Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 86

Thread: Info calatorii prin tara

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes

    Info calatorii prin tara

    Salutare,
    A fost cineva de curand pe Transfagarasan? Ma bate gandul sa dau o tura pe la Cetatea Poenari, Lacul Cumpana si pe la Vidraru, poate si pana la Balea. Daca aveti sugestii as fi recunoscator
    Aveti idee cum sunt drumurile?

    In "contrapartida" pentru un week end linistit si civilizat la mare, va recomand cu caldura Corbu/Vadu cu cazare la pensiunile din zona.
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  2. #2
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    De cateva zile stresez bucurestenii intr-un topic alaturat, despre drumul spre aeroport.
    Iar acum, cineva are nevoie de informatii despre drumul Transfagarasanului, am ocazia sa dau ceva inapoi.

    Eu stau in Curtea de Arges, la poalele muntelui respectiv.
    Ultima data am fost pe Transfagarasan acum 3 saptamani, pana la Balea Cascada.
    Depinde din ce parte vi. Daca vi pe Bucuresti - Pitesti - C. de Arges - Vidraru - Balea, iti pot spune despre drum.
    Daca vi dinspre Sibiu, nu stiu.

    Pitesti - C. de Arges (35km) e cam de nota 7, e in curs de plombare. Mare grija, ca astia s-au miscat incet, si-au plombat aproximativ 90% din gauri, dar vreo 5-6 au ramas descoperite. Si nu-s doar gaurile naturale, ci au si indepartat foaie de asfalt in jurul lor. Daca dai intr-una din asta cu 70-80, e nasol, deci grija.

    Curtea de Arges (7km) e de asemenea in curs de asfaltare, tot cam nota 7. Te poti opri sa vezi Manastirea. Daca-s in oras , ai ghid , si povestitor al legendei

    Drumul C. de Arges - Baraj Vidraru (~35km) este de nota 6, gropi ici si colo. Cu cativa km inainte de Baraj e Cetatea Poenari, de aici incolo drumul e splendid ca si priveliste.
    Daca vrei sa urci la Cetate, sunt niste sute, mii de scari. Nu stiu, mie mi s-au parut milioane, dar eu sunt mai dolofan si fara conditie fizica. In principiu acolo vezi niste ziduri, dar privelistea face toti banii. Apropo de bani, parca e 2 lei intrarea, sau ceva de genul asta.

    Daca vi in perioada asta, vei gasi Barajul plin ochi. A fost deja deversat pe vane, acum vreo 3 saptamani. Daca precipitatiile continua, poate ai norocul sa-l vezi deversand pe guri, e spectacol rar. Un fel de cascada de 165 metri.

    De la Baraj la Balea mai sunt vreo .. 40-50 km, nu mai stiu sigur. Pe drum ai Valea cu Pesti, Cumpana, Piscul Negru, Capra.
    Un lucru foarte important, pe care-l gresesc multi turisti. MErgi prin dreapta barajului, nu prin stanga. Stanga se foloseste acum doar pentru masinile care cara lemne de pe munte, deci drumul e impracticabil, nota 3-4. Astfel, mergand prin dreapta barajului, Cumpana (inteleg ca vrei s-o vizitezi), se afla pe stanga lacului. Deci pe malul opus. Totusi, la un moment dat, la coada lacului, ai indicator care ocoleste lacul si te duce la Cumpana.

    Dupa ce-ai lasat in urma Capra, mai ai cateva minute si ajungi la tunel. Tunelul Transfagarasanului e deschis, de o luna si jumatate. Am inteles ca acum vreo 2 saptamani a fost inchis, datorita unei avalanse de pietre, dar acum s-a deschis iar. Asta stiu doar din auzite, nu e ceva sigur.
    Dupa ce-ai iesit din tunel, intri intr-o zona mai populata, si intalnesti o intersectie. In fata cobori spre Balea Cascada si spre Sibiu, in dreapta urci la Lacul Balea si Cabana Balea.
    Drumul Vidraru - Balea e cam de nota 8, aceasta fiind totusi o medie. Unele portiuni sunt de 6, altele de 10 (asfaltate de curand cu ocazia Raliului.. nu-stiu-care).

    Ai ce vedea, e cel mai frumos drum pe care-a testat Jeremy Clarkson vreo masina, citez
    Drum bun !
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Multumesc mult! Stiu ca-i frumos drumul, eram curios daca mai sunt gropi. Poate pana in w.e mai lucreaza baietii
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  4. #4
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    super topic. cu de la mine putere am sa-l fac sticky. oricat de imbecili am am fi noi romanii, avem o tara minunata.
    discutam candva cu un evreu despre romania. mi-a zis ceva de genul: "daca noi aveam tara asta, eram cea mai bogata natie din lume. in 400 de kilometri sa ai: mare,delta,campie,deal,munte nu-i putin lucru. cum ar fi sa te trezesti dimineata sa faci baie in mare si apoi sa zici:"ba, e cam cald azi .... ia hai sa luam masa de pranz la munte si ne intoarcem diseara in discoteca ca e concurs de tricouri ude" ... sa te urci in masina si in doua ore sa fi la munte, la gratar .....
    vise taica, vise .....
    anu trecut am fost in maramures. am plecat la 3 dimineata din bucuresti si am ajuns la 5 seara in barsana. (cu pauza de o ora jumate mancat in sighisoara). acu vreo trei ani am fost in canada ... vreo 12-13 ore cu pauza de vreo 2 ore in germania la schimbat avionu ....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  5. #5
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Eu am facut un sejur sapt trecut (valea Prahovei, Brasov, Harman, Prejmer, Fagaras, Rupea, Viscri, Sighisoara, Medias, Sibiu via Transfagarasan) . Am ramas socat cate cetati are tarisaora asta, nu am putut sa le vizitez pe toate..data viitoare. Sunt superbe!
    Drumul dinspre Sibiu spre Balea lac e mult mai bun, iar cel dinspre Pitesti e mai naspa. Cum zicea si colegul de nota 7. Dar io nu inteleg, vrei sa faci raliu pe Transfagarasn? E pentru prima data cand m-am bucurat ca sunt gropiEu de fire sunt vitezoman si daca drumul era ca "din palma" nu mai vedeam nimic. Mergi incet, admiri peisajul de vis....

    P.S: Ce am observat eu, cand am plecat din Bucuresti era ok drumul, am urcat pe la Babele si apoi am coborat vineri pe la 17.00, puhoi de oamenii, cred ca de la Sinaia faceai 3h pana la Predeal, ma cazez la Sinaia pana la urma si a2a zi plec spre cetati, ma gandeam eu...mai daca a fost asa aglomeratie asa o sa fie si la obiectivle turistice, ne trezim de dimineata, etc.... cand ajungem spre exemplu la Herman, noi eram singurii care vb romana si asa a fost peste tot. Numai unguri, nemti si vorbitori de lb engleza. Ciudat, tot puhoiu de romani se blocase pe valea Ph la intors micii de pe o parte pe alta. Serios, numai asta stim sa facem?
    E o tara asa frumoasa, cred ca daca ne uitam la fleicile astea pe gratar nu realizam nimic.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Pentru Corbu/Vadu, iata cateva detalii:
    - mergeti pe autostrada si la iesire faceti stanga prin Cernavoda, apoi tineti drumul spre Ovidiu, Navodari, Corbu; partea asta de drum este super libera, are si portiuni cu gropi, dar si portiuni foarte ok.
    - cazare: am stat la pensiunea Socrita din Corbu, este super
    - plaja se poate face in Corbu sau in Vadu
    Cei care cauta nisip fin si sezlat sau sezlong sa nu mearga . In rest... liniste, oameni de bun simt (inca), nisip cu scoici, cherhana, bere la butoi neindoita cu apa (a fost un soc). Parca este si o cariera de piatra acolo, ciclidistii au ce sa aleaga. Eu am uitat...
    Ca a venit vorba de Maramures, in August am in plan o iesire de 2 saptamani prin Bucovina, Maramures, Cluj, Sighisoara, Bucuresti. Strang info si pentru zonele astea, sunt tone de vazut si de facut (chiar si fara gratar ). Ma opresc ca ma ia valul si vreau sa ajung si in Apuseni
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  7. #7
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Maramures: eu am stat in Barsana la pensiunea Fratii Pasca. recomand din toata inima. de vizitat ar fi asa: Manastirea Barsana, cimitirul vesel de la Sapanta, biserica de lemn de la Surdesti (cea mai inalta biserica de lemn din Europa), cascada cailor de la Borsa ... si ar mai fi. imi mai aduc aminte si scriu aici.

    cica pe acolo pe undeva e un drum unde se creaza o iluzie optica: masina urca la deal singura, fara sa accelerezi ... eu am prapadit o groaza de benzina pe acolo incercand sa gasesc locul cu pricina ....fara succes.
    nu-ti bate capul cu pastravariile. au niste preturi de mori: 30 lei kilu de pastrav acu doi ani cand am fost eu ..... acu doi anu nu sarea nicaieri in nici o pescarie din romania kilu de 13-14 lei ....

    sambata plec in paltinis. ia bagati aici ce stiti voi ca merita vazut prin zona (peisaje ... istorie .... chestii d-astea )

    LE: ca sa nu fiu total off forum, cica in baia mare, la biblioteca de acolo ar fi un acvariu f mare pastorit de @Necroshine. toata lumea spune ca merita vazut, deci inseamna ca asa e. eu am avut ideea asta in cap acu doi ani, da dupa 12 ore de condus prin minunata noastra romanie nu mai mi-a ars sa caut biblioteca din baia mare, iar la intoarcere .. am plecat mult prea devreme ca sa gasesc picior de om treaz prin oras ....
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  8. #8
    Member locohaust's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    172
    Post (Dis)Likes
    @Haplo la Corbu s-a bagat plata pentru masina, cort si persoana, am inteles ca ajunge cam scump nu stiu exact preturile. O zona mai virgina decat Corbu ar fi Vadul Oii sau si mai buna ar fi Perboina.
    Din pacate Corbu devine un nou fenomen Vama Veche, incet, incet comertul devine din ce in ce mai agresiv pana va sufoca locul si va deveni un alt all inclusive.
    Oi! Oi! Oi!

  9. #9
    High member orio's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Pantelimon IF
    Posts
    688
    Post (Dis)Likes
    Corbu era frumos acum cativa ani, mergeam cu cortul, foc de tabara, chitara, bere...
    Acum dupa cate vad vine din ce in ce mai multa lume.
    Vreti plaja "intr-o oarecare masura virgina"? Vadul oii,sf gheorghe
    Mie imi place cel mai mult sa ma duc la Gura Portitei, e superb acolo. Liniste, plaja frumoasa, canale pt pescuit si daca faci baie noapte cand e marea linistita o sa aveti o mare surpriza
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - pct q)

  10. #10
    Aquarium expert Radek's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Satu Mare
    Posts
    2,613
    Post (Dis)Likes
    Super idei, fiind umblat cam prin toata tara va pot recomanda zona noastra din Maramures, este frumoasa,in Satu Mare nu prea sunt multe de vazut, eventual zona Oasului, o zona cu traditie aparte, dar de asemenea muntii Apuseni sunt foarte frumosi, la Padis va recomand sa mergeti, este absolut superb daca iubiti muntii si traseele montane. Ca si drum, ultima oara era de nota 1, camioanele de mare tonaj l-au facut praf, eu mi-am julit toata fusta la masina, mi-am mancat nervii si ma uitam la baia de ulei cu mare sfintenie.


Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •