Page 2 of 22 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 214

Thread: Acvariu intr-un bec, brainstorming

Admin retras Kin's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Sunt multe de zis, dar le deslusim in timp.
    Cum practica e mama teoriei, m-am pus pe treaba.
    Primul contact cu subiectul a fost in debara, cautand dupa becuri.
    Am aflat urmatorul lucru:
    Din 3 feluri de becuri de care am in debara, fiecare are alta marime, desi par la fel.
    Cele mai mari sunt cele Narva (made in Hungary). Urmatoarele la rand, cu aproape 1 cm mai mici, sunt cele Aro (Metro). Iar cele mai mici, Phillips.
    Asta e valabil doar la cele pe care le aveam eu la dispozitie, poate pe piata se gasesc si mai mari. Intre cele 3 comparate nu este diferenta de watti.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

Base member
    Post (Dis)Likes
    Si eu am gasit in casa mai multe marimi de becuri , o sa folosesc ce am , am avut unu mare alb prin interior ( dar l-am spart din greseala ) .
    Oricum e bine sa faci experimente pe diferite marimi/forme de becuri .

Si ai apucat sa le tai ? .

Post (Dis)Likes
    Acum ma ocup de asta.
    Spune-mi, nu bufneste becul, cand il incalzesc ?

Base member
    Post (Dis)Likes
    Daca il ti mult o sa inceapa sa se crape sticla ...dar la unele becuri difera acel "lipici" si poti sa-l ti o zi intreaga ca tot nu se desface prin incalzire .

Vezi daca merge varianta cu incalzirea filetului , daca nu merge ...incepi si tai sticla ori dac acel capacel negru din capat jos , eu am folosit un cutit pentru al indeparta .

Succes.

Base member bogdan.filip's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Kin View Post
    Vad ca a inceput sa se invarta roata, bravo.

@ bogdan.filip : Ce ai bagat acolo in filet ? Cumva o lampa din aceea flexibila pe USB ? Aveam asa ceva prin casa, ramane de gasit.
    Cum ai scos partea neagra din mijloc, astfel incat sa ramai cu gaura acolo ?
    Da, in filet am pus o lampa USB pentru notebook.
    Partea neagra a iesit destul de usor. Am batut pe interior cu un ciocan un cui mai mare.
    In bec este si un pui de crevete red cherry. Probabil era agatat pe Java moss si nu l-am observat. Acum sa vad cum il scot de acolo pe tanar.
    Where ignorance is our master, there is no possibility of real peace.
    It's all about love: Gibelio

Member desire999's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Am incercat si eu sa fac un asemenea acvariu intr-un Bec. Si dupa 3 becuri sparte mi-a iesit. Am mers la magazin am cumparat un bec normal de 60w si am facut cu el urmatoarele:
    1. am spart cu o surubelnita micuta chestia aia neagra din varf si am scoso afara.
    2. am scufundat becul in apa si am impins usor cu surubelnita chestia aia dinauntru becului pe care e filamentul.
    3. am curatat tot cu surubelnita interiorul becului de alte ramasite nedorite ramase de cum am rupt chestia aia cu filamentul. Pur si simplu am impins cu surubelnita cate putin pe sticla ramasa sa se rupa astfel incat sa nu se vada in bec. Cu alte cuvinte am rupt toata sticla aia cu surubelnita pana la capacul de metal pentru aspect. Tot cu becul sub apa
    4. am scos cu o penseta resturile de sticla
    5. am spalat bine inauntru
    6. am prins becul cu silicon de un suport din plastic pe care sa stea pe masa.
    7. Ornarea. am bagat nisip 1-2mm alb (am turnat cu pumnul) apoi am umplut incet cu apa. Pe urma am luat o penseta lunga, 1 pui de Cryptocoryne, 3 firicele 4 de moss sa se aseze pe pietris si 3 melci comunitari de aia transparenti la cochilie.

Asa am facut eu cu Becul meu. Ca iluminare m-am gandit la un Led de ala cum is la brichete legat la o baterie( sau tinut la lumina)

Tip: am scufundat becul in totalitate in apa deoarece reduce vibratiile produse de asa zisa rupere a sticlei din nauntru si nu crapa si nici nu se rupe urat.

Sper ca am ajutat) poze nu am cu el dar o sa fac si o sa pun. A iesit Super.

Member LittleCrab's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Am cautat si eu prin garaj si am gasit un modul de leduri pt. 12V. Le-am folosit in loc de becurile normale de la numarul din spate care se tot ardeau. Pe spate au o banda adeziva si m-am gandit ca se pot lipi pe interiorul soclului cu filet cate un modul pt ca e flexibil. O sa fac o proba si revin cu poze.

Noaptea toate pisicile sunt negre.

Post (Dis)Likes
    Ia uite cati colegi aveau becuri, si le tineau ascunse
    Ei bine, mi-am facut si eu becul. Mi-a iesit din prima, dar cu ceva bataie de cap.
    Desire999 mi-a luat-o inainte cu explicatiile, la fel am procedat si eu, cu mici-mici diferente.
    Primii pasi ii gasiti explicati prin poze pe acest site. Am facut si eu 2 poze, una dupa taierea filetului si a doua dupa spargerea filamentului, dar nu arata prea bine. Trebuia sa scot doar chestia neagra, dar am notat, pentru viitor. Oricum, la nevoie, pun si pozele daca vrea cineva.

1. Am taiat filetul cu panza de bomfaier (data viitoare voi scoate doar chestia neagra).
    2. Am spart o gaura in tubul de sticla dinauntru, ca sa iasa gazul respectiv.
    3. Am spart cu surubelnita tot filamentul si buzele gaurii astfel formate.
    4. Am pilit de jur imprejur gaura, cu o pila de unghii, sa nu mai zgarie.
    5. Am aruncat tot ce se stransese inauntru, cioburi, pilitura, si-am spalat bine.
    6. Am folosit un suport de lumanare. Am mai gasit prin casa inca 2 variante, pentru viitor.
    7. Manado, cu lingurita. Apa, cu seringa (sa masor: 90ml net).
    8. Doi pui Parvula, doi pui Staurogyne. N-am avut penseta, dar am folosit o chestie din trusa de surubelnite, ceva ca o furca. Oricum, plantarea a fost cea mai grea indeletnicire. Fara rabdare, mori cu zile.
    9. Melcul Physa nu l-am pus inca. De ce ? Pai ciclarea ?
    10. Prima urgenta este iluminarea. Apoi am timp sa ma gandesc la filtrare (sau mai degraba aerare). Am o lampa cu led, pe USB, exact ca a lui Bogdan, am gasit-o. Problema este ca asta imi limiteaza pozitionarea becului in preajma PC-ului. Eu l-as fi vrut in dormitor. Ramane de studiat posibilitatea bateriilor. Ledul e oricum prea mult, trebuie suspendat la 5-10 cm deasupra becului.

Si acum pozele.

Cu lampa suspendata (cum s-ar spune) :

Cu lampa bagata in capac (de fapt, cu ledul in filet) :

High member razvan7722's Avatar
    Post (Dis)Likes
    Foarte fain ti-a iesit. Felicitari si sa nu se umple de alge Ce posibilitate de Filtrare ai avea ?

Base member
    Post (Dis)Likes
    A iesit prea adevarat , bravo .....

Vad ca suntem cativa care poseda asa ceva .....poate pe viitor o sa se tina concursul acela ....

Page 2 of 22 FirstFirst 123412 ... LastLast

Tags for this Thread