Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: [EN]Chelated iron - yes?, no?, which?

  1. #1
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes

    [EN]Chelated iron - yes?, no?, which?

    Daca tot ma intreba Claudiu Truta cat tine Fierul in apa am gasit un thread pe tema asta pe APC pentru cei care se simt in stare sa-l parcurga la cat de criptic e

    http://www.aquaticplantcentral.com/f...-yes-no-3.html

    Imi pare rau ca nu am gasit un titlu mai inteligent.
    I lol on u ...

  2. #2
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Speram sa pot trage o concluzie definitva. Dar problema merita studiata in continuare. Se pare ca fierul administrat la radacina este cel mai putin afectat de lumina

  3. #3
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Ei bine Claudiu, care e sau era problema ta si cum ai rezolvat-o, sau ce remedii ai gasit?

  4. #4
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Concluzia pe care am tras-o eu incercand diferiti fertilizanti, este ca rolul fierului este putin exagerat. Fertilizarea zilnica este cea mai buna. Fierul exista in toti micronutrientii de pe piata
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  5. #5
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Si cand spuneam eu asta, radeau unii de mine ca ma chinui cu fertilizare zilnica in loca de EI sau alte....

  6. #6
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Eu nu sustin ca detin adevarul suprem, dar astea sunt observatiile mele. Eu am tinut fierul si la 01 si la 0,2 si la 0,3. Sincer cel putin la plantele pe care le am eu, preponderent verzi, nu am observat diferente. Ma refer la culoare sau ritmul de crestere. Citisem la un moment dat pe acelasi apc cu care a inceput threat-ul, ca unul a facut masuratori sa vada cat fier consuma plantele dintr-un acvariu mediu, mediu plantat, cu lumina si fertilizare moderate. Concluzia lui a fost ca plantele asimileaza 0,0016 mg/l din apa din acvariu. Restul se pierde in prezenta luminii si a altor substante din acvariu, in care intra in reactie si rezulta diversi compusi care nu pot fi asimilati de plante. Inclin sa ii dau dreptate. Dar totusi nu cred ca se poate dezvolta frumos un acvariu high tech fara un aport minim de fier. Mi-ar placea daca acvaristii de pe la noi care au acces la laboratoare , sa faca si cateva masuratori, ca sa putem vorbi pe cifre. La final recititi prima propozitie
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  7. #7
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Prezenta luminii stimuleaza fotosinteza, care la randul ei, prin intermediul plantelor, are ca si produs rezidual oxigenul care....oxideaza. Acei chelanti tin cat tin fierul la Fe2+, dar acum sa nu creda nimeni ca acei chelanti sunt sine die.

  8. #8
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Ete na... si atunci Dennerle cu E15-le ce face?!


  9. #9
    High member Claudiu Truta's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    866
    Post (Dis)Likes
    Aia au bagat un recipient inchis de plastic in acvariu, sa fie expus fierul la lumina. L-au lasat acolo o saptamana si au masurat valorile. Nu mai tin minte cat a scazut, dar oricum, mai mult de 50%. tin minte ca insistau ca fierul sa fie tinut in recipiente care sa impiedice lumina sa ajunga la solutie.
    Daca ai incercat tu personal, poti da sfaturi. Daca nu....

  10. #10
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Aiurea, flacoanele de la Amano is ditamai incolore...


Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •