Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Results 171 to 175 of 175

Thread: Racirea apei din acvariu

  1. #171
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    @Daniel710: tu ai pus in practica vreuna din modalitatile prezentate de tine pentru racirea apei? daca da, ne poti spune impresiile tale si cate ceva despre randamentul instalatiei?
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  2. #172
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Chillerul, ESTE, un frigider, mai mic ce-i drept, dar tot un frigider. Hailea, cel pe care il folosesc, nu este deranjant deloc. Daca chiar te mananca degetele, la TECO, gasesti si mai silentioase. SI Giesemann au unele simpatice rau.

  3. #173
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreic View Post
    Chillerele, pot scadea temperatura apei pana la 5gC. Deci, fuguta sa cumperi unul.
    Eu am testat asta, adica din greseal am oprit filtrul, in timp ce functiona chillerul si l-am lasat asa circa 15min. Cand am reconectat filtrul am ramas uimit de cat de rece devenise acea apa. E vorba de prinicipiu(ca se poate) si nu de realitate, unde nu ai nevoie de temperaturi asa de scazute.
    Temperatura a scazut asa mult pentru ca apa a stat in chiller un timp indelungat de unde rezulta ca a avut timp sa faca schimbul de temperatura (spuneam intr-un post anterior ca e importanta si viteza la care circula apa in instalatie).Daca se circula apa tot timpul n-o sa-ti raceasca tie apa din acvariu la 5 grade nici intr-o mie de ani .Vorbesc de un acvariu serios nu un nano de 3 litri. Chillerul de firma raceste la fel ca unul artizanal pentru ca se supune acelorlasi legi fizice Poate au un design mai frumos insa de racit racesc la fel ca unul artizanal pentru ca o mai spun inca odata legile fizice sunt aceleasi.Cum le intelegem si cum profitam de ele este alta poveste...
    P.S.
    Daca mi se permite o gluma, cu banii pe care i-ai dat tu pe chiller cumparai o lada frigorifica pentru inghetata si faceai si acvariu in ea Cu una d`aia puteai sa racesti n+ acvarii
    P.P.S.
    Pariez ca in 2-3 ani pretul unui chiller de firma va fi accesibil oricui fara un efort financiar deosebit pentru ca vor deveni la fel de banale ca pompele de apa si incalzitoarele chinezesti! Momentan oferta de produse pe segmentul de racire al apei este extrem de redusa (2-3 firme) in timp ce cererea observ devine din ce in ce mai mare( acelasi lucru se intampla de exemplu cu televizoarele color pe vremea lui Ceasca ) De aici rezulta preturile lor astronomice si nu pentru ca un chiller de firma ar fi mai high-tech decat o combina frigorifica Indiferent insa de preturi, intotdeauna se gaseste cineva care sa cumpere un produs nou aparut pe piata
    Last edited by Daniel710; 18-10-2010 at 22:02.

  4. #174
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    30
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    @Daniel710: tu ai pus in practica vreuna din modalitatile prezentate de tine pentru racirea apei? daca da, ne poti spune impresiile tale si cate ceva despre randamentul instalatiei?
    Am avut cu ani in urma o instalatie facuta dintr-un minifrigider de voiaj si racea un acvariu de aproximativ 150 litri apa net la 24-25 de grade in zile caniculare. Dezavantajul era ca trebuia alimentata cu gheata zilnic (gheata nu sticle pet umplute cu apa sau acumulatori din aceea pentru lazile frigorifice).A functionat 2-3 ani pana cand accidental am varsat o galeata de apa peste el, la un schimb de apa si l-aa luat dracul. Traseul apei in interiorul cutiei este tot secretul. Cu cat este mai lung si suprafata de contact mai mare (suprafata de schimb termic ) cu atat eficienta este mai mare. Nu stiu fizica cuantica sa va dau formule si chestii de genul insa sunt convins ca cineva pe aici stie sa puna intr-o ecuatie ce spun. Mie mi-a functionat perfect ! Costul unei astfel de inginerii este sub 200 RON. Va las pe voi sa apreciati daca se merita sau nu Instalatia cu lada frigorifica este destul de compacta silentioasa si estetica. Acvarii mai mari?!Mai multe lazi frigorifice si circuite de racire. Dezavantajul instalatiei cu compresor de frigider este intr-adevar zgomotul insa cred randamentul va fi mult mai bun decat al cutiei frigorifice si nici nu va mai fi nevoie de gheata asa des. Sper...Asta nu am incercat-o inca E un proiect pentru viitor.


    P.S.
    Scuze pentru dublu post insa nu m-am prins cum sa dau QUOTE de 2 ori in acelasi post.
    P.P.S.
    Pentru cei care nu vor sa se complice cu instalatii de genul chiller de firma,sau chiller artizanal cu alambic...Pe langa metoda de racire cu banalele de acum ventilatoare de calculator, se poate apela si la o metoda de racire a apei veche de cand acvaristica si pe care vad ca lumea a uitat-o. Banalele filtre cu carbune activ au proprietatea sa scada temperatura apei la filtrare atunci cand carbunele nu este consumat.Avantajele si dezavantajele racirii cu carbune activ n-o sa stau sa le enumar eu aici insa sunt convins ca multi or sa-mi sara in cap si sa vina sa spuna ca se decicleaza acvariul ca se omoara bacteriile, etc. Revenind la racirea apei pe timpul verii,va asigur ca daca combinati ventilarea capacului acvariului cu ventilatoare + filtrare cu carbune activ, nu o sa aveti in bazine mai mult de 27-28 chiar daca afara vor fi 42 grade.
    P.P.P.S.
    Cea mai simpla metoda de racire a apei este desigur aerul conditionat in apartament/casa (avand ca avantaj racirea mai multor bazine in acelasi timp la un cost mult mai redus decat racirea fiecarui bazin in parte cu chillere sau alte inginerii) Sunt insa creaturi (cum e nevasta-mea) care nu suporta curentul de aer pe care il produce agregatul Poate ar fi cazul sa divortez...dar mi-e frica ca-mi ia acvariul la partaj ...
    P.P.P.S.
    Stiu ca spun numai banalitati asa ca va cer iertare pentru postul extrem de lung!Pesti sanatosi si ape limpezi tuturor!
    Last edited by Daniel710; 18-10-2010 at 21:36.

  5. #175
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Daniel710 View Post
    Pariez ca in 2-3 ani pretul unui chiller de firma va fi accesibil oricui fara un efort financiar deosebit pentru ca vor deveni la fel de banale ca pompele de apa si incalzitoarele chinezesti!
    Din pacate nu este adevarat, chillere sunt pe piata de 10 ani... basca frigiderele care sunt pe piata de si mai mult timp si nu au scazut chiar asa la preturi . Hai sa nu ne imbatam cu apa ... rece . Plus ca cererea nu e chiar asa mare ca sa justifice competitivitate intre firme, care la randul ei sa genereze preturi mai mici. Chestie de marketing...

    Nu contest ca se pot face chillere DIY mai ieftin, insa din experienta unuia care chiar a facut asa ceva, iti pot spune ca te lovesti de anumite aspecte practice care reduc randamentul unui asemenea sistem, si anume modalitatea de transfer a caldurii, plus materialele din care se face schimbatorul de caldura. Acesta e traditional din cupru, insa cuprul si acvariile nu prea se impaca. Dar, in principiu, pentru cineva cu oarecare talente practice si cu posibilitati, se poate. Insa nu e pentru marea masa de utilizatori, ca sa zic asa.

    Treaba cu racitoare cu gheata sau alte inventii deasemenea poate functiona, insa e dependenta de actiunile proprii (schimba gheata, monitorizare etc.) care iti consuma timp si mai ales pot duce la variatii mari de temperatura, nu ai un control strict al temperaturii intr-un domeniu de 1-2 grade. Pai in conditiile astea greu sa mai cresti plante cu ceva pretentii...

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •