Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 41

Thread: Inima de Vita

  1. #1
    High member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Delta Dunarii
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes

    Inima de Vita

    Rog Discusari si nu numai sa vorbim si despre **inima de vita**, Pro sau Contra hrana pentru Discus.
    - Inima de vita congelata simpla sau mixtura?
    - Cat de mare este riscul ca Discusul sa se imbolnaveasca de Flagelate (paraziti intestinali)?.... etc.

    Am sa incep prin a va spune ca eu i-am hranit cu inima de vita congelata (simpla) si ca supliment granule TetraPrima, Discus-granule de la Sera, Larve de Libelule (Chironomide) tot de la Sera . Pana aici e ok, am observat o crestere frumoasa numai ca unul din ei a ramas mic si foarte slab, prefera doar inima de vita ca hrana , m-am hotarat sa le opresc inima de vita, ceilalti nu au avut incotro si dupa ceva ..greva foamei'' sau pous pe mancat granule insa cel mic si slab asteapta inima de vita.
    In concluzie Discusi mei inca sufera dupa inima de vita. Astept parerile voastre Pro sau Contra.

  2. #2
    High member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    550
    Post (Dis)Likes
    Mixtura de imina de vita este baza. Si ai mei au avut paraziti intestinali, dar i-am mutat in acvariul de carantina , le-am pus Spirohexol de la JBL si sunt OK. Dar am observat ca au facut viermi intestinali cand am avut probleme cu calitatea apei. De cand am schimbat filtrul, si apa este super_limpede, nu mai fac viermi intestinali.
    In rest, granule de la Sera, Tetra si JBL, Artemia congelata , larve de tantari de la JBL, si 1 data pe saptamana vitamine sub forma de fulgi de la Tetra si oicaturi pe artemia congelata de la Sera.
    1 data pe luna pui de moly ( pentru asta am pastrat o pereche de moly in acvariu
    Cand vad o crestatura pe aripioara vreunuia pun Mineral salt de la Sera ( carenta de minerale ).
    Nu am instalatie de osmoza inversa, dar fierb apa inainte de a o stoca intr-o galeata mare si scade duritatea sub 5 unitati, iar PH-ul sta fix pe 7 datorita turbei pe care am pus-o in filtru.
    Faptul ca unii pui raman mai mici, se datoreaza fricii de a se bate pentru mancare. Ai mei, desi toti au fost de 2 cm. , s-au dezvoltat diferit. Acum unii sunt de 2 ori mai mari, dar si cei mici sunt OK. Mananca, se ciupesc de bot intre ei ...
    Foarte importante sint schimburile de apa. In mod normal eu schimb apa 1 data pe saptamana, dar sint situatii in care ii vad apatici. Atunci masor parametrii apei si ma lamuresc ca au motiv. Gasesc NO3-ul putin cam mare, probabil pt. ca le-am dat eu mancare prea multa si nu au mancat-o pe toata in 10 min.
    Le schimb 25% din apa si brusc incep forfota.
    Viata-i scurta, dar nasoala.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Brasov
    Posts
    550
    Post (Dis)Likes
    Am uitat sa precizez : MIXTURA DE INIMA DE VITA si nu inima chioara si tocata.
    Viata-i scurta, dar nasoala.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    satu mare
    Posts
    266
    Post (Dis)Likes
    As avea o intrebare ce firma este JBL?Nu am auzit inca de ea de acea intreb.Si eu am discusi si la mine e tot asa nu se dezvolta la fel.Dar totusi sunt ok.Dar totusi sunt curioasa ce anume este Spirohexolul si cum se administreaza,tre sa fie ceva bun daca zici ca tu ai incercat.In legatura cu mixtura de inima eu am tot citit despre ea ,cum se prepara ,cum se administreaza,dar totusi nu am incercat sa-l prepar pentru ca nu inteleg cum pot pestii sa-l manance daca e mixtura ,chiar daca e inghetat dar cand il pui in acvariu una doua se dezgheata,nu?Tu ai incercat deja ?A da ,si ce vitamine se pun in el?adica in mixtura?Si nu gasesc inima de vita .Nu mai stiu unde sa caut.
    Pentru un foc urias ai nevoie doar de o scanteie

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    satu mare
    Posts
    266
    Post (Dis)Likes
    Vreau sa precizez ca nu sunt bolnavi discusi mei ,doar vreau sa stiu daca cumva se va intampla sa stiu ce sa fac.
    Pentru un foc urias ai nevoie doar de o scanteie

  6. #6
    High member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Delta Dunarii
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes
    JBL Spirohexol 20 Tab. D/GB/I/S

    Combate flagelatele precum Hexamita si Spironucteus. Carenta in minerale ce determina aceasta maladie poate fi corectata simplu si eficace prin administrare de JBL Aqua Durplus.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Delta Dunarii
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes
    Sa inteleg ca nu va intereseaza subiectul?
    Nu sunt Discusisti pe-aici?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    satu mare
    Posts
    266
    Post (Dis)Likes
    Tot nu inteleg :( .De unde pot cumpara asa ceva?De la care firma?
    Pentru un foc urias ai nevoie doar de o scanteie

  9. #9
    High member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Delta Dunarii
    Posts
    598
    Post (Dis)Likes
    Discus77 uite aici un magazin on-line :

    http://www.zooplus.ro/index.php?manu...3463be33d5b48e


    Sper sa va fie de ajutor, aici veti gasi mai multi producatori, pretuile sunt mai mari decat in petshop-uri.
    Sper sa nu fie nici o problema cu link-ul de mai sus nu fac nici o reclama nimanui .

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    galati
    Posts
    58
    Post (Dis)Likes
    Nu am discusi , dar nu stiu in ce masura ar putea afecta inima de vita simpla, aparitia acelor viermi intestinali . Parerea mea este ca daca e bine curatata de grasimi si pielite este un foarte bun supliment alimentar .
    Eu o folosesc cu toate ca nu am discusi si sunt mult mai multumit decat atunci cand le dadeam tubi sau chironomide vii ; asta din punctul de vedere al sterilitatii ; , riscul de a introduce tot soiul de paraziti sau boli e mult mai scazut .
    Pe viitor am sa fac si o mixtura dupa retete gasite pe internet , dar pana atunci nu am de gand sa renunt la inima de vita in forma ei simpla (congelata si data pe razatoare)

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •