Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Thread: Membru nou, bine v-am gasit.

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Baia Mare,jud,MM.
    Posts
    79
    Post (Dis)Likes
    Bine ne-ai găsit!Numa bine și multe ape limpezii!

  2. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Pentru Bansai:

    1. Cand am scris ca e o specie usor de intretinut, am facut comparatie intre vivipari (pestii cu care incepe orice acvarist) si unele Cichlidae cum ar fi cele din America de Sud (Oscarii sau Discusii). Aici ma refer la conditiile pe care trebuie sa le creezi pentru ca specia respectiva sa aiba conditii de trai cat mai apropiate de cele ideale.
    2. Nu stiu daca doresc sa scot pui pe banda, deja as dori sa ma opresc, o sa pastrez doar F1 iar pe viitor, am sa incerc sa am cate un acvariu pentru fiecare specie in parte. Nu prea sunt de acord ca neonii sa stea cu Xypho sau Molly.
    3. Chestia cu scosul puilor cred ca a avut-o fiecare la inceput, poate e considerata o mica reusita (pentru un incepator) si toti avem aceasta ascensiune, trecand de la pestii usor de intretinut la cei mai dificil de crescut. Eu momentan, ma limitez aici, consder ca ceea ce cunosc despre pestii de apa dulce nu-mi permite sa inaintez cu un level (momentan)
    4. Un acvariu cu pesti, pentru mine, in afara de o pasiune, (sau cum ii mai zic altii, nebunie), reprezinta un mod exceptional de relaxare. Dupa 10-12 ore de munca, e o placere sa hranestii aceste vietati si sa stai sa le privesti ce "nastrusnicii" pot face in acest mic habitat creeat.
    5. Deja sunt deschis la schimburi de pesti, exact cum am zis, generatie F1, asta pentru a-i ajuta si pe altii, nu doresc sa fac din acvaristica o afacere. In unele cazuri, daca cel in cauza are intr-adevar nevoie si merita, pot si dona din ei.

    Cam astea sunt impresiile si ideile mele despre acvaristica. Sper sa nu fi ofensat pe nimeni, iar sfaturi de la cei mai experimentati sunt binevenite oricand. O seara buna tuturor.
    Vand droguri. Ofer cazare pe timp indelungat dupa finalizarea tranzactiei. Cer si ofer seriozitate. Pentru relatii, sunati la 112.

  3. #13
    Very high member puiutu's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    1,047
    Post (Dis)Likes
    Bun venit printre noi!

  4. #14
    Base member Banzai's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Fukushima-3rd reactor
    Posts
    370
    Post (Dis)Likes
    In primul rind da-mi voie sa cred si sa sper ca ti-a fost mai de folos dialogul (pe care sper ca nu l-ai perceput a fi pe un ton "acuzator") cu mine decit o pleiada de "bine ai venit".
    Punctual acum:
    1- nu compara viviparii cu ciclidele, pesti cu "nevoi speciale" din orice punct de vedere ai privi. Incearca sa-i compari de exemplu cu ciprinidele si caracidele. Te asigur ca un acvariu cu banalele zebre sa zicem, poate fi mai spectaculos si mai usor de intretinut decit unul cu vivipari.
    2- Daca punctul "asta" de vedere este ceeace gindesti si nu scris de complezenta, TOT RESPECTUL! imi doream un asemenea raspuns In consecinta "excesul de incepator" de la punctul 3 "se iarta si se intelege"
    Nu supralicitez sa zic TOTI, insa MAREA MAJORITATE s-au "delectat" cu guppy la borcan
    4- EXACT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    5- no comment,
    .
    .
    .
    Bun venit in lumea acvaristicii!
    Cei ce nu pot sa-si aminteasca trecutul sunt condamnati sa-l repete - Santayana - Coda Bene Gesserit

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •