Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 74

Thread: Magazin ca in occident in Berceni

  1. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Johnny
    A fost cineva de pe forum si mi-a zis k e foarte misto.Am inteles ca ar avea produse eheim , si neritine
    Dar ramane sa va duceti fiecare si sa va spuneti parerea, o sa incerc si eu sa ajung cand o sa am timp
    Am fost la Hornbach in Austria si Germania. Intr-adevar este bine venit inca un magazin. Pesti au o varietate larga, nu am riscat sa cumpar din Viena, nu cred ca rezista fara conditii speciale pina in Brasov. Am luat neritine, din 10 bucati au supravietuit 3. Acesti melci nu se inmultesc in acvariu si rata de aclimatizare in acvariu este foarte mica. Dupa ce am luat prima data am mai fost iar in magazin la Viena si jumatate din neritinele expuse erau moarte. Asa am ajuns la concluzia ca nu drumul a fost problema. Daca vreti sa cumparati neritine de la Hornbach mai intii intrebati cind le-au primit. Daca sunt deja de 3 saptamini in acvariul din magazin puteti lua cred ca vor supravietui cu siguranta. Daca au primit mai recent asteptati pina se aclimatizeaza la ei si apoi cumparati.

  2. #12
    Base member ulyse's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Bucuresti - Berceni
    Posts
    445
    Post (Dis)Likes
    am fost eu ... mi-a placut ... pesti multi de tot, plante la fel, filtre Eheim de la 200 la 975 ron, substrat la saci de 25kg granulatie 2mm, decoruri (mopan, vita, plute, pesteri si multe altele) ... aveau acvarii pana la 120x50x40, stative, capace ... am vazut si tuburi Philips 827 (dar asta nu la raionul de acvaristica) ... merita sa-l vizitati

  3. #13
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Iancului
    Posts
    288
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Gurytza_ta
    unde mai exact pe turnu magurele?
    O adresa exacta, precum si modalitati de a ajunge acolo nu ar strica pentru cei necunoscatori (ca mine, de exemplu)

  4. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    151
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by fishdisease
    pt Fezo...pestii nu necesita conditii speciale ca sa-i aduci din Austria. Ti-i ambaleaza ei.
    Problema este mai delicata un pic. De obicei vineri primesc marfa si tin animalele in carantina, nu au voie sa vinda. Ma intorc simbata dimineata tot timpul, deci ar trebui sa cumpar joi. Nu pot sa tin in punga 2 zile pestii. Am renuntat la ideea de a cumpara pesti desi imi facusem deja planuri ca ma duc cu o canistra de acasa. La plante ma mai gindesc, Au un pret destul de piperat dar sunt frumoase, nu ramasite cum vezi prin pet shopurile romanesti.

  5. #15
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Am fost ieri si am lasat 100 de lei dintr-un foc, plante si NERITINE . Una peste alta impresiile cu care am ramas se cam bat cap in cap. La capitolul testere si substante stau prost, la capitolul substrat si decorariuni stau asa si asa, la capitolul pesti , hm , asa si asa , la dotari insuficient spre binisor spre insuficient....... . Din pacate fiecare sectiune este reprezentata de UN SINGUR PRODUCATOR. Daca v-a grabiti mai apucati plante proaspete, DAR atentie eu m-am potcovit cu una terestra vinduta ca planta de acvariu ( RUSINE ). In concluzie m-a bucur ca exista , DAR , este in Romania nu in Germania, au totusi o circumstanta atenuanta , sunt la inceput, acuma i-si formeaza distribuitorii, testeaza piata. Daca exista cerere va exista si produsul mai devreme sau mai tarziu.
    PS
    CO2 foarte slab, doar Optimat-ul de la "TetraPlant", nu am vazut instalatii de osmoza inversa si nu am vazut nici o planta de foreground, am vazut multe mamici care cumparau "carasei" si acvarii de 50L asa ca... Asta e piata asta se vinde. MERGETI MERITA si luati si bani cu voi, cu cat microbul e mai mare luati MAI MULTI BANI.

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti - Unirii
    Posts
    91
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dumi
    Quote Originally Posted by Gurytza_ta
    unde mai exact pe turnu magurele?
    O adresa exacta, precum si modalitati de a ajunge acolo nu ar strica pentru cei necunoscatori (ca mine, de exemplu)
    Uitati aici :

    http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ale...e2.jpg&.src=ph

    Am scanat si oferta daca vrea cineva sa-si faca o idee dar nu stiu daca pot sa o pun aici pe site. Ma voi duce cu siguranta si eu sa casc ochii dar dupa ce termin cu sesiunea.... mai am putin
    Acvariu1: 90L brut home made, filtru 500L/h, neon 20w sun-glo + 15w no name,
    Pesti : 2 xypho, 15 guppy,10 zebre roz, 3 cory, 2 ancistrus, 1 hoplo.
    Plante : anubias barteri, cabomba caroliniana, cryptocoryne wendtii, echinodorus tenellus, hygrophila corymbosa Siamensis, vallisneria spiralis.

    Acvariu in planificare: 200L

  7. #17
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Am fost si eu azi sa vad "minunea"...
    Super!

    Substrat nisip alb, galbui, negru etc. (numai 20RON 25kg!), pietre decorative de toate neamurile, roca vulcanica, buturi mopani, vitza etc., filtre Eheim (@ fishdisease: nu au Thermo 2126 - n-am vazut), bureti de-aia mari pentru filtre de colt, acvarii (100x40x40 la 134RON), pestisori de diverse neamuri -malawi, biccirhis, etc, creveti Neocaridina ("bee" spun ei, dar mie nu mi s-au parut), atyopsis, Caridina, si multi alti pesti... neritine s-au cam vandut .

    Oricum, parerea mea e ca e cel mai bun magazin de acvaristica din Bucuresti de la ora asta...

  8. #18
    High member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    BUCURESTI - Pajura (si mai rar prin Braila)
    Posts
    967
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Rattle
    acvarii (100x40x40 la 134RON)
    banuiesc ca doar sticla, fara capac si accesorii, nu?
    Au si capace, cumva, la dimensiunile astea?
    Acvariu Muller & Pfleger (grupul Eheim) AquaPro 100 - 180 l cu filtru TetraTec Ex700, incalzitor Jager 150 W, Neon Hagen Aqua-Glo 30W + Osram Fluora 30W.
    Fishy fish: 4 x Ancistrus, 2 x Cory, 7 x Neon, 2 X Neon rosu, 3 X Leer, 4 X Guram galben
    Melci: Nenumarati x Pomaceea
    http://mcerincorporated.blogspot.com/

  9. #19
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Da, numai sticla, insa au si capace, dar nu m-am uitat la preturi.



    o mica poza, ce-am reusit sa fac si eu cu telefonu'..

  10. #20
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti - Unirii
    Posts
    91
    Post (Dis)Likes
    Uitati aici oferta din pliant. O dowloadati ca sa vedeti mai mare. (butonul telecharger din stanga sus)
    http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ale...e2.jpg&.src=ph
    Acvariu1: 90L brut home made, filtru 500L/h, neon 20w sun-glo + 15w no name,
    Pesti : 2 xypho, 15 guppy,10 zebre roz, 3 cory, 2 ancistrus, 1 hoplo.
    Plante : anubias barteri, cabomba caroliniana, cryptocoryne wendtii, echinodorus tenellus, hygrophila corymbosa Siamensis, vallisneria spiralis.

    Acvariu in planificare: 200L

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •