Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 10 of 155

Thread: filtru extern DiY - cum as vrea eu VS. cu ar trebui!

  1. #1
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes

    filtru extern DiY - cum as vrea eu VS. cu ar trebui!

    intentionez sa manufacturez un filtru extern asa cum am vazut pe aici printre colegi.
    dar nu sunt extrem de "confortabil" dat fiind faptul ca pana acum n-am vazut, n-am pipait, n-am simtit, n-am gustat nici un filtru extern (DIY sau nu) si imi este teama sa nu-mi scapat ceva. Desigur ca am citit, am vazut filmulete...am inteles principiul de functionare (mare jmecherie.. ) - dar inainte sa ma apuc as vrea sa va cer cateva sfaturi.

    Ipoteza:

    As vrea sa merg pe varinata tubului de PVC diametru 110 mm/ 500mm(lungime) - capac in partea de jos > piesa de mufare + capac - in partea de sus.

    din calcule ar reiesi un volum putin mai mare de 5 l, ceea ce cred eu ca e suficient pentru cei 54 de lintri ai mei din acvariu -

    Va rog sa ma contraziceti - sfatuiti daca gresesc.

    Ca suport pentru medii filtrante n-am gasit pana acum o solutie de-a gata, si singura solutie care-mi vine in cap ar fi niste galetuse de smantana de un l - decupate la 5 - 7cm de fund si ciuruite foarte des
    am cautat niste site - inclusiv pe la raoianele de jucarii de nisip dar nu am gasit nimic care sa se potriveasca la dimensiuni (galetusele astea au un diametru de cca 110 mm pe la 8 cm de fund, ele fiind un pc trunchi-conice..)

    deci.. 3 - 4 - 5 site de genul asta- umplute cu burete, vata, ceva bile (poate pentru inceput un pietris mare 5-8 mm ) bureti (spalator de vase) din plastic (chiar in ordinea asta)..si nu mai stiu

    astept sugestii !!
    ordinea in care le-am gandit e ok?

    as lasa un spatiu de 8-10 cm de la fund (niste "capre" ceva) si abea apoi as incepe cu sitele, ramanand ca in spatiul piesei de mufare sa aibe loc pompa.

    despre pompa...

    m-am uitat dupa pompe intre 300 si 600 l / h avand in vedere volumul mic al acvariului si al filtrului, considerand ca ar fi suficient debit. Corect? sau ar trebui sa ma gandesc la ceva mai mare?
    fac mentiunea ca intre pardoseala (unde va sta filtru, si marginea de sus a acvariului nu sunt mai mult de 70 de cm, deci de la pompa pana sus undeva la 40 cm.

    As vrea sa folosesc niste furtune mai groase (16-18 mm) si in ideea ca mufarile sa fie facute cu elemete de plastic - din acelea care se folosesc la furtunele de gradina

    ca element de in/out ma gandeam sa iau ceva gata facut (aspectuos, indoit, gaurit si eficient) gasisem ceva inclusiv cu robineti pe la 60 lei.

    preturi...
    2x3 lei -capace
    1x6 lei -teava 110/500
    1x9 lei -element de mufare
    1x50 lei - pompa
    1x60 lei - elemente in/out
    fittinguri - 10 - 20 lei

    total ...in jur de 150 lei
    stiu ca as gasi un filtru sh in banii astia, dar nu sunt adeptul sh-urilor, ci mai degraba al bricolajului.

    doar ca vreau sa iasa ceva super ok

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    246
    Post (Dis)Likes
    Eu personal nu as merge pe un filtru extern etans. Am incercat mai multe modele de filtre externe bricolate (cel vechi asemanator cu cele folosite la acvariul constanta, la acelas nivel cu acvariul, cel extern din carcasa etansa sub nivelul acvariului si cel care imita principiul unu sump).
    De departe ultimul model este cel mai complet si cel mai eficient. O sa argumentez si motivele:
    - volum filtrant mare (in 99% din cazuri poti sa il faci mai mare decat ai nevoie fara sa iti ocupe prea mult spatiu)+;
    - capacitatea de a incorpora toate partile de instalatii care in mod normal s-ar pune direct in acvariu (termometru, sonda ph, difuzor/reactor CO2, incalzitor...) si nu numai; un mare plus la aspectul estetic si functional al acvariului.
    - accesul mai facil la aceste instalatii.
    - schimburi de apa usoare;
    - poate fi fabricat sa iti ocupe exact spatiul care il ai disponibil;
    - flexibilitate - poate fi confectionat in posibilitati nelimitate : debit, capacitate biologica, filtrare mecanica, compartimentare;
    - prin sistemul de prea plin inclus in acest principiu functioneaza si ca un auto top-up; de asemenea elimina si filmul biologic de la suprafata apei;

    Dezavantaje : - necesita rabdare pentru a fi fabricat si atentie;
    - necesita o pompa de apa buna capabila sa urce pana cel putin 0.5m fara probleme pana la 1m in functie de caz; in cazul meu o pompa boyu cu h max 0,8 a fost suficienta.
    - necesita fabricarea unui prea plin;
    - exista pierderi modice de CO2 in cazul bazinelor alimentate cu CO2 presurizat.
    Last edited by Lannik; 02-08-2010 at 18:58.
    There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative.

  3. #3
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    oau !! stai ca m-ai luat tare si m-ai pierdut!

    sistemul de care vorbesc eu este unul etans. corect? copiaza principiul celor de firma - gen jbl e700.

    sistemul de care imi vorbesti tu, este unul "open" (inteleg bine?) - pe principiul vaselor comunicante - preaplinul ...


    e corect sau aberez?
    partea asta cred ca o sa o mai studiez...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    246
    Post (Dis)Likes
    Se pare ca nu te-am luat tare. Ai inteles perfect.
    Hai sa te ajut cu un eventual model pe care poti sa il adaptezi dupa nevoi:

    In partea stanga jos este schita simplista a filtrului.
    Liniile punctate reprezinta materialele filtrante.
    Last edited by Lannik; 02-08-2010 at 18:56. Reason: Liniile punctate reprezinta materialele filtrante.
    There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative.

  5. #5
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    saRu'mana!
    super post! scurt si la obiect!
    intradevar citisem despre acest tip de filtrare, si aveam de gand sa-l aplic........ in proiectul din anul urmator (iazul... da' sa nu mai zici la nimeni )

    o iau de la cap cu studiu! e o varianta de luat in seama

    multumesc inca odata!
    toata stima!!!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    246
    Post (Dis)Likes
    Yw! Sa ti seama ca inaltimea maxima la care poate urca pompa apa trebuie sa fie cu minimum 20-30 cm mai mare decat inaltimea la care ai tu nevoie. Iti postez materialele pe care le-am folosti eu :
    - sticla 6mm + silicon pentru cutie si compartimente;
    - pompa boyu - 35 lei;
    - burete grosier (din hornbach) 20-lei o bucata mare;
    - bioballs + difuzor ceramic pentru un reactor/difuzor hibrid;
    - vata perlon (aprox 8 lei)- ca mediu filtrant mecanic de baza.
    - dupla ground ca mediu filtrant biologic de baza (este excelent pentru aceasta functie desi nu a fost facut pentru ea);
    - placi de plexiglas gaurite intre materialele filtrante pentru separare;
    - furtun 9mm(la acvariu de 50l);
    - coturi pentru furtun - sunt scumpe dar neceasare(8 lei setul de 2);
    There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative.

  7. #7
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Nu ai precizat dezavantajul major al unui sump, zgomotul . O sa ai mereu izvoare prin casa.


  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    246
    Post (Dis)Likes
    Asta depinde zgomotul pompei si de felul cum proiectezi prea-plinul si scurgerea. Exista solutii, trebuie doar putina imaginatie si/sau cunostiinte tehnice. Este adevarat ca zgomotul la sump este mai mare in cazul in care partea de scurgere din acvariu nu a fost proiectata sa fie silentioasa.
    There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative.

  9. #9
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    mda ... am sudiat ideea de sump, dar pentru mine cred ca pentru moment ramane valabil un filtru presurizat.

    so... back to the begining...
    in afara de capacul de sus, credeti ca ar fi necesar lipirea (cu silicon) a celorlalte imbinatii?


    pentru pompa ma gandeam la JBL ProFlow t400
    * Pompa reglabila: 80 - 420 L/h
    * Inaltimea de pompare: 0,75 m
    * Consum de curent: 230 V/ 50 Hz, 4 W
    * Diametru conexiune duza-furtun: 12/16 mm


    sau Aquael Circulator 650+ Debit maxim: 650 l/h
    Inaltimea maxima: 90 cm
    Last edited by Dan Hīncea; 03-08-2010 at 09:37.

  10. #10
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    De ce te incurci cu spalator de vase?
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •