Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 53

Thread: de ce se tulbura apa in acvariu (inverzeste) ?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Suceava
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

    de ce se tulbura apa in acvariu (inverzeste) ?

    Buna, sunt un incepator . Am un acvariu de aproape 3 luni. Pana saptamana trecuta totul era o.k. - apa limpede. Dar treptat a inceput sa se tulbure pana a ajuns verde. Am filtru (Fan), aerator pus intr-un filtru buret si schimb 20-25% din apa de 2 ori pe saptamana. Apa o tin intr-un butoi in care am si aerator. Pestii nu par sa aiba vreo boala.
    Ma poate ajuta cineva in acest sens?
    Multumesc.

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Cumva din intamplare iti bate lumina solara in bazin? Apoi sa sti ca temperaturile ridicate au un rol major in acest lucru. Da mai multe detalii despre bazin.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Suceava
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes

    de ce se tulbura apa

    Buna,
    Nu bate lumina direct pe acvariu. Dar am observat ca in ultimul timp a crescut temperatura in acvariu (si in camera). Acvariul are neoane, plante, nisip pt acvariu, sanitari, radacini, 2 nuci de cocos (curatate si fierte inainte de a le pune).
    Am crezut initial ca se infunda-se Fan-ul dar nu era infundat. Poate e din cauza ca am spalat buretele din filtru prea des?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti - Unirii
    Posts
    91
    Post (Dis)Likes
    Cand clatesti filtru prea des, poti sa distrugi colonia de bacterii de care acvariu are nevoie. Si 50% schimbare de apa pe saptamana , este un pic cam mult. Incearca o data pe saptamana 30%, si clateste filtru o data la 2 chiar 3 saptamani. Daca se infunde mai des de atat, inseamana ca nu merge bine sau ai acvariu prea populat.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Suceava
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Pentru a scapa de aceasta verzeala (ceata) ce pot sa fac?

  6. #6
    High member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    639
    Post (Dis)Likes
    schimburi mici (10-15%) o data la 2 zile, timp de vreo saptamana, sau pana vezi ca nu mai e apa verde.
    cat despre buretii din filtru, la propriu ei nu se spala niciodata. buretii se clatesc in apa pe care o scoti din acvariu cand faci schimbul partial, dar nu la fiecare schimb, ci asa cum a zis si @bombless, o data la 2-3 saptamani.
    dar cred ca ar trebui sa mai dai niste detalii despre acvariul tau, cum ar fi: ce volum are, ce specii de pesti ai in el si mai ales CATI pesti etc.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Suceava
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    acvariul meu are cam 180-190l (inaltime coloana apa 40-45cm); ca pesti am 9 scalari mari (de mai multe feluri), 4 neoni si 4 sanitari medii si plante de mai multe feluri.

  8. #8
    High member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    639
    Post (Dis)Likes
    daca scalarii tai sunt maturi, atunci sunt prea multi pt volumul acvariului....sorry daca e offtopic

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,262
    Post (Dis)Likes
    Nu ai precizat ce neoane si cate sunt si de ce putere. Incearca sa ne prezinti toate datele problemei. Acvariu unde este instalat? Are parte de lumina de zi?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Suceava
    Posts
    13
    Post (Dis)Likes
    Deci, acvariul are 3 neoane de 18 wati din care unul e pt plante si un spot montat intr-un colt - m-am gandit ca nu sunt suficiente neoanele pt plante (se mai ingalbeneau). Nu este plasat in lumina solara. Cum a fost mai cald zilele astea, geamul inchis s-a incalzit si in camera si acrescut si temperatura in acvariu 27-29, in mod normal am cam 24-26.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •