Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 81 to 86 of 86

Thread: Info calatorii prin tara

  1. #81
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    46
    Post (Dis)Likes
    am fost la Canionul 7 , e splendid. Chiar intaresc recomandarea lui Emil. Se merita, peisajul face tot acolo. Si cica Romania nu e frumoasa....
    Nu se accepta linkuri externe in semnatura. Regulament, litera q

  2. #82
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Ce inseamna asta, 3 ani de cand topicul asta este jos, chiar daca e sus (sticky)? Gata, pana aici.

    Ce drumetii, excursii, calatorii, expeditii, au mai facut userii acestui forum? Va astept cu poze, avem o tara frumoasa, iar acvaristii nu sunt chiar o specie statica, deci sa trecem la treaba.

    Eu peste vreo luna vreau sa merg pe Valea lui Stan, un canion frumos, e pe undeva pe langa Vidraru. Pe net am vazut niste poze superbe, iar mai nou de cand sunt posesor de DSLR sunt interesat de zone frumoase de pozat, si peste o luna (dupa ce se topeste tot si se stabilizeaza nivelul raurilor) o sa ma duc pe acolo. Intre timp, a fost cineva dintre voi pe acolo?
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  3. #83
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Cateva informatii pentru cei care calatoresc cu copii:

    Mangalia, pensiunea Casa del Sol: foarte aproape de plaja, sunt in permanenta copii de diferite varste, acces la bucatarie, frigider. Vis a vis este si o cherhana super OK, pensiunea este aproape de piata. Am stat cu copii o sapatamana, a fost foarte fain.

    Sighisoara: pensiunea casa Candea. Are iaz cu koi, loc de joaca pentru copii, piscina (este piscina gen tarc), curte, tot ce trebuie. Oamenii de nota 10.

    Bazna: Bassen Pension. Aici este mai lunga treaba.
    Este cea mai naspa, mai urata si mai nesimtita pensiune. Insa, din cauza proprietarilor.
    Am rezervat doua camere, am sunat cu o zi inainte sa ajungem (fiind pe drum), am sunat si in ziua cazarii sa anuntam ca ajungem in jur de doua. Am ajuns. Proprietara ne-a spus calma ca nu are decat o camera, ca a are niste clienti care au anuntat ca mai stau. A fost o discutie de genul :
    - Eu: Doamna, a fost ceva in neregula cu rezervarea, nu v-am sunat ieri, nu v-am sunat azi, nu v-am anuntat ca ajungem?
    - Ea: Ba da, dar ce sa fac, sa-i dau afara?
    - Eu: Nu, sa-mi rezolvati mie problema, nu sa le faceti altora probleme
    - Ea: Eu nu stiu cum.

    Pana la urma a venit sotul si cu mare greutate si strambaturi ne-au dat alta camera. Le-am spus ca nu inteleg care este problema, de ce a iscat discutia daca déjà avea o camera libera.

    Alte parti nasoale: sunt foarte zgomotosi, cand spala vasele zici ca este concert de alamuri, camerele de langa cotetul de gaini put, au un caine si un motan prin curte, dar nu prea strang dupa ei, au soareci si am plecat si cu purici. Seara am plecat la o plimbare prin sat (este o biserica fortificata de vizitat), oamenii s-au pus la o masa in fata camerei si au fumat ca serpii. Din pacate, lasasem geamul larg deschis, sa se aeriseasca. Cand am ajuns… Macar nu am avut tantari.

    Ca idee, pensiunea ar fi dragutica, au o colectie de clopote, inca cateva chestii interesante prin curte, piscina, casute, etc. Eu in viata mea nu mai calc pe acolo.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  4. #84
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    In ultimul timp, pentru ca tot am avut drumuri la Sibiu, m-am fatait prin imprejurimi. In afara de oras, zona Dumbrava si Paltinis, recomand un drum cu masina pana sus la Raul Sadului. Soseaua este perfecta, marginita de un rau, dreapta munte, stanga munte, o senzatie totala de liniste si libertate.
    De asemenea si spre Sibiel merita. Drumul incepe sa fie de piatra pana sus la manastire dar o plimbare prin imprejurimi face toti banii. Pentru ca nu am nici o inclinatie spre fotografie nu am, din pacate, poze. Decat eu cautand pietre pentru acvariu

    Pe la Raul Sadului (geanta e ca sa car pietre .... sa nu va ganditi la prostii ):



    Si la Sibiel, inainte sa ma echipez sa iau cursul raului prin padurice:


    LE: pentru ca in perioada asta multi au fost spre mare, daca aveti chef de o plimbare si un gratar incercati Cheile Dobrogei, pe langa manastirea Casian. Unul dintre cele mai frumoase locuri batatorite de mine.
    Attached Images Attached Images

  5. Likes Haplo liked this post
  6. #85
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    S-a mai discutat aici Transfagarasanul, dar am fost de curand si mi-a placut enorm. Chiar daca stau in zona, il vizitez prea rar.

    Attached Images Attached Images
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  7. Likes Irena liked this post
  8. #86
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Avl, nici nu stiam de Cheile Dobrogei. Arata nemaipomenit, ty.
    @Stiu oameni care nu au fost niciodata pe Transfagarasan, dar care recomanda Transalpina.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  9. Likes Nimeni liked this post
Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •