Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Melcii din pond - iarna ?

  1. #1
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes

    Melcii din pond - iarna ?

    Am in iaz cativa melci asemanatori cu cei din link http://en.wikipedia.org/wiki/Lymnaea_stagnalis si as dori sa stiu daca aveti experinta ce se va intampla cu ei la iarna deoarece sunt foarte mari si nu as vrea sa ii pierd ?
    Care sunt conditiile necesare iernarii in pond deoarece cand temperatura apei va scadea sub 10 grade si carasii nu se vor mai hrani intentionez sa scot plantele plutitoare pentru a evita descompunerea acestora ...
    Deci pe scurt de ce au nevoie pentru a trece iarna cu bine ?

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    legat de melci,am auzit ca ar avea nevoie de o temperatura minima de 18grade ca sa fie OK iarna,iar tu nu le poti oferi asta la costuri suportabile.
    Last edited by goodmans; 25-08-2010 at 20:22.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #3
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Sunt o specie autohtona ce se gaseste din Rusia pana in Anglia , intalniti in mai toate baltile cel putin asa cred au fost adusi din doua surse odata cu plantele primite dintr-o donatie (cochilia este aceiasi culoarea melcului propriu-zis fiind galben inchis ) iar ceilalti au venit dintr-o balta din zona odata cu plantele (culoarea melcului propriu-zis este neagra) dar sunt sigur ca fac parte din aceiasi specie culoarea melcului fiind singura diferenta ...

  4. #4
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Si eu mi-as dori sa reziste peste iarna in iaz.
    Abia acum am constientizat valoarea lor,dupa ce userul shmenly (super baiat,toata stima)mi-a gacut o vizita sa mai discutam despre iazuri,si mi-a adus cateva zeci de melci,pomaceea cred,de 1-1.5cm.
    Am acvariu pentru carantina,de vreo 240L dar pe care il tin afara plin cu apa pentru a nu se usca siliconul (am inteles ca asa e bine)si apa aia nu e filtrata sau recirculata sub nici o forma asa ca in scurt timp apar alge pe geam,multe rau.
    Am bagat melcii acolo in ideea ca in 2-3 zile o sa le schimb apa si o sa curat acvariul dar din fericire geamurile arata de parca acum le-am adus de la geamgiu si apa se limpezeste.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  5. #5
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Dupa ce am google-it pana aseara tarziu am gasit cateva informatii de exemplu ca pentru melci trebuie substrat in care sa se ingroape , acum solutiile
    1 nu stiu ce sa zic daca vor fi destul de destepti sa nimereasca intr-unul dintre ghivece
    2 solutia ar fi sa ii pun in acvariu dar acolo nu am alge cu care sa se hraneasca si nu stiu ce vor manca pana in primavara
    3 sa ii eliberez intro balta din zona si sa caut altii la primavara
    Un sfat ar fi binevenit ...

  6. #6
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Salut!
    Daca ai un iaz in care iti vor ierna pestii, atunci sa fii sigur ca melcii nu au nici o problema. Ca sa fie problematic pentru melci ar trebui sa ai conditii la care cred ca inca nici nu te-ai gandit, intrand in domeniul horror. Sunt deosebit de duri, ia in calcul ca rezista in baltoace mici si infecte, eutrofizate. Stiu ei ce loc sa caute, nu le duce grija.
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

  7. #7
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Nu am substrat ,e betonat bazinul , asta e principala problema ... dar deja ma repet :d

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Eu am melci din avcariu,physa parca,vedem la anu daca rezista.Am avut lymnaea in acvariu si mi-au zimtat nufarul,poate daca au ce manca stau cuminti.Daca ai adancime si ceva pietris pe fund ar trebui sa fie ok.
    Eu zic sa nu te stresezi si daca ai drum la Arad treci pana la unguri,am vazut scoici de lac de 15-20cm si o gramada de melci,de 3 feluri,foarte ieftini daca cumperi peste 20bucati.
    De exemlpu pentru scoici de balta 7-10 cm(cica filtreaza 5-8l/zi/bucata)
    100 Ft./1 db. 65 Ft./10 db. 45 Ft./20 db.

  9. #9
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Am avut scoici cam un an pana cand au inceput acum o luna sa iasa cate una pluta (cauze necunoscute) nu mi-au murit pesti nici melci nimic doar scoicile si am avut vreo 20 de la 2-3cm pana la 10-15 cm toate sau dus fara sa apuc sa fac nimic banuiesc ca temperaturile ridicate au fost de vina dar nu stiu sigur . Pacat ca nu prea se gasesc informatii despre aceste vietati (scoici melci etc)

  10. #10
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    eu nu am avut curajul sa introduc nici o nevertebrata de frica parazitilor...
    SmAsH, tu ai bazinul betonat, zici; nu-l golesti iarna? ai trecut iarna cu el plin? nu a crapat betonul?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •