Results 1 to 4 of 4

Thread: Cat de daunatoare sint algele?!

  1. #1
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes

    Cat de daunatoare sint algele?!

    Am urmarit in seara asta un documentar interesant pe National Geografic (predator CSI)
    si am invatat cateva chestii esentiale si vitale pentru iazurile noastre.
    In lacul Griffin din USA au murit timp de cativa ani aligatori si pesti din cauze necunoscute.Cercetatorii s-au chinuit ani de zile sa afle cauza.
    Animalelor le mureau neuronii din creier si ajungeau sa paralizeze iar in final mureau.Nu se mai deplasau/miscau,nu mai mancau,erau letargice.
    Neuronii mureau datorita lipsei unei substante foarte importante,Tiamina.
    Tiamina disparea datorita substantelor toxice degajate in apa prin moartea algelor.
    Erau foarte afectati si embrionii,astfel incat imediat ce eclozau,ramaneau la fundul apei fiind deja paralizati si in final mureau,spre deosebire de puii neafectati care innotau la suprafata.
    Din teste se pare ca o imediata administrare de Tiamina,facea ca puii afectati sa-si revina instantaneu.
    Tiamina=vitamina B1
    Deci: algele mor si descompun,in numar relativ mare algele moarte elimina multe toxine in apa.Toxinele fac sa dispara Tiamina existenta sub forma naturala.Fara tiamina,neuronii animalelor din habitatul respectiv mor.Leziunile respective fac creierul sa nu mai functioneze(rezulta decesul pestelui).
    Ce am invatat din chestia asta este ca pe timpul verii mai ales,cand exista alge in iaz,imi voi hranii pestii cu hrana bogata in vitamina B1.
    Daca aveti pesti letargici,care stau pe fund si nu inoata,nu mananca,incercati in primul rand sa le administrati Tiamina (vitamina B1).Nu stiu sub ce forma se gaseste pe piata,dar oamenii aia aruncau in apa un praf alb iar in cateva minute,pestii care pareau morti,isi reveneau pe loc.


    P.S: Pe National Geografic multe emisiuni sint reluate.Incercati sa vedeti acest documentar si nu o sa va para rau.Eu am rezumat doar o idee dar sigur aveti de invatat mult mai multe.Mi-am adus aminte ca nu de mult v-am zis ca mi-a murit un koi ce parea sanatos tun.Statea pe fundul iazului,nu inota si nu manca.Eu l-am scos si i-am administrat antibiotic (poate o doza cam mare) iar acesta a murit.Acum imi pare rau ca nu am stiu de chestia mentionata mai sus.Posibil starea de paralizie in care era sa fi fost exact lipsa vitaminei B1.Parca imi pare si mai rau.

    Cu stima si aveti grija de voi si de iazurile voastre!
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  2. Likes iwagumiguy liked this post
  3. #2
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Foarte interesanta observatia ta.

    Ca o paralela la ceea ce ai spus tu, despre alge in apele din SUA, cred ca aproape toata lumea stie de solutia americanilor de a scapa de alge prin introducerea crapilor fitofagi - chinezesti care s-au inmultit excesiv si ameninta cu disparitia speciilor autohtone si cu influente majore asupra ecosistemului acvatic din respectivele regiuni ale statelor uimite ale americii.( documentar prezentat tot pe National Geografic)

  4. #3
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    @Bogdan, nu cred ca au facut mare lucru cu algele, crapii fitofagi preferand macrofite. Tocmai imputinarea macrofitelor favorizeaza dezvoltarea algelor- pe care crapii nu le consuma, sau cel putin nu semnificativ si poate doar in stadii tinere- si peste vara apar infloriri algale cu efectele descrise. Specificatia despre tiamina e doar o descoperire mai noua, pana sa sufere din cauza asta pestii crapau din toate cauzele posibile: hipoxie, intoxicatie cu amoniac/amoniu etc. Cred ca au fost intrigati de moartea aligatorilor, care teoretic nu aveau de ce sa sufere, ei respirand prin plamani, si au cercetat inca un aspect.

    @Goodmans, complexul B favorizeaza diviziunea celulara, din cate stiu. Un ingredient bogat in B-uri folosit la hrana pestilor- de iaz sau acvariu- este drojdia de bere. Nu as incerca sa schimb dieta pestilor cu accent pe vitamina asta, ci as preveni aparitia problemelor: filtrare buna si macrofite sanatoase. Banuiesc ca deja le faci pe ambele, nuferii sunt exceptionali ca sugative de nutrienti. Nu te complica, sa nu ai vreo surpriza.

    Sanatate!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  5. #4
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Pai nu am sa fac altceva,doar ca am sa le dau mancare mai bogata in vitamine,mai ales B1.
    Un exemplu ar fi JBL pond stick 4in1 care este bogat in vitamine.
    Normal ca e mai usor sa previi decat sa combati,dar la iazuri filtrarea niciodata nu suficienta (dpdv al celor ca noi care nu au bani suficienti de investit in asa ceva)
    Am filtre,dar care sint la limita zic eu.Pe timpul verii necesita curatare la 3-5 zile ca sa am o apa limpede,altfel.....
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •