Page 13 of 105 FirstFirst ... 311121314152363 ... LastLast
Results 121 to 130 of 1049

Thread: Discutii libere Targu-Mures

  1. #121
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Acum e o mare varza in acvariul meu.M-a pus ala rau sa scot lotusul...dezastru.Am crszut ca o planta ce se intinde rau in substrat e cryptocoryne.Se pare ca m-am inselat, jumate din substrat s-a deranjat.
    Rezultat, apa murdara, substrat murdar, filtru colmatat...momentan am scos mizeria mare, am curatat filtrul.Astept rezultatele.

  2. #122
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    salut
    are careva sa ma ajute cu o ventuza pentru incalzitor si trei saculeti (dinaceia din plasa pentru filtru extern) pentru material filtrant.
    o zi placuta

  3. #123
    Base member shaddow3333's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Mures
    Posts
    301
    Post (Dis)Likes
    Am reusit si eu a afacere buna vineri si am luat azi un mobilier pentru suport acvariu, m-am documentat si la pretul sticlei maine ma duc cumpar sticla de 10 ( am vazut ca au si sticla de 12) si o sa lipesc un acvariu 90x45x55 vreo 200 litrii. Am cumparat niste placi din pal si am stabilizat mobilierul sa reziste la greutate, am cumparat un incalzitor pentru sol "folosit" la 100 lei pana vineri banuiesc ca ajunge cu posta, mai ramane sa dotez cu filtru, pompa, multe plante, ma mai uit pe forum sa vad de oferte si cumpar la gramada mare si la urma raman pestii. binenteles schimbul mai este valabil si in continuare pt alte produse de acvaristica. Am vazut la acvaristica de la real zoo land parca cheama, niste rechini mici, si alte pestisori frumoase, urmeaza sa fac o investitie.
    va mai tin la curent cu noutati.

  4. #124
    High member Iepurasu's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    530
    Post (Dis)Likes
    La ce pret iesi cu sticla?
    Incalzitorul ala pt substrat ... la 100 lei nu cred ca are Controller. Merge si fara?
    La real e zoomania.
    Puteai sa vii la intalnire si iti gaseai niste plante. Poate vii data viitoare....pe 18.

  5. #125
    Base member shaddow3333's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Mures
    Posts
    301
    Post (Dis)Likes
    pai sticla am calculat undeva la 180 ron + silicon bison pt acvarii 15 lei, un tub ajunge
    si la aproape 200 ron am scos acvariu de 200 litrii,
    daca o sa-ti placa , si vrei sa faci unu in viitor vin te ajut fara probleme doar sa iei materialele necesare
    Eu am luat second hand, incalzitorul, banuiesc ca tre sa aiba, fara nu cred ca se vinde, uite asa suna anuntul:
    incalzitor substrat in stare perfecta de functionare . Incalzitorul plus transformator-alimentator ,
    Accesoriu absolut necesar pentru un acvariu . ( nou costa undeva la 210 lei)

    Pai am vazut ca intalnirea se tine la cineva , sincer nu imi place sa dau buzna la oameni) cand se va tine intr-o cafenea o sa incerc sa vin
    de fapt sambata dimineata nici nu aveam timp la ora 10, am fost plecat din localitate

    Pai sincer ma intereseaza niste plante, cand e gata acvariul las mesaj pe forum


    Mai am o intrebare stupida, daca cineva stie raspunsul as aprecia gestu
    Daca am capac cu neon, tre sa am si un capac din sticla pe acvariu sa nu evapore apa pe tuburile de neoane?
    SI care ar fi cea mai buna substrat pentru plante si pesti?
    multumesc anticipat

  6. #126
    Base member valisiano123's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    445
    Post (Dis)Likes
    Salut. Mai, nu deranjezi pe nimeni daca vii la intalniri. Intalnirile nu se tin acasa la nimeni ci la crescatoria lui Sanyi. Chiar ne-ar face placere la toti sa ne cunoastem. Deci in concluzie, te asteptam.
    Daca reusesti sa vii o sa te alegi cu plante.
    Daca ai un capac peste acvariu nu mai este necesara sticla care sa acopere acvariul. O sa iti povestesc mai multe la momentul respectiv.
    Ca si substrat iti pot recomanda de la JBL aquabasis sau de la sera floradepot care nu murdareste apa deloc. Pe parcurs daca o sa fie necesar completezi in substrat cu 7 balls (care se gaseste si la zoomania in real).
    Ideal, (dupa ciclare) e ca pe parcurs sa treci si la fertilizare cu micro si macro + CO2 sistem presurizat daca reusesti (daca nu pe parcurs o sa mearga si o "bomba cu drojdie")
    Daca reusesti sa ajungi pe data de 18.12.2010 la intalnire, care prevad ca o sa se desfasoare tot la Sanyi o sa povestim mai multe si isi va da fiecare cu parerea. Ma poti contacta si telefonic si vom merge impreuna.

  7. #127
    Base member shaddow3333's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Mures
    Posts
    301
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by shaddow3333 View Post
    Este cineva interesat din Tg mures sau judet mures de un schimb ? ma intereseaza un acvariu de vreo 150 lit. eventual si acesorii si ofer in schimb produse de facut tatuaje profesionale, fiind cel mai mare distribuitor pe tara. Astept mesaje
    Acvariu fac maine, anuntul ramane valabil insa vreau in schimb pentru produse tattoo, filtru incazlitor si alte acesorii utile

  8. #128
    Base member shaddow3333's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Mures
    Posts
    301
    Post (Dis)Likes
    Mersi pentru raspuns, pe data de 18 o sa vin la intalnire daca va fi inainte de masa ca dupa masa am avionul spre ungaria , noi oricum mai vorbim la tel ca am nevoie de capac si o sa aduc si o lista de cumparaturi ce vreau sa iau, in caz ca ceva e in plus sau nu are rost sa iau poate ma ajuti, e sunt old school si nu sunt pus la punct cu dotarile moderne ma refer la solutii speciale pentru a mentine apa curata, si la nivel normal. Ultima data cand am avut pesti a fost acum 3 sau 4 ani si doar cateva luni ca trebuia sa plec din tara asa ca am renuntat.
    plante o sa am nevoie mai repede de data de 18 asa ca facem cumva sa iau mai repede
    noapte buna

  9. #129
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    mures
    Posts
    306
    Post (Dis)Likes
    salut shaddow , cum a zis si dan NU DERANJEZI pe nimeni ...daca veneai acuma la intilnire aveai de unde sa-ti alegi plante pt ca si eu si colegii au adus multe si am mai adus si 2 bucati de radacini de vie. Momentan nu mai am dar cin o sa mai gasesc o sa mai fac.

  10. #130
    Base member shaddow3333's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Mures
    Posts
    301
    Post (Dis)Likes
    Mersi baieti pentru ajutor, si pentru invitatii. O sa va anunti cand si ce am nevoie si poate ma puteti ajuta sa nu procur marfa din alte localitati, si chiar la cumpararea pestilor poate o sa am nevoie de cineva priceput sau poate careva dintre voi e crescator de pesti si au unele specii de la zooland sub pret de magazin. AM planuri mari pentru acvariu. si de durata, si poate cand o sa mai am spatiu mai fac una. Am vazut raci albastrii cred ca aici pe forum, ce ziceti merge in acvariu cu pesti? din cat am inteles nu mananca pestii. In cluj am vazut cel mai aproape. Are cineva din mures? Ma documentez un pic mai tarziu si fac o lista cu pestii care vreau sa cumpar. SI le scriu aici poate aveti vreunu, bafta multa si respect

Page 13 of 105 FirstFirst ... 311121314152363 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •