Page 2 of 24 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 234

Thread: My own green corner

  1. #11
    High member aquafm's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    921
    Post (Dis)Likes
    Subscriu si eu la ce s-a spus mai sus: daca doresti sa tii pesti, cumpara-ti un acvariu mai mare. Ce ai tu acum e potrivit pentru creveti, sau cel mult ca maternitate, in special datorita formei. Saracii pesti, cred ca nici n-apuca sa dea o data din codita si se izbesc cu capul de sticla.
    Inainte de a cumpara un peste e esential sa te informezi asupra conditiilor pe care le necesita. Pentru ca e o mare diferenta intre a oferi unor vietati conditii de supravietuie si a le construi o casuta in care sa se simta aproape la fel de bine ca in mediul natural.
    Asta insemnand: volumul de apa necesar (se ia in considerare marimea pestelui la maturitate) si in unele cazuri si lungimea sau inaltimea acvariului (de exemplu scalarii au nevoie de inaltime mai mare, zebrele de un acvariu cat mai lung pentru ca sint pesti foarte activi); traieste singur sau e necesar un anumit numar de exemplare din acea specie - in cazul neonilor se recomanda minim 6, spre deosebire de beta de exemplu, care se tin singuri; cu ce alti pesti sau alte vietuitoare poate fi asociat in acvariu; caracteristicile apei: ph, duritate, temperatura; tipul de hrana necesar. Un site excelent este acesta, acolo vei gasi toate informatiile necesare pentru fiecare specie in parte.
    Ce-ti sugerez eu e sa nu mai achizitionezi deocamdata nimic. Cauta pe net si forum si citeste tot ce gasesti despre setarea si ciclarea unui acvariu, rolul plantelor in acvariu si apoi poti reveni cu intrebari unde ai nelamuriri. Apoi alege-ti specia/speciile pe care vrei sa le tii si construieste-le un acvariu corespunzator.
    Cu putina ambitie si rabdare, sigur vei reusi. Succes
    " - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
    - Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" Henri Brunel - Zambete zen

  2. #12
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    Am completat locatia, urmeaza sa trec si pe la introducere. Scuze de greseala.

    Am gasit 2 acvarii de vanzare, la care as vrea sa trec, nemaiinvestind nimic in actualul. Doresc sa il vand, si sa trec la ceva mai mare. Voi atasa ambele poze, astfel incat sa va dati cu parerea, daca aveti timp.

    http://img521.imageshack.us/i/acvariu2.jpg/ - 100L CU CAPAC ORIGINAL SI DECOR 3D JUWEL. TERMOMETRU DIGITAL - la pretul de 200 ron. acesta cred ca e homemade.

    http://img89.imageshack.us/i/eheim.jpg/ - firma EHEIM, 63 de litri, ofera la el si EHEIM filtru 2208 JÄGER incalzitor 50 Watt,Thermometer,Neon 1 x 15 W,Hranitor automat Juwel,pietris.Dimensiuni: 60/30/41 cm - pret 350 ron,

  3. #13
    High member razvan7722's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Resita
    Posts
    654
    Post (Dis)Likes
    Bagate la ala cu 350 ca iesi super ieftin si are cam tot

    Lasa un Id de mess si te invat eu destule tejnici si iti zic ce tre sa faci
    Last edited by razvan7722; 09-10-2010 at 20:34.

  4. #14
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    Id-ul meu este toto_proteina. Am inteles ca oferta aceea cu EHEIM este cam mare, de vreme ce cineva mi-a spus ca la Hornbach se gaseste acest acvariu cu toate necesarele la 260 de ron. Este adevarat/posibil?
    Va multumesc. O seara placuta.

  5. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Budieni - Blv.Timisoara
    Posts
    216
    Post (Dis)Likes
    Trage o fuga la Hornbach sa te convingi..cel mai bine spun eu.
    Actual -> schimbat din 100 litri in 180 litri - ciclide africane
    Ex2 -> 100 litri, 20Kg de pietre calcaroase + 10 Kg nisip de 1mm -> ciclide africane
    Ex1 -> 60 litri(vandut) - 9 Tetrazoni +3 sanitari - DONATIE

  6. #16
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Razvan Cool View Post
    Lasa un Id de mess si te invat eu destule tejnici si iti zic ce tre sa faci
    Pai in astfel de cazuri ... la ce mai exista forumul?
    Cat despre cine si de la cine invata ... ma abtin.

    Oferta pietei cat si a forumului e cat se poate de variata si pt orice buzunar, asa ca ai de unde alege dupa ce citesti ce ai de citit pe forum si studiezi piata.

  7. #17
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    Ce parere aveti despre EHEIM Aqua pro 63? Doresc sa imi iau un astfel de acvariu, cu Filtrul AquaBall 2208, termometru, incalzitor, Pompa de aer Resun. E ok? Pentru inceput ma refer. Ca sa incep si eu mai bine cu acvaristica.

  8. #18
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    Mai doream sa va intreb : cat de obligatorie este o pompa de aer si o piatra pentru bule? Am citit si am inteles ca pentru cativa pestisori, intr-un acvariu cu plante, nu este asa de mare nevoie. Este adevarat?

  9. #19
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Salut, vezi ca ai un buton de edit in dreapta jos..
    Nu e obligatorie piatra de aer.Daca nu ai acvariul suprapopulat(in cazul tau deocamdata nu, pt ca nu ai acvariu, ai un "bol").E suficient ca filtru asa fie pozitionat de asa natura incat sa produca" valurele" la suprafata apei.

  10. #20
    High member DecaDurabolin's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Bucuresti, Bucur Obor
    Posts
    813
    Post (Dis)Likes
    Drept substrat, Dupla Ground este ok? Pietris am. Primul strat voi pune Dupla, asta daca sunteti deacord cu mine, si pietris peste, cam 2 cm Maxim.
    Lumina care vine cu EHEIM AquaPro 63 este suficienta? Are un neon de 15 W.

Page 2 of 24 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •