Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 66

Thread: Vietatile unui iaz

  1. #31
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Da sigur ca am alternativa la transport,lucrez la TNT Romania si avem sediu in Iasi.
    Daca esti amabil sa imi dai macar adresa magazinului ca sa trimit un coleg curier sa-mi cumpere si mie unul.In felul asta nu te deranjez prea tare.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  2. #32
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Magazinul ARCA din B-dul Stefan cel Mare(langa Mitropolie) -persoana de contact d-nul Ovidiu.

  3. #33
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    Salut tuturor,
    Am si eu un iaz mic si am reusit sa mentin o parte destul de mare fara sa inghete !
    Tot cea ce am facut am montat o pompa de apa, foarte aproape de suprafata care impinge apa spre luciul apei rupand astfel apa, Toata zona unde imi apare miscare pe suprafata apei nu imi ingheata.
    Nu vreau sa o fac pe desteptu dar aparatul ala pe care il vad in poza cred ca ia apa de la adancime prea mare si in consecinta raceste apa aducand-o la suprafata si implicit la frigul de la suprafata.

    Teoretic este suficienta si o piatra de aer care sa mearga tot timpul.

    Cele bune.
    Adi

    p.s. am sa incerc sa fac si o poza sa va arat despre ce vorbesc.
    Jurnal Acvariu Marin

    "A reef tank is like a race car. The faster you go the harder you crash"

  4. #34
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Nu ai inteles principiul de functionare al aparatului; el nu "ia" apa calda de la fund, ci isi produce propria apa calda(are o rezistenta de 100 de w) pe care o foloseste la mentinerea gaurii in gheata. De fapt nu este asa lung, ca imaginea de pe ambalaj, ci are vreo 25 cm pe cand un iaz, minim 1,5m.
    O solutie este si pompa, acum depinde de fiecare ce varianta adopta si de ce buget dispune pentru hoby...(costurile de exploatare ale "solutiilor")

  5. #35
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    eu am avut experiente neplacute cu procedeele enumerate mai sus:
    -cand am lasat pompa de la fantana arteziana sa mearga,o scufundasem la 10cm sub apa si a mers non-stop doar ca la un moment dat a dat ortu` popii
    -cu pompa de aer,uneori furtunul facea condens si implicit dop de gheata pe furtun si fluxul de aer se oprea...
    deci heaterul e sfant
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  6. Likes adrianyva liked this post
  7. #36
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Gura-Humorului
    Posts
    119
    Post (Dis)Likes
    La asta nu m-am gandit, e foarte posibil sa fie adevarat.
    Eu am cumparat o pompa chinezeasca pentru acvarii, sp-2500 si 50 ron cat am dat pe ea, sper sa ma ajute sa trec iarna !
    Cred ca cel mai sigur vom vorbi despre asta la primavara !
    Goodmans multumesc pentru parerea cu aerul... eu eram destul de sigur ca e o varianta buna !
    Cele bune si apa fara gheata !
    Jurnal Acvariu Marin

    "A reef tank is like a race car. The faster you go the harder you crash"

  8. #37
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    ideea e ca in iaz,pe timpul iernii tot se dezvolta ceva alge,in special din alea maronii.
    Ei bine sita de la pompa o curatam lunar pe timpul verii dar iarna nu aveam cum si algele alea au infundat sita,apa nu a mai intrat in pompa sau a intrat cu volum redus si pompa a cedat mergand in gol.
    Cel putin la mine asta a fost povestea si am invatat ceva din ea.Ideea e sa ai mai multe sisteme,sa nu te bazezi pe unul singur.
    Cu mii de multumiri catre ovidiualn pt ca la indrumarea lui,am reusit cu ajutorul unui coleg din Iasi sa-mi iau si eu pond heater ca cel descris mai sus la un pret foarte mic,130ron.
    Maine ajunge la mine si sambata il instalez.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  9. #38
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Pentru putin, ma bucur ca am putut sa ajut, oricand cu placere.
    O sa vezi ca acest sistem este sigur si eficient in lupta cu gerul, chiar de unu' singur...

  10. #39
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    A venit vremea rea si la Bucuresti,zapada si ger.Maine bag incalzitorul in iaz si chiar ca nu mai fac nimic pana la primavara.
    Succes si voua si va doresc ca la primavara tot atatia pesti sa dea din coada ca si acum.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  11. #40
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    GoodMans,te rog sa-i faci niste poze,mai detaliate daca se poate.

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •