Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 153

Thread: Jurnal acvariu marin 400 l

  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes

    Jurnal acvariu marin 400 l

    Buna ziua,
    Nici nu stiu cu ce sa incep, proiectul a inceput acum aproape jumatate de an.
    Sunt incepator in acvaristica marina, nu am avut nici macar o bucata de piatra vie, de acvariu nici nu poate fi vorba
    Dupa cum spuneam de mai bine de jumatate de an incerc sa citesc tot ce imi pica in mana.
    In acest moment sunt la detaliile tehnice ale acvaristicii, filtrare, parametrii apei, iluminare, incalzire, optimizare etc.


    Descrieri tehnice:
    Acvariu 1300 x 550 x 550 => aproximativ 400 l apa
    Sump 1200 x 500 x 600 => aproximativ 360 l apa


    Detalii acvariu:

    -sticla de 10 cu fund de 12mm intaritura tip h in partea de sus.
    -doua gauri scurgere laterale spate, fi 32 pe care se vor monta "overflow boxuri" interne.
    -iluminarea se va face cu 4 x T5 54w + 2 x 150W MH

    Detalii sump
    - bazin foarte mare compartimentat
    - schimb de apa foarte usor fara a intrerupe sistemul
    - refugiu de aproximativ 80 l
    - sistem wet & dry
    - rezervor apa osmoza

    Scopul acestui proiect:
    -initierea in acvaristica marina cu posibilitatea extinderii sistemului pentru a obtine un acvariu de recif de succes.


    Filtrarea

    - wet & dry cu aproximativ 20 l bio balls Aqua-Medic
    - Skimmer Aqua-Medic Turboflotor 1000 Multi SL
    - refugiu in care intentionez sa folosesc macro alge cu iluminare inversa
    - aproximativ 30-40 kg live rock

    Iluminarea
    - Aqua-Medic Ocean Light 2 x 150 w + moonlight(spoturi leduri albastre)
    - 4 x 54 w T5 neoane (aici inca nu am nimic cumparat si mai astept sugestii)

    Miscarea apei
    - pompa principana este un Aqua-Medic OR 3500 + OR 2500(ori va fi de rezerva ori vor merge amandoua)
    - 2 x Tunze 6040
    - Tunze Wavebox (aici inca nu e nimic cumparat, totul sub semnul intrebarii )

    Monitorizare parametrii apa
    - set Sera Marin, set complet teste apa sarata
    - ceva electronica de monitorizare nu am nimic
    - temperatura va fi controlata probabil la vara(in GH nu este asa de cald vara sigur nu voi avea nevoie de racitor)


    Stoc viu
    - nici nu stiu denumirea stintifica a pestilor si nici nu cred ca ii voi cumpara mai repede de anul viitor !


    Sunt extraordinar de entuziasmat cu acest proiect, am invatat foarte multe de cand am inceput si sunt sigur ca voi avea o satisfactie extraordinara cand voi termina.

    In speranta ca v-am starnit cat de cat interesul astept raspunsurile voastre.

    Cu stima Adi.

  2. #2
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    interesant,
    arata-ne cateva fotografii cu ceea ce ai realizat pana acum.

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Suceava
    Posts
    1,284
    Post (Dis)Likes
    Inceputul e promitator, stiu ca poti si ai cu ce.

    Multa bafta... Si astept cat mai curand sa ma inviti sa vad si eu minunea

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de urari pyu, am nevoie si de ceva succes si de ceva bafta dar mai ales de bani !!!

    Dupa cum a spus si colegul nostru Bogdan, pozele vorbesc, asa ca mai jos va voi prezenta jucaria mea.

    Sump desen tehnic si descriere



    Sump poza la o spalare scurta


    Dupa cum se vede in poza de jos sumpul este destul de masiv compartimentat.
    Daca este interesat cineva de detalii cu cea mai mare placere ii voi sta la dispozitie

    Desen tehnic acvariu


    Acvariu aproape complet


    Mai sunt o gramada de echipamente, pompe, pietre, bolovani, dar nu cred ca sunt prea interesante avand in vedere ca sunt puse gramada.


    As vrea sa va intreb cam ce strat de nisip ar fi bine sa pun, eu m-am gandit la un 5-7 cm.

    Cele bune.

  5. #5
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    Ori pui 2-3 cm ori 8-10 cm. Eu unul as opta pentru 2-3 cm.
    Vezi ca ai pm.

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Te rog explica circuitul sump-ului. In alta ordine de idei, wet&dry nu cred ca-ti va trebui...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Salut Rattle,

    Circuitul este in felul urmator:

    Apa vine prin cele doua overflouri care sunt in stanga si in dreapta.

    In fata este un rezervor de aproximativ 35-40 l care este plin cu apa de osmoza pt sistemul de umplere automata.

    Stanga
    apa intra in refugiu si apoi trece in zona de retur, ma gandesc ca acolo va fi un DSB + macroalge sau poate altceva dupa ce mai invat si eu cu ce se mananca

    Dreapta
    apa intra in turnul wet & dry, zona de skimmer si apoi retur

    Acest turn este prevazut cu un sertar(DIY plexiglass) in care pot sa pun ori o micro fibra ori ceva vata perlon ori burete....
    Sunt doua compartimente unul mai mare si unul mai mic in care tot asa pot sa pun orice e nevoie pt filtrare.

    Si in zona de retur(acolo am acele bubble stoppers) pot sa pun niste filtre cu carbune activ, si in zona de wet & dry.

    Eu in acest moment am gandit filtrul ca sa pot sa il folosesc si la fish only si la recif.
    Ceea ce consider ca este un avantaj(probabil ca ma insel, nu sunt asa de expert) faptul ca fiind modular pot usor sa fac un bypass la orice zona.

    Sper ca am fost destul de explicit.

    Va multumesc pentru interesul acordat.
    Cele bune
    Adi

  8. #8
    Base member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti - Crangasi
    Posts
    479
    Post (Dis)Likes
    1. Nu folosi burete, vata, fibra, perlon dintr-un singur motiv -> va acumula detritus si iti va baga in apa/acvariu nitrati
    2. zona de refugiu ti-as sugera sa o alimentezi din circuitul de retur. Motivul este similar celui de la pct. 1, apa vine cu impuritati, impuritatile se depun in DSB si de acolo vor iesi nitrati (am trecut prin asta). Poti desigur sa lasi cum ai gandit acum, dar numai cu macroalga, fara dsb. In acest fel vei putea aspira mizeria depusa in acel compartiment.
    Inca o chestie care mi se pare complicata este compartimentul pt apa de osmoza integrat in sump. Ar fi trebuit separat, ca sa-l poti lua si curata lunar, apa acolo nu este in miscare si se depune pe pereti o mazga (nu stiu sa exprim stintific), sau ce te faci daca sa zicem crapa sticla si toata apa se varsa in circuit ? Vei avea o fluctuatie mare de salinitate si vei afecta locatarii sistemului. Oricum acum aceste remarci sunt tarzii, avand in vedere ca ai terminat constructia.

    Iti urez succes si rabdare cu acvariul. Un marin cere multa rabdare, dar ofera si multe satisfactii.
    Last edited by mirciulik; 21-10-2010 at 00:17.

  9. #9
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Mda... si eu as avea cateva observatii... tare mi-e ca va trebui sa desfaci sumpul, si sa ai in vedere urmatoarele cand il vei reconstrui:

    1. preferabil sa ai diferente de inaltime intre pereti, astfel incat apa sa curga peste geamurile despartitoare, si nu prin ele. Gaurelele alea pe care le-ai dat sunt insuficiente la un debit de 2500l/ora, iti va creste nivelul apei in compartiment si va da pe-afara. In plus, gaurile pot fi obturate destul de usor de ceva relativ mic (bucati de macroalge, un melc etc.) si iar ai probleme. In afara de asta, ar trebui sa te gandesti la volumul de apa care va curge din bazin inapoi in sump in cazul unei pene de curent. Trebuie gandit si un volum de siguranta pentru cazuri de-astea, se mai intampla.

    2. capcana de bule nu prea e capcana de bule... iti mai trebuie un geam, circuitul apei trebuie sa fie in forma U si sa curga de sus in bazin, sau chiar W. De cealalta parte (turul 1) n-ai prevazut nici o capcana... chiar daca furtunul ar sta imersat in apa, tot vine pe circuit apa cu bule.

    3. Bazinul de osmoza eu l-as face separat, si eventual deasupra sumpului, sistemul de umplere automata e mai fiabil , poti folosi un simplu flotor de WC sau ceva similar, si nici nu e asa scump... deasemenea, dintr-un plastic opac, sau geam cu autocolant ceva, optiuni sunt mai multe.

    4. Returul nu ai explicat cum il trimiti inapoi in bazin... pe mijloc, intr-o parte? Nu-mi dau seama cat de estetic ar fi. Eu m-as limita la un singur overflow, si dincolo as face returul.

    Eh, cam atat de la mine... sper ca nu te-am dezamagit prea tare, insa mai usor poti face ceva acum, decat mai tarziu. Mentionez insa ca asta e parerea mea, fiecare face cum crede .

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Salut Mirciulik salut Rattle,
    Inainte de toate multumesc de raspuns, orice mica sugestie este de mare valoare pentru mine.

    - vata bureti etc intentionez sa ii folosesc la inceputul filtrarii pentru a indeparta impuritatiile, chiar atunci cand voi cicla acvariul, apoi cu siguranta le voi indeparta
    - da voi modifica alimentarea refugiului, in poza se vede teava pvc neagra care este un bypass si se vede si acea teava alba care face legatura intre refugiu si partea de alimentare, o sa imi fie foarte usor (ms de sfat)

    - legat de acel compartiment de apa osmoza, l-am gandit asa pt ca am vrut sa evit inca un recipient care sa nu fie la aceiasi temperatura cu apa din acvariu(dar fluctuatiile de temp ar fi fost f f f f mici) Daca observ ca am probleme cu el, efectiv il scot din circuit, am loc sa introduc un recipient din plexi(sticla ar fi prea greu) pe care sa il pot manevra usor

    Rattle
    - inca nu stiu de ce am gandit-o asa cu gaurile, dar nr de bule este scazut considerabil la fel ca si zgomotul apei care "cade" peste sticla
    - toate despartiturile din acvariu sunt cu 1 cm mai mici de cat marginile exterioare asa ca daca ceva se blocheaza "oveflowul" ar trebui sa mearga
    - volumul de siguranta este de aproximativ 35-40 l si in caz de urgenta creste si mai mult, gaurile prin sticla care sunt la 5 cm sub nivelul maxim, asta imi aduce volumul total la peste 60 l ceea ce consider ca este ok (60 l din 400 l => 15% din vol total)
    -legat de macroalge, acolo voi gandi tot un fel de overflow box ca sa evit ceea ce ai spus tu(multumesc de sfat)
    - la turul 1 am turnul cu bioballs si nu cred ca are relevanta atat de mult daca in sectiunea de skimmer imi intra bule (daca gresesc remediez problema)
    - am deja achizitionat un niveaumat 3000 de la aqua-medic, daca nu isi face datoria sa "umple" apa evaporata fac urat !!!
    - de vreo 2 luni ma gandesc la varianta pe care mi-o descrii tu cu un singur overflow si cealalta parte de retur, dar mi-am dorit f mult sa am 2 x 32 scurgere catre sump(daca se infunda unu din ele ?? asta mi se pare o intrebare cu probabilitate mai mare ca multe intrebari din capitolul "DACA") si ca sa iti raspund la intrebare, returul il voi face prin pvc 25 cu un teu si cu doua nozzle(cred ca asa le spune, chestile alea care sunt din segmente si se pot indoi pentru a putea controla directia jetului de apa)

    In concluzie, da eram sigur ca voi face o alegere buna sa scriu aici, deja repar greseli.

    Va multumesc dragi colegi si astept sa ma criticati,
    Rattle, Ionut, Mirciulik si nu numai cele bune o seara buna.

    Adi.

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •