Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14

Thread: Melcii din pond - iarna ?

  1. #11
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Da am trecut chiar doua si nu au fost probleme desi am avut gheata de vreo 15 cm (perioada din iarna trecuta in care erau -15 de grade ziua) si nu am avut probleme bineinteles ca am mentinut o copca in gheata
    Acum secretul e simplu pentru ca sa nu ti-l crape gheata ii faci peretii inclinati astfel incat presiunea ghetii sa nu apese pe ei ci sa fie directionata oarecum in sus acum partea nasoala e ca din ce am citit betonul e toxic pentru pesti pentru ca elimina in apa ... si ma gandeam sa ii dau o vopsea din aia cauciucata ce zici merge ?

  2. #12
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    daca nu ai facut-o pana acum, nu mai are rost sa vopsesti(este o vosea albastra,speciala ,pentru piscine, am un amic care si-a dat bazinul cu ea...o nebunie!) pentru ca betonul a eliminat cam tot ce avea toxic, in atata timp. Am vazut in Italia(Milano) bazinele publice,din parcuri,colcaind de koi si sturioni si erau toate din beton(adevarat insa ca acolo apa nu ingheata iarna); marimi intre 20mp(in Mall) si 3000mp(in parc)!
    daca zici ca nu ai avut probleme cu pestii( doar ei sunt atractia principala,nu?),parerea mea e sa nu te legi la cap degeaba...(bani,munca,eventual esecuri s.a.)

  3. #13
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Parca si la pastravaria din Gilau sunt betonate bazinele,doar ca ei circula cantitati foarte mari de apa si nu se acumuleaza substantele.Betonul mai are un bai si anume faptul ca il penetreaza apa.Bazinul meu e betonat,pentru ca e un izvor sub el,si pana am pus folia s-au adunat 30cm de apa prin placa de 40cm si pereti de 30cm.Apa care s-a adunat era alba,mai mult din cauza ca nu a apucat betonul sa se usuce bine.Oricum se prelingea apa pe pereti si dupa cateva zile de la turnare.Dar cum zice si ovidiualn in 2 ani s-au cam eliminat substantele.

    @SmAsH Nu aveai scoicile pe fund?Cum sa moara de la temperatura?Ar trebui sa ai cu 6-7 grade mai rece apa de la fund,plus ca oxigenul intre 25-30 grade e 7-9,peste 5 traieste orice.Dar astea sunt nivelele de saturare adica maxime.La toate lacurile la care am fost vara asta au fost foarte calde insa nici pesti morti n-am vazut.

  4. #14
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Nu stiu ce au avut , dar o posibila cauza ar fi caldura ...nu erau la o adancime prea mare (60cm) o alta ar fi suprapopularea (populatia s-a dublat anul asta)
    Oricum nu am nici pe departe iazul pe care l-as dori dar ma chinui cu ce am tinand cont ca metru patrat de membrana e 30 de lei va mai trece ceva vreme pana imi voi permite unul de 5x5m si adanc de 2m care necesita dupa unele calculatoare de pe net 100 mp de membrana poate si mai mult deci low cost incet si sigur acumulez experienta si poate in viitor (departe) mai vedem ...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •