Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Thread: Cum pot sa stimulez ciclidele africane sa depuna?

  1. #11
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Schimburi de apa nu cred ca e recomandat sa se faca 50% decat in cazul unor tratamente pentru boli, sau carente mari din cauze necunoscute.Mai bine mai des si mai putin volum.Maxim 30%.Eu la carasi schimb 30% pe saptamana, dar dupa cum bine stiti acestia sunt cam mizerabili

  2. #12
    High member bondo's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Constanta
    Posts
    768
    Post (Dis)Likes
    Schimb saptamanal de apa le fac, cam 25-30 %. O sa incerc sa modific decorul. Ce temperatura recomandati?

  3. #13
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Se recomanda urmatorii parametri: PH 7,5-8,5, duritate 10-16, temperatura 26-28 grade.
    Atentie! Nu se recomanda schimburi de apa prea dese deoarece ingreuneaza procesul depunerii.

  4. #14
    Very high member darius_ciprian's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,107
    Post (Dis)Likes
    Eu schim odata la 2 saptamini cam 25-30% din acvariu.
    eu zic sa se faca niste teste a apei din acvariu si atuncea stii cat de des sa schimbi apa.Eu dupa 2 saptamani am parametri apei urmatori:
    PH=8
    GH=14
    NO2=0
    NH4=0
    NO3=20
    Parametri noarmali a apei dar tot vreau sa improspatez apa.Am in canistre 12 l siporex si 12l roca vulcanica.Filtrarea biologica este foarte importanta.

  5. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    iasi
    Posts
    66
    Post (Dis)Likes
    Pentru inceput nu e mult mai ales daca nu sa mai ocupat de mult de ei, oricum nu putem aprecia exact 50% din volumul unui bazin, si oricum in cazul de fata nu stim multe detalii ,cum ar fi capacitatea bazinului, dimensiunile, temperatura, duritatea initiala si la care sa ajuns in urma neglijarii pestilor.Daca se fac schimburi periodice e mult 50% dar daca se fac si pauze se poate incerca si 50% o perioada pana se restbilesc conditiile initiale in care pestii se reproduceau cu succes.

  6. #16
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    La africani se recomanda schimburi saptamanale de 50%. Atentie mare la clor, diferentele de temperatura si pH. Unii schimba chiar 70-80%.

    Motive: reducerea nitratilor, diluarea hormonilor eliberati de pesti in apa(care inhiba cresterea adecvata), refacerea mineralelor esentiale din apa, etc

  7. #17
    User banat
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Suceava
    Posts
    1,284
    Post (Dis)Likes
    Pana la urma pe cine sa cred? Schimb 50-60% sau 20-25%?

  8. #18
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Uite ce am gasit eu aici
    Nu stiu cat e de ok site-ul..

  9. #19
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by pomi View Post
    La africani se recomanda schimburi saptamanale de 50%. Atentie mare la clor, diferentele de temperatura si pH. Unii schimba chiar 70-80%.

    Motive: reducerea nitratilor, diluarea hormonilor eliberati de pesti in apa(care inhiba cresterea adecvata), refacerea mineralelor esentiale din apa, etc
    Acum serios, cine schimba 70% din apa? Pai se decicleaza acvariul la schimbul asta de apa.
    Pai pana ti se face bacteria aia nitrificatoare buna care chiar face treaba poti sa astepti si luni si tu apoi tragi un schimb de 70% sa il resetezi.
    Africanii sunt niste pesti rezistenti si imputiti, dar asta nu inseamna sa abuzam si sa schimbam atata apa. Un schimb de apa nu iti regleaza neaparat parametrii. O filtre buna iti tine parametrii in frau. E zic ca 25-30% din apa pe saptamana e cel mai bine.


    Si parpa_tupac, mai lasa si tu pestisorii sa respire, mai au si ei nevoie de perioade de refacere. Femelele alea stau flamande nu stiu cate saptamani si tb sa-si revina, sa puna sunci pe ele) si apoi sa vezi ce chef le vine de iubit .
    Daca tot vrei sa-ti tragi fatatoare industriala ia 2 masculi si 5-6 femele.
    Last edited by orio; 06-10-2010 at 14:10.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  10. #20
    Base member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    380
    Post (Dis)Likes
    Avand in vedere ca bacteriile alea nu stau in apa ci in filtru/substrat/decor, eu nu vad cu ce le-ar afecta un schimb de apa de 70%. (Decat daca bagi apa cu clor, temperatura foarte diferita, Ph foarte diferit).

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •