Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 36

Thread: Melcii asasini cu ce ii hranim?

  1. #21
    Member SirMario's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Resita
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    si pana la urma care a fost "buba" ? Ma bucur ca ai rezolvat .. sper sa nu mai ai probleme.
    Last edited by SirMario; 04-09-2010 at 21:37. Reason: "maiai" transformat in "mai ai" (merge greu space`ul)

  2. #22
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Cred ca faptul ca nu a avut curent vre-o 10 ore, temperatura scazuta si probabil lipsa de oxigenare, acum am rezolvat cu prelungitoarele, sper sa nu mai fie probleme. Mai trec eu pe la ei sa vad cum stau.

  3. #23
    Member SirMario's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Resita
    Posts
    115
    Post (Dis)Likes
    Si eu am patit`o o data cu "prelungitoarele" astea din comert... care sunt de 2 lei .. cica cu impamantare (dar in realitate au numa 2 fire deci nici vorba de impamantare la ele) si de atunci i`mi fac singur prelungitoarele .. adica iau dinalea cu 4 lei ... si le inlocuiesc cablul si stecherul cu unu cu 3 fire ca sa fie cu impamantare asa cum sunt prevazute.

  4. #24
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    La bunica s-a ars prelungitorul de la masina de spalat, asa ca l-a luat de la acvariu si pana am ajuns eu un crevete era mort si mai multi pui erau pe substrat, tot morti, nu spun ca asta e cauza, dar pe altceva nu pot sa dau vina.

  5. #25
    High member focus's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Salaj
    Posts
    691
    Post (Dis)Likes
    Ne-am cam deviat total de la subiect.

    Totusi eu ma intorc un pic la topic sa va mai spun observatiile mele facute in ultimele cateva zile. Am mai observat chesia asta mai demult dar asa evidenta nu mi sa parut niciodata. Din cand in cand mai arunc in acvariu pastile de TetraWaferMIX (se gaseste la orice petshop in plicuri) in zone mai ascunse ... mai mult pentru cory. In plic se gasesc pastilute portocalii si verzi. Am tot testat si am aruncat pastile de culori diferite in diferite zone ale acvariului. Am ramas surprins cand am vazut ca la pastile verzi dupa ~30 minute s-au adunat in jur de 10 asasini si tot asa pe fiecare pastila verde. la cele portocalii nu prea au prezentat interes.

    Pe langa altele, si asta poate fi solutie alternativa de hranire a melcilor asasini.


    Last edit: Azi am incercat doar cu pastile portocalii si vreau sa va spun ca am avut rezultate la fel de bune ca si cu cele verzi. Deci va recomand cu incredere TetraWaferMIX
    Last edited by focus; 05-09-2010 at 21:09.

  6. #26
    High member aquafm's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    921
    Post (Dis)Likes
    Cam pe langa subiect mesajul meu, dar totusi, daca aici s-a discutat despre relatia asasini-red cherry, pun un link interesant: http://www.shrimpnow.com/forums/show...ry-assasinated! Atentie deci, hraniti-i bine
    " - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
    - Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" Henri Brunel - Zambete zen

  7. #27
    Junior Member TAVI T's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    TARGOVISTE
    Posts
    39
    Post (Dis)Likes
    Lasa-i ca poate se mananca intre ei.De ce vrei oare sa cresti melci carnivori?Itii plac pradatorii?
    Ma ocup si de COLUMBOFILIE(cresterea de porumbei).Cine este din judetul DAMBOVITA si este COLUMBOFI sa imi dea un mesaj.

  8. #28
    Junior Member TAVI T's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    TARGOVISTE
    Posts
    39
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by focus View Post
    Ne-am cam deviat total de la subiect.




    Last edit: Azi am incercat doar cu pastile portocalii si vreau sa va spun ca am avut rezultate la fel de bune ca si cu cele verzi. Deci va recomand cu incredere TetraWaferMIX

    Stiu pastilele astea.
    Ma ocup si de COLUMBOFILIE(cresterea de porumbei).Cine este din judetul DAMBOVITA si este COLUMBOFI sa imi dea un mesaj.

  9. #29
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Pai cresti melci carnivori pentru ca ii mananca pe cei invazivi, sunt mai frumosi si nu se inmultesc asa tare.

  10. #30
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    o intrebare: as putea scapa de melcii de substrat(sau macar sa-i rareasca) cu ajutorul melcilor asasini?

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •