Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 84

Thread: Relax After Work by Bogdan Hojbota

  1. #1
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes

    Arrow Relax After Work by Bogdan Hojbota

    De ceva vreme planuiam refacerea setupului si astazi am reusit. Aceasta refacere a fost intarziata vre-o 2 saptamani datorita neseriozitatii unui individ, care trebuia imi livreze un sac de JBL Manado.
    Insa astazi a venit, evident din alta parte si l-am si refacut. Eram nerabdator sa vad cum se comporta la plantat manado, cum se aseaza ce aspect o sa dea acvariului samd.
    Titlul reprezinta in sine scopul acvariului, ca fiind modalitatea de relxare dupa o zi de munca, mijlocul prin care ma deconectez de cele acumulate pe parcursul timpului petrecut la serviciu.

    Date acvariu:

    Bazin: Custom made ~ 140l (72x45x45)
    Iluminare: 4x osram 965 -T5+reflectoare
    FIltrare: Jebo 829 -1200l/h - 5 sertare
    Pesti: 20 Neoni normali+Neoni rosii, 10 Corydoras Panda+Corydoras Sterbai; 1 Ancistrus albino aka Georgica
    Nevertebrate: Red Cherry, Amano
    Plante:
    - fata: Staurogyne sp. Pogostemon Helferi;
    - mijloc: Blyxa Japonica
    - fundal: Limnophila Aromatica, Didiplis Diandra, Ludwigia Cuba, Eustralis Stellata,
    CO2: Sistem Presurizat Dupla: Butelie 7.5 ; Reductor Dupla Armatur Alpha, Electrovalva Dupla, Reactor Extern - 60 cm h +ca sa intregesc sistemul sunt in cautarea unui Ph controler - Dupla Ph Control Alpha+sonda de sticla

    Filtrul era ciclat si am mai pastrat aproape 50% din apa veche din acvariu si un pic de mizerie de pe fundul acvariului. La o baza exterioara de 72x45 cm am introdus in acvariu 25 de litrii de JBL Manado dupa ce l-am spalat in cateva ape. De ce 25? deoarece mi s-a parut foarte usor si am vrut sa creez un strat mai gros in care sa pot planta L. Aromatica, Eustralis Stellata si celelalte plante de fundal astfel incat sa nu am surprize ca decoleaza.

    Primele impresii cu privire la manado:
    - foarte usor,
    - se rascoleste foarte repede, apa trebuie turnata cu grija si cu un debit mic;
    - se planteaza foarte usor;
    - aspect placut;
    - oarecare magnetism - multe bobite s-au lipit de magnetul de geam;
    - flotabilitate - la inceput am avut multe bobite care efectiv pluteau;

    restul o sa le descopar pe parcurs )

    Am terminat destul de tarziu cu setarea si nu am mai avut chef de pozat, insa maine am captez cateva imagini.
    Ma astept la o perioada mai dificila ( dezechilibre, valori, alge) datorita noului substrat care in lipsa maturarii va incetinii initial dezvoltarea plantelor. Pentru primle 2 saptamani voi reduce intensitatea luminii si aditia de co2 si eventual introducerea unor plante cu crestere rapida- ma gandesc la pistia( nu voi fi nevoit sa o plantez , usor de indepartat, actioneaza ca o sugativa, reduce din cantitatea de lumina ce ajunge pe substrat)

  2. #2
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Salut.
    Am onoarea sa dau primul reply la noul tau jurnal.
    In primul rand vreau sa te intreb de lumina, ai precizat doar 965, dar cati watti ai ?

    Despre Manado.. Si eu am observat ca se prind imediat granulele de magnet. Oricum, parerea mea e ca arata bine, si se comporta bine.
    Ca ar umbla putin la GH, discutabil. Unii zic ca-l creste, eu unul am observat o scadere mica, atunci cand am trecut la el. In fine, fiecare cum crede.

    Despre plante.. Tare-s curios sa vad cum le asezi, deoarece ai *aproape* aceeasi configuratie ca mine
    Didiplis si Aromatica in spate, Blyxa-n mijloc, Stauro-n fata (eu aici stau prost, am doar 2 fire, dar sper), Manado.. Nu cumva ai si autocolant negru ?

    Pe bune, abia astept sa vad niste poze.
    Sunt convins ca o sa iasa mare frumusete.
    Ma abonez. Bafta, sa scapi usor cu deciclarea care probabil urmeaza.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  3. #3
    Very high member adrian_b's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,355
    Post (Dis)Likes
    Sa inteleg ca ai doar Manado in bazin, nu ai substrat nutritiv sub el ? Sunt curios ce valoare GH ai la teava si cum va evolua GH-ul in timp.
    Pe de alta parte succes cu noul setup, o sa urmaresc indeaproape.
    In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma - Antoine-Laurent Lavoisier

    Cine se scoala de dimineata... ajunge... sa doarma putin

  4. #4
    Base member Dodge's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Craiova
    Posts
    330
    Post (Dis)Likes
    Daca bazinul are 72 cm cred ca neoanele ar trebui sa aiba fiecare 24W si 549cm sau maxim 28w pe neon cu lungimea de 590cm...asta inseamna ca ai avea 96w respectiv 112w, nu? mie asa imi iese, sper ca nu vorbesc prosti.

  5. #5
    Base member Banzai's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Fukushima-3rd reactor
    Posts
    370
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Dodge View Post
    mie asa imi iese, sper ca nu vorbesc prosti.
    Nu stiu ce si cum iti iese, dar neone de 549/590 CENTIMETRII la un bazin de 72, parca nu prea se potrivesc
    Cei ce nu pot sa-si aminteasca trecutul sunt condamnati sa-l repete - Santayana - Coda Bene Gesserit

  6. #6
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Aseara eram destul de obosit si am mai omis cateva detalii.
    Da lumina este 4*24 w - T5 -965.
    Sub Manado nu am pus nimic substrat nutritiv, nici in vechiul setup nu aveam nimic pus initial, am adaugat pe parcurs unde a trebuit bilute de argila home made cu micro , macro, extra Fe si treburile au mers foarte bine pentru plante. Insa la un moment dat se acumuleaza argila in substrat si in lipsa unei sifonari temeinice pana la fund, apa se murdareste. La acest setup, voi cauta alta varianta pentru a introduce nutrienti in substrat, fie cu mai putina argila si o cantitate mai mare de micro si macro in raport cu cant de argila din bila, sau alt substituent pentru argila.

    Partea buna, dimineata cand m-am trezit apa era CRISTAL CLEAR, filtrul bun, ciclat, +refolosirea a 50% din apa veche. Cand ajung de la serv voi face ceva teste ( din pacate am numai No3 si PO4), habar nu am cat e GH , Kh la teava si in acvariu....poate gasesc un coleg iesean care detine astfel de teste sa vedem ce indica si la mine.

    L.E. @Kin- autocolant am negru intr-adevar ) dar am backgroundul facut de mine care da mult mai bine decat negru, e mai natural.

  7. #7
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Eu n-am avut probleme la plantat cu Manado, sunt curios cum arata stratul cu 25l . Cand se mai acumuleaza mizeria si se mai umple de apa o sa devina mai greu si nu o sa-l mai ia "valul".
    Eu am preferat substrat mai subtire si pentru ca am 2 cutii eu folosesc JBL Plantis pentru a prinde plantele mai problematice pana isi formeaza radacinile.

    Nespalat a crescut putin GH-ul, la mine nu a fost ingrijorator, deja sunt la ~1bula/s si n-am vazut urme de BBA, echipa tehnica isi face treaba (Cardinia japonica).
    Spor la treaba si asteptam poze .
    I lol on u ...

  8. #8
    High member husky17's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    iasi
    Posts
    723
    Post (Dis)Likes
    Salut si pe topicul asta

    Spune-mi, te rog, cum se impaca Cory cu noul substrat?
    In mintea mea, viitorul setup va avea la baza niste diferente de nivel (sper sa-mi iasa cu Manado) asa ca, am decis ca voi da Hoplo, Synodontis, Pleco, Patydoras pe care ii aveam si mi-as lua si eu niste Cory. Ce zici, au sanse sa-si impuna parerea despre asezarea substratului ?

    Valentin
    In orice om exista o parte buna (proverb canibal)

  9. #9
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Salut Vali

    Sa sti ca manado e usor iar corydorasii zburda de zor prin el, cauta si scormonesc, chiar le place si nu cred ca vor face ravagii asa cum fac hoplo leco )
    Daca te gandesti la o terasare in acvariu va trebui sa o faci cu ceva forme( dedicate sau plexic/plastic), deoarece o terasare simpla adica un deal mai mult in spate si mai putin in fata, in cele din urma se va ajunge la aelasi nivel datorita greutatii scazute a substratului jbl manado.
    Ai ezitat luni cu manado, daca dadeai comanda il aveai si tu ieri. iar pretul cu tot cu transp dat de Ovidiu e f bun (daca il iei de la un magazin online, dai cam 110 ron pe sac +transp prin curier vre-o 40 de lei sau mai mult. aaa, sa nu cumva sa faci comanda la acvamax ca te frigi singur si ai de asteptat pana la toamna)

  10. #10
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes










    Nu prea mi-au iesit fotografiile astazi. Va asigur ca in realitatea arata mult mai bine, mai viu.

    In partea centrala momentan sunt 2 fire de Eustralis Stellata si 4 puiuti de ludwigia cuba. Astept sa vad care va creste mai frumos si voi decide intre ludwigia cuba si eustralis pe partea centrala.
    A, pus o fotografie si cu Prosepinaca Palustris- cele 2 fire pe care le-am resuscitat in vechiul setup deoarece le-am primit verzi verzi fuul de alge si fara crestaturi. Frunzele noi au iesit cum trebuie si am indepartat din aprtea de jos cea cu alge. Sper sa supravietuiasca in noul setup si sa le mearga bine.
    Last edited by BogdanHojbota; 30-06-2010 at 18:20.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •