo.
    Sper sa nu radeti de mine, dar am auzit de un aparat gen tazer, cu electrosocuri folosit la fermele piscicole, pentru a-i amorti/adormi.

    Aveti idei referitoare la problema mea? Solutii?

  2. #2
    Base member danu7z's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Bucuresti / b3rc3n!
    Posts
    339
    Post (Dis)Likes
    nu reusesti sa-i prinzi cand le dai de mancare? sau poti incerca sa faci un fel de capcana .. le pui mancare si cand intra inauntru ori se activeaza singura ori astupi tu cu ceva ... ai o problema destul de uratica ... sau ar mai fi chestie ,sa golesti iazul de apa si sa iei pestii cu mana ..
    ros - albastru

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Simplu:goleste helesteul de apa! daca nu ai o pompa de evacuare, gasesti pe piata la preturi mici(in jur de 130 ron,pompe pt ape reziduale)!
    La 70 cm adancime ar avea totusi sanse de supravietuire(in Bucuresti clima e mai blanda decat in N Moldovei,unde stau eu). Ti-ar trebui un aparat electric(se gasesc in pet shop-uri) pt a le asigura o copca permanenta.
    Last edited by ovidiualn; 27-10-2010 at 11:37.

  4. #4
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    sau incearca o plasa .. ceva - pui papica si cand se aduna toti ..
    o plasa gen halau ...

  5. #5
    Junior Member mihai_21's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti Nicolae Grigorescu
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea e tot la fel sa scazi nivelul apei pana la 10 cm si ei o sa se stranga doar in locul unde mai e apa si ii aduni de acolo

  6. #6
    High member iulian_cioclin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Onesti - Bacau
    Posts
    595
    Post (Dis)Likes
    Asta e cea mai buna solutie, sa scoti apa din bazin. Asa cum spunea si colegul mai sus ei vor ramane toti in zona cea mai adanca si ii vei putea culege de acolo.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    singura solutie este sa scoti apa....lent...astfel incat sa aiba timp sa se retraga pestii pe fund.Daca golesti repede,vor ramane prinsi in ascunzatori.
    Grabeste-te,apa e foarte rece deja si vor simti socul termic sau lasa-i acolo si cumpara un pond heater de 150-300W si baga-l sa mentina o copca pe perioada iernii.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  8. #8
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Depinde si de volumul iazului daca e in bataia vantului sau expozitia la soare etc. , carasii ar trebui sa fie bine la 70 de cm doar sa mentii o copca in gheata cealalta specie e problema incearca sa o identifici mai intai (conditii necesare ) dar daca nu au avut probleme pana acum (aprox 10 grade in apa) poate rezista si a doua specie .
    Cat despre prinsul lor tinand cont ca au pui doar scotand apa complet poti fi sigur ca i-ai luat pe toti ...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    68
    Post (Dis)Likes
    Mai este o varianta prin care sa reproiectezi pond-ul adica sa inchizi canalul de comunicare dintre cele doua ponduri sa scoti apa din unul pe care o sa il si poti adanci cat vrei iar pestii o sa se retraga in el. Intrebarea este daca si canalul de comunicare este adanc sau nu prea. Daca nu este atunci e treaba mai nasoala. Este mai mult de munca dar o sa fie un pond functional fulltime.
    Daca o sa cauti pe net o sa vezi ca au mai fost unii prin SUA care au facut o experienta in a ierna pestii in casa sau a ii lasa in pond si se pare ca pestii transferati in casa nu au supravietuit prea mult si au fost pierderi mari pe cand cei din pond au supravietuit aproape toti.
    Si apropo de ceilalti pesti cred ca sunt astia http://www.fishpondinfo.com/orfe.htm
    Discus, scalari, ramirezi, betta, gurami, ancistrus, cory, garneri, etc

  10. #10
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Eu zic asa: prinde cativa de siguranta si tine-i la hibernare in interior, in camere/holuri reci, la max. 10-12 grade. Cu cat mai rece, cu atat mai usor. Curata bazinul de mizerii (mal, resturi vegetale), fa un schimb de apa 1/3- 1/2 si cand vine gerul acopera bazinele. Scanduri, cutii de carton peste (strat-tampon izolator), totul acoperit cu folie de plastic. Poti improviza un mic solar; toate artificiile astea te vor ajuta sa ai un microclimat mai cald, de ex: din 120 zile cu gheata (de la pojghita la strat gros), vei avea doar 70; in loc de grosime maxima a ghetii de 20 cm, vei avea doar 10. Depinde de protectie, acesti factori vor varia. In zilele cu temperatura peste 5 grade poti descoperi, daca sunt chiar perioade fara inghet sau ingheturi usoare poti lasa descoperit mai multe zile.
    Nu as incerca momirea cu hrana- nu cred ca vor fi atat de disperati dupa hrana acum, si mai spurci si apa.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •