Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Ajutor!

  1. #1
    Base member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, sector3
    Posts
    469
    Post (Dis)Likes

    Ajutor!

    De curand (acum circa 1 saptamana de zile in urma), am cumparat 2 femele mature de betta; acum vine partea frumoasa a lucrurilor: nu mananca decat mancare congelata!!! Am cumparat (nestiind pe atunci ca nu se vor atinge de fulgi sau granule) mancare de la JBL: NanoBetta, NovoBetta si de la Sera un plic cu granule, pur si simplu nu se ating de ele, in cel mai fericit caz, daca ia o bucatica de fulgi sau granule imediat o scuipa; sincer sa fiu nu stiu ce sa le fac ca de tinut betta numai pe mancare congelata nu prea ma indur (am avut experiente neplacute cu tubifex in sensul ca dupa cateva portii de tubii au murit toti betta pe care-i aveam); cei care ma pot ajuta cu un sfat le sunt recunoscator, si inca ceva: caut nr. de tel al user-ului "dea", mersi anticipat, Mirel - 0720 663 852.

  2. #2
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Ai incercat cu tubifex uscati nu congelati(sunt congelati uscati ceva de genu si au toate proprietatile nutritive ca si cei vii)? eu le day la cory mei si sunt indragostiti de mancare(gasesti in hornbach)

  3. #3
    Base member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, sector3
    Posts
    469
    Post (Dis)Likes
    ...da, le-am dat si tubifex uscati (sunt cuburi) tot de la JBL parca si tot degeaba; am uitat sa specific urmatorul lucru: le-am dat ieri sa manance "cultivated blood worms" de la "ocean nutrition" si bineinteles ca le-a infulecat imediat.

  4. #4
    Very high member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Ploiesti/Romania
    Posts
    1,484
    Post (Dis)Likes
    Lasa-le la post 2 zile, mananca si coaja de paine apoi.

  5. #5
    Very high member Neonul's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Bucuresti- Crangasi
    Posts
    1,385
    Post (Dis)Likes
    Da tu ii cam tii la un regim de rasfat...Tu daca ai manca numai bunatati in fiecare zi cred ca ai rezista 3-4 zile fara sa mananci ceva mai mediocru...da-le o pauza de 1-2 zile sa ii vezi dupa eventual da-le de mancare 1 data pe zi timp de 2 zile si dupa aia a3a fa pauza

  6. #6
    Base member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, sector3
    Posts
    469
    Post (Dis)Likes
    Le-am lasat "la post" mai mult de 3 zile, nu le-am dat sa manance nimic (pentru ca nu am avut niciun fel de mancare!) si tot degeaba!

  7. #7
    Senior Member Dan.'s Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Tulcea
    Posts
    1,727
    Post (Dis)Likes
    Incearca sa mixezi cate putin din cele enumerate de tine si adauga cat poti tu de putina hrana congelata in mix , ma gandesc ca poate ar da randament pacaleala .

  8. #8
    Base member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, sector3
    Posts
    469
    Post (Dis)Likes
    Nimeni nu stie nr. de telefon al user-ului "dea"?

  9. #9
    Aquarium expert Angelina's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    3,049
    Post (Dis)Likes
    Hai sa iti spun ce uscaturi mananca cu placere betta ai mei :

    - Ocean Nutrition pentru betta : http://www.oceannutrition.eu/product...duct=betta-pro
    - Ocean Nutrition pentru toti pestii : http://www.oceannutrition.eu/product...munity-pellets
    - Tetra discus.

    Insa ar prefera oricand grindal si chironomide in detrimentul granulelor.
    Incearca sa contactezi persoana de la care i-ai luat si intreaba-i cu ce i-a hranit. Sau eventual crescatorul lor daca poti da de el.
    Until you find someone worth dying for, you never really live.
    Give a man a fish and you feed him for a day. Teach a man to fish and you feed him for a lifetime.


  10. #10
    Base member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, sector3
    Posts
    469
    Post (Dis)Likes
    "Angelina", multumesc mult, maine o sa incerc sa dau de cel de la care am cumparat pestii sa vorbesc cu el; cat despre crescatorul lor... daca sunt adusi din import?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •