Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 66

Thread: Vietatile unui iaz

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes

    Vietatile unui iaz

    Pe langa un helesteu de gradina traiesc multe vietati,cum ar fi: plante,insecte,batracieni si nu in ultimul rand,pesti. Pe luciul apei mai vietuiesc, pe la unii, kitsch-oasele rate de plastic.
    Avand ceva teren in jurul iazului, ma bate de ceva vreme gandul achizitiei a frumoaselor ratuste mandarin:

    http://www.google.ro/images?hl=ro&rl...w=1024&bih=490

    In dorinta de a nu polua topicul unui coleg de pe forum, vin aici si va intreb daca aveti cunostinta de asemenea vietuitoare,daca aveti cunostinte crescatori sau sfaturi despre cresterea ratustelor.Cum mai rar acvaristi fara alte animale de companie pe langa ei(papagali,canari,pisici,catei,hamsteri,reptile etc.,etc.) astept increzator comentariile voastre!
    Cu stima.

  2. #2
    Junior Member catalina_c's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    langa Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    de cateva luni caut si eu acelasi lucru. eu am vorbit cu nenea asta: http://hobbyzoo.sunphoto.ro/. sper sa termin iazul si sa-mi cumpar cele 2 perechi de rate mandarin si carolin.

  3. #3
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Mama, ce la pasaret! Acum as cumpara de toate! Ti-a spus pretul la perechea madarin?
    Daca are si pretul e decent, anul asta voi vedea ,din nou, Arad-ul...

  4. #4
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Sa-mi spuneti si mie pretul, m-ar interesa si pe mine o pereche, dar numai daca poate fi tinuta fara voliera.
    Multumesc.

  5. #5
    Junior Member catalina_c's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    langa Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    mi-a zis de 60 euro perechea si mandarinele si carolinele, restul de rate sunt cu mult mai scumpe, ajug si la 500 euro.

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Pret bun! eu aveam o promisiune de la cineva care aduce vietati din Ungaria ,cu 100E perechea. Am sa iau legatura cu domnul din Arad...

  7. #7
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Avantajele/Dezavantajele le cunoasteti ? Sunteti siguri ca se merita alt beneficiu decat cel estetic eu nu vad plus ca dupa perioada de reprodure masculii isi pierd culorile (de aici si reducerea de la 100 euro la 60 euro in august-septembrie) iar pestii sub 10cm sunt in pericol deasemenea si plantele .
    Poate gresesc nu vorbesc la sigur dar cititi aici http://www.pondshop.com/wwponds/tohave.htm
    Nu cred ca se merita investitia ...
    exemplu de mascul in afara perioadei de reproducere :
    Attached Images Attached Images

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    de un an tot citesc despre ele. nu are legatura neaparat cu iazul,mi-au placut ratustele din prima.cu toate ca nu am pestisori sub 25 cm,ma gandesc sa le fac "piscina"separat,eventual intr-o voliera imensa.materiale sunt acum, slava domnului, vointa sa ai!
    stiu de culori,ele se intensifica in perioada dragostei,dar amanuntul e nesemnificativ pt mine; imi plac si vrabiile, si stii ce culori au...

  9. #9
    Very high member manu's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Biled
    Posts
    1,035
    Post (Dis)Likes
    alt link, daca va ajuta...
    http://www.ghecon.ro/produse_rate.php

  10. #10
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Asta e altceva cu voliera si restu asa mai merge ... Apropo pe la voi pe la iaz ce pasari vin ? La mine vin mereu vrabii , porumbei etc. sa se adape mi se pare ceva super tare dar daca as avea rate mandarin ar putea aduce boli deci voliera nu e doar pentru a impiedica zborul ratelor ci si pentru a le proteja de boli si pradatori (intreba cineva de voliera pe aici )

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •