Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 66

Thread: Vietatile unui iaz

  1. #21
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Si eu am vrut sa iau rate,tot de la arad si tot cu 60 euro perechea,deci nu cred ca are legatura daca e sau nu in sezonul de reproducere.Problema cu ei pe langa faptul ca manaca pui de peste,plantele si fac mizerie la greu e ca tre sa ai grija sa nu plece(daca nu ai voliera),sa ai grija la caine ca le inhata etc.Eu am ceva gaini ornamentale si am facut si un mic bazin in caz ca voi lua rate.Insa pe balta nu le-as lasa,decat daca ar fi cat de cat dresate si sa le las cateva ore pe zi pe balta,pentru ca un bazin mic nu le satisface.Si asa am probleme cu koi ca sunt foarte speriosi.Saptamana trecuta incerca sa bea apa din bazin un uliu cred oricum ceva rapitor cam cat un cocos ca dimensiune.Si o veste buna,tot mai multi pui se coloreaza,desi sunt maricei,momentan am 3 +3,4 in proces dintr-un total de 40-45.

  2. #22
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Va mai misuna pestii prin iaz? sau au intrat deja in hibernare?
    Va intreb pt ca la Bucuresti apa inca are 6-8 grade la suprafata si pestii inca misuna,cauta mancare...
    Azi am scos 3 pui din iaz,suspecti de probleme de sanatate.Un pui are dorsala deteriorata si ceva albicios pe ea,probabil saprolegniaza.Unul prezinta aceleasi simptome dar pe coada,ambii i-am bagat intr-o galeata cu verde malachit.
    Unul are dropsy,ochii bulbucati,umflat,solzii zburliti,deci e ca si dus.Asta pare a fi pui de subunkin,oricum lipsit de culoare.
    Curios este faptul ca toti cei 8-10 pui care mi-au murit din primavara pana acum si astia 3 pui ce i-am observat bolnavi sint numai corcituri din astea fara culoare si forma specifica de koi.

    Un filtru inca merge,cu o pompa de 8000l pe fund.Parca nu-mi vine sa-l opresc.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #23
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Ai mei umbla doar cand e soare deci cred ca ies sa se mai incalzeasca nu dupa mancare care apropo nu le-am mai dat demult.

  4. #24
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Un strat solid deasupra luciului apei de cca 40cm ! gheata 5 cm si 35 de zapada depusa azi-noapte... cred ca e o bezna la crapusorii mei...

  5. #25
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    acoperit 100%?
    ai pastrat o copca ceva?
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  6. #26
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Copca o asigura aparatul din imagine:



    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us

  7. #27
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    Ma tem ca...ovidiu ne-a luat-o inainte.
    De unde ai luat aparatul acela?Trebuie conectat la o pompa de aer+compresor...
    Interesant!

  8. #28
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Optional se poate atasa si o piatra de aer(copca realizata fiind astfel mai mare in diametru) dar eu nu folosesc si o pompa de aer. In Iasi se gasesc in pet-shopuri(am vazut chiar zilele astea~130 ron); il folosesc de vreo doi ani, va arat o poza facuta la -20grC:



    Uploaded with ImageShack.us
    Last edited by ovidiualn; 07-12-2010 at 12:40.

  9. #29
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Poza nu e atasata bine,din ce mi-am dat seama pare a fi un pond heater,are cablu de 10m.
    Da-mi te rog un link de unde sa-l pot comanda si eu,iarna trecuta am avut iazul acoperit si nu a inghetat deloc,acum nu mai am cu ce sa-l acopar si-mi fac griji.Am o chestie din aia de polistiren dar n-am incredere in ea,si doua pompe care baga oxigen pe la 1.5m adancime din 2m.
    Vreau neaparat unul din ala.
    Intrebare: daca il lasi sa pluteasca,pana ingheata iazul,firul ala nu il trage spre mal?
    Ideal ar fi sa ramana pe mijloc.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  10. #30
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Ok, am cautat un link pentru tine sa ai idee exacta la ce cauti. Eu l-am luat din Iasi, din magazin. Daca ai alternative la curierat, iti cumpar eu unul de aici.

    http://www.wharfaquatics.co.uk/prodd...p?prod=WAP3002

    Ca raspuns la intrebare : - ii poti atasa un fir de nailon pescaresc cu o mica greutate lasata pe fundul iazului. Eu il pun la treaba dupa ce ingheata apa(fac o copca cu un sfredel folosit la pescuitul la copca, are diametrul perfect calibrat pe aparatul meu).
    Nu este necesar sa fie pe mijloc, schimbul de gaze se face oricum, mai important e sa fie in plin soare(am obs. ca in zilele insorite copca se mareste considerabil datorita incalzirii capului aparatului datorita culorii sale negre).
    Last edited by ovidiualn; 07-12-2010 at 14:10.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •