Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 86

Thread: Info calatorii prin tara

  1. #11
    Member locohaust's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    172
    Post (Dis)Likes
    Eu am fost in 2009 prin Valea Ariesului, in trecere cei drept, pana la Arieseni si ce am vazut pe drum de la Cluj pana acolo m-a lasat destul de uimit. Daca poate povesti cineva mai multe ar fi chiar frumos, eu as vrea sa merg cu proxima ocazie, dar nu stiu unde, ce si ce anume.
    Last edited by locohaust; 21-07-2010 at 02:03.
    Oi! Oi! Oi!

  2. #12
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    cica pe acolo pe undeva e un drum unde se creaza o iluzie optica: masina urca la deal singura, fara sa accelerezi ... eu am prapadit o groaza de benzina pe acolo incercand sa gasesc locul cu pricina ....fara succes.
    Este intre Ocna Sugatag si Cavnic, a 3a sau a 4a curba cu gardulet de piatra . Am avut un film pe telefon cu "fenomenul"

    Edit: referitor la Paltinis... toata zona merita vazuta http://www.restromania.ro/Geografie/DespreMarginimeaSibiului.htm . Am batut zona in doua concedii si de fiecare data am fost dezamagit de cazare. Este curat si ok, dar am dat peste niste oameni... Inclusiv o ruda care locuieste in Sibiu si care avand treaba in Bucuresti si stand la mine o saptamana mi-a spus ca pe viitor ma primeste ea intr-o garsoniera cu 100 RON/noapte. Chiar am ramas cu o impresie proasta, dar zona este frumoasa

    Valea Ariesului- sunt cateva pesteri in zona (cica in jur de 400). Mai cunoscute: Huda lui Papara(nu stiu daca se poate vizita, dar zona este superba), Scarisoara, Pestera Ursilor. Mai poti merge pe Muntele Gaina (dar... nu ai ce vedea), Cetatile Ponorului, Poarta Zmeilor, Muzeul Aurului din Brad, Muzeul Avram Iancu, Rosia Montana. Sa cauti si Dealul cu Melci, mi-a placut foarte mult zona si in 3-4 ore ai vazut tot . Cand am vizitat eu zona (Tara Motilor/Valea Ariesului), era PLINA de pet-uri de plastic. La Scarisoara ne-am plimbat pe langa intrarea (sau coborarea) in pestera si am dat peste un munte de pet-uri. Sper sa se fi schimbat ceva.
    Last edited by Haplo; 21-07-2010 at 10:59.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  3. #13
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Dealul cu Melci ?
    Iuhu !!
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  4. #14
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Daca tot a`ti deschis acest topic o sa pun si eu cateva informatii care sper sa va fie utile pentru a ajunge in Delta Dunarii :
    Plecari pe apa ( unde nu se poate ajunge cu altceva ) :

    Ruta : Tulcea / Partizani / Maliuc / Gorgova / Crisan / Sulina
    Nava clasica ( durata traseu in jur de 5 ore pana la capat de linie )
    - Plecari din Tulcea ( doar Luni , Miercuri si Vineri ) ora 13:30 / Pretul unui bilet fiind 30 de lei ( cu reducere pentru elevi / studenti / persoane cu buletin de TL )
    - Plecari din Sulina ( doar Marti , Joi si Duminica) ora 07:00
    Nota : pentru celelalte localitati aflate inainte de Sulina pretul de 30 de lei scade
    Nava rapida de tip catamaran ( pentru necunoscatori este acel tip de vapor care merge pe 2 flotoare ) durata traseu in jur de 2 ore jumate
    - Plecari din Tulcea ( doar Marti , Joi si Sambata ) ora 13 : 30 / Pretul unui bilet fiind de 40 de lei ( cu reducerile specificate mai sus )
    - Plecari din Sulina ( doar Miercuri , Vineri si Luni ) ora 07:00
    Nave rapide ( multi le cunosc de "rachete" cum le zicea pe timpu` lu nea` Nicu ) durata traseu : cam o ora si putin ( restrictiile de viteza depind de debitul dunarii ) pretul este de 45 de lei fix fara nici o reducere ( le dau reduceri celor cu buletine de Sulina , nu e cazul nostru a celor de pe forum )
    - Plecari zilnice din Tulcea orele : 11 : 00 , 12 : 00, 14 : 00
    - Plecari zilnice din Sulina : o nava la 06 : 50 , iar 3 nave deodata la 07 : 00

    Ruta : Tulcea / Mahmudia / Sfantu Gheorghe
    -Plecari din Tulcea : ( doar Luni si Joi ) ora 13 : 30
    -Plecari din Sfantu Gheorghe ( doar Marti si Vineri ) ora 07: 00

    In zonele in care se poate ajunge cu masina :
    Pentru cei care vin dinspre Bucuresti spre Tulcea
    - pentru zonele lacului Razim ( inclusiv gura Portitei ) ve`ti face dreapta cum se termina DN22A pe DN22 ( Tulcea - Constanta ) apoi o sa aveti indicator de la "Doua Cantoane " spre stanga cu Jurilovca
    - pentru zonele dunarii ve`ti face stanga de pe DN22A pe DN22 pana la intrarea in oras , iar acolo o sa vedeti indicator cu Murighiol care o sa va duca la drumul judetean 222C
    Pentru cei care vin dinspre Bac Galati sau Bac Braila aveti linie dreapta pana la intrarea in oras , iar apoi ve`ti face dreapta pe centura pana o sa aveti aceleasi indicatoare .
    Aceste rute auto le`am scris pentru cei care nu au GPS sau uita ca exista harta auto
    Sper ca aceste informatii sa va fie de folos , vacanta placuta va doresc !

  5. #15
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Sfat: Cand va duceti in Delta plecati cu sticlele de votca (sau mai bine zis cu bautura spirtoasa cu aroma de vodca) la voi ca o sticla de votca la 5lei face mai mult decat 20lei dati in mana
    Eu cand ma duc sa inchirez o barca in delta, tot timpul dau sticla de votca, nu bani. Daca dai bani te lasa mai putin sa te plimbi, te streseaza, dai si mai multi bani etc, dar cand ai prezentat sticla minune baiatul se duce la umbra o bea linistit, adoarme, uita de barca.<:-P
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  6. #16
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Faza e ca daca barca are motor mai bine nu`i dai nimic de baut ca o busitura la o viteza X din barca doare mai tare decat una cu motoru` ...chiar daca e apa . S`au intamplat cazuri cand au zis ca este loc sa treaca pe sub podu x si daca vedea cineva intamplarea avea impresia ca se uita la "calaretu fara cap " versiunea pe apa . Sa numai zic de cioate care plutesc intre ape , movile de aluviuni care nu se vad , incercari de drifting cu barca , iarba agatata cu elicea si diverse animale moarte aduse de ape care se vad tarziu cand t`i se umple ochii de lacrimi de la vant . Prin evitarea unor chestii e 100% sigur sa nu se auda "Dumnezeule ce am facut ?!" . Stiti voi ...eroii mor primii .

  7. #17
    Member locohaust's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    172
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by locohaust View Post
    @Haplo la Corbu s-a bagat plata pentru masina, cort si persoana, am inteles ca ajunge cam scump nu stiu exact preturile. O zona mai virgina decat Corbu ar fi Vadul Oii sau si mai buna ar fi Perboina.
    Din pacate Corbu devine un nou fenomen Vama Veche, incet, incet comertul devine din ce in ce mai agresiv pana va sufoca locul si va deveni un alt all inclusive.
    Astazi a fost un prieten la Corbu si s-a interesat, NU exista nicio taxa de intrare, cort, masina sau persoana, doar o amenda daca intri cu masina pe plaja. In rest totul ramane adevarat, foarta multa lume, rulote si corturi. Imi cer scuze ca am dezinformat.
    Oi! Oi! Oi!

  8. #18
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Morphy View Post
    Faza e ca daca barca are motor mai bine nu`i dai nimic de baut ca o busitura la o viteza X ....
    Eu vorbeam sa-i dai de baut atunci cand iei barca cu vasle, sa de duci si tu pe un lac anume sa arunci batu-n balta
    Cand am mers cu barca pana acum, domnu era treaz si chiar atunci cand conduceam si noi
    Eu am condus barca si pe Dunare si pe mare si vreau sa spun ca e foarte dificil sa conduci pe delta: crengi, namol, etc.... ceea ce pe mare nu e asa.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  9. #19
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Pe mare e risc sa te dea vantu` sau valurile cu "elicea in sus " e mai fain cu skyjet`u ...oricum vroiam sa spun ca si apa are riscurile ei [recum soseaua linia ferata si aeru , nu trebuie luata in ioaca chiar daca nu cazi pe beton . Navigatia are legi scrise precum codu rutier , feroviar respectiv aviatic . Legile se aplica la fel . E ca si cum ai conduce fara permis pe un drum public ( ma refer la cele cu motor ) La vasle daca nu treci dunarea prin portu` navigabil , poti sa dai la ele pana i`ti faci musculatura cat Conan Nu iti zice nimeni nimic Cat despre aia care le beau pe la maluri , dupa ce ca ii dai de baut , ii mai faci si un serviciu ca nu se mai chinuie sa te plimbe . Daca toata viata traiesc din plimbari la vasle sunt satui saracii

  10. #20
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by locohaust View Post
    Astazi a fost un prieten la Corbu si s-a interesat, NU exista nicio taxa de intrare, cort, masina sau persoana, doar o amenda daca intri cu masina pe plaja. In rest totul ramane adevarat, foarta multa lume, rulote si corturi. Imi cer scuze ca am dezinformat.
    Eu am si scris ca am fost w.e trecut si te asigur ca nu este asa. Foarte multa lume comparat cu o plaja pustie. Comparat cu altele, este lume putina si foarte OK. In sfarsit, sa lasam votca si valurile, daca ati vazut/stit locatii interesante bagati cu incredere
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •