Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 36

Thread: Melcii asasini cu ce ii hranim?

  1. #1
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes

    Melcii asasini cu ce ii hranim?

    Mie unul mi-au facut curat in acvarii...acu ce sa le dau de mancare? cei din nanocub au inceput sa alerge crevetii si au prins vreo 3 din ei...

  2. #2
    High member aquafm's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    921
    Post (Dis)Likes
    Cam orice tip de hrana pentru pestii carnivori ar trebui sa fie ok.
    " - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
    - Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" Henri Brunel - Zambete zen

  3. #3
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Stau sa le dau carne? in ce cantitate? cum sa calculam? cred ca asta e un subiect destul de putin discutat...vedeam ca multi vroiau sa cumpere melci maidanezi ca sa ii hraneasca...trebuie sa fie si un alt tip de hrana cu care sa se hraneasca!

  4. #4
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Sa le dai carne ? Hmm ....tie cred ca nu ti-a murit nici un pomacea vreodata ca sa afli cum miroase carnea stricata in acvariu, mai ales pe caldurile astea Sfatul primit de la Aquafm este unul pertinent
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  5. #5
    High member aquafm's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    921
    Post (Dis)Likes
    S-a mai discutat problema asta pe forum, din cate imi amintesc. Din propria experienta iti spun ca se hranesc cu orice tip de mancare pentru pesti, dar ca prefera hrana bogata in proteine. La tabletele pentru ancitrus nu se aduna, in schimb dau navala la Hikari Tropical Sinking Carnivore Pellets. Mai sapa si in substrat dupa lighioanele care se dezvolta in detritus. Daca iti hranesti bine pestii va ramane intotdeauna ceva si pentru ei.
    Eu am avut initial 3 bucati in 60 l care au continuat sa se inmulteasca si dupa ce in acvariul n-a mai ramas picior de alt melc. Si nici nu le-am facut meniu separat. In functie de cati melci ai poti sa adaugi ceva mai multa mancare. As spune ca 5 asasini adulti echivaleaza cu 1 microrasbora ca volum de hrana necesar.
    " - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
    - Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" Henri Brunel - Zambete zen

  6. #6
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    hikari Tropical Sinking Carnivore Pellets unde gasesc?

  7. #7
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Hikari-Tropical-Sinking-Carnivore-Pellets ceva mai ok la pret stie cineva? poate alt inlocuitor?

  8. #8
    High member aquafm's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    921
    Post (Dis)Likes
    Orice hrana cu continut ridicat de proteina. Verifica la petshop informatiile de pe ambalaje. In loc de carne foloseste mai bine hrana congelata pentru pesti, tot de la petshopuri - artemia, daphnii etc. Nu-ti fa griji ca nu-s mofturosi
    " - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
    - Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" Henri Brunel - Zambete zen

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Targoviste-Bucuresti
    Posts
    780
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Neonul View Post
    cei din nanocub au inceput sa alerge crevetii si au prins vreo 3 din ei...
    cum naiba?? poti sa faci un film ceva.. mie imi e imposibil sa inteleg, cum un crevete care se deplaseaza de 100 de ori mai repede a fost prins de un melc..
    astea sunt povesti..
    ca idee, in acvariul in care ii tin, nu i-am hranit de peste 6 luni.. si se si inmultesc.. deci nu iti mai bate capu cu asta..
    orice mancare o vei da.. creveti o vor consuma inainte.. eu am incercat si metoda unui acvariu pt maidanezi cu care sa ii hranesc, si apoi am renuntat.. daca le dai sa manance.. nu o sa poti niciodata sa le asiguri atatia melci pt ei.. plus ca apoi am descoperit beneficiile melcilor de substrat..
    concluzie, sunt niste melcii f rezistenti care nu mor decat de batranete.. in nici un caz de foame

  10. #10
    High member aquafm's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    921
    Post (Dis)Likes
    Din pacate e perfect posibil sa atace creveti. Unul din cardinalii mei a sfarsit in gura lor. Cand l-am descoperit inca mai misca. I-am despariti dar a murit a doua zi ...
    " - Nu sinteti prea nervos, cu toata agitatia din jur?
    - Nu, a raspuns linistit maestrul zen. In afara acestei agitatii, totul este foarte calm" Henri Brunel - Zambete zen

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •