Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32

Thread: Comanda fish-street.com

  1. #1
    Member Sugar_baby's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Dr. Taberei
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes

    Comanda fish-street.com

    Buna seara,


    am o lista de produse de pe siteul cu pricina pe care vreau sa le comand. As vrea sa stiu daca mai exista si alte persoane interesate de o comanda pe acel site.

    Alex

  2. #2
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    si eu as vrea vreo 2-3 chestii de la ei..

  3. #3
    Member Sugar_baby's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Dr. Taberei
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    O rugaminte: intrucat am primit si solicitiari facute la repezeala:

    intrati pe site, faceti-va un cont, simulati o cumparate pana la momentujl in care platiti pentru a vedea costurile totale (marfa plus transport).

    In prezent romania are un discount de 8%, mi s-a spus. Insa la un volum mai mare discountul poate creste. Totodata, sunt in tratative cu o firma de transport extern pentru ceva mai avantajos. Insa toate sunt legate: pentru a putea sa avem disount trebuie sa avem cantitate, pentru a avea pret bun la transport, trebuie sa avem greutate mare, samd. asadar, rugamintea mea este, ca daca va decideti sa cumparati ceva de la ei, sa fiti decisi!

    Mersi.

    Alex

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    As mentiona un aspect important pentru comenzi de acest gen, din tari in afara UE: valoarea relativ mare (din adunarea comenzilor mici) implica un control vamal care va creste costul initial cu comisionul vamal si cu taxa TVA, care in zilele astea nu e de neglijat... apropo, baietii aia de la vama aplica taxele la costul intregului pachet, inclusiv transport.

  5. #5
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    As mai mentiona ca pe langa faptul ca e posibil sa platiti taxe vamale, costul transportului e individual, astfel castigul din transport nu se justifica. Pe FishStreet e un mic Ebay, fiecare produs are pretul lui la transport.


  6. #6
    Member Sugar_baby's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Dr. Taberei
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    Ai dreptate Radek, insa in ceea ce priveste transportul exista alternative. Se poate alege un alt transportator decat cel oferit de ei. Si pot confirma asta inrucat am intrebat. Si exista transport pe la un 8 dolari/kg.

    In ceea ce priveste vama, exista si acolo posibilitati intrucat traim in Romania

    Plus ca se poate cere o valoare mai mica a facturii, valoare care sa nu includa transportul.

  7. #7
    Member Sugar_baby's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Dr. Taberei
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    Eu am sa imi trimit comanda la sf acestei saptamani. In preent am obtinut un discount de 20%, plus un transport la US$8 / kg. Daca mai doreste cineva sa comande ceva de la ei, astept un semn. Intrucat poate se pune problema increderii, voi reveni in cursul zilei cu o varianta transparenta.

    Alex

  8. #8
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Cred ca vb de transportul cu cargo. Imi poti spune te rog in cat timp ajunge in tara comanda?
    Ca daca ajunge in 3 luni nu prea-i afacere
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  9. #9
    Member Sugar_baby's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Dr. Taberei
    Posts
    241
    Post (Dis)Likes
    Nu e transport cargo, ci transport aerian, printr-un serviciu postal Hong Kong. Coletul ajunge in cca 10 zile. Un transport cargo ar ajunge la cca 4 dolari / kg, dar evident, e mai incet.

    Ref la metoda de colectare a banilor, am propus adminilor site-ului sa gazduiasca banii vostri la ei in cont pana vin produsele si sa fie transferati in contul meu dupa ce le-ati receptionat. Evident, voi face eu plata catre compania chineza pt toata lumea.

  10. #10
    Aquarium expert ionutlatcan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Focsani
    Posts
    2,925
    Post (Dis)Likes
    si s-a oferit cineva pt gazduire???

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •