Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 42

Thread: Tratament eficace contra planariilor si hydrelor

  1. #21
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Alex, subiectul este despre apariția și tratamentul hidrelor și planariilor. Ambele mesaje ale mele de mai sus la asta se referă. Singurul offtopic este această discuție, demarată de tine. Īți propun să nu o continuăm. Dacă īntr-adevăr sunt offtopic sunt sigur că un moderator īmi va atrage atenția.

  2. #22
    Member Alex_TNT's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Campina Prahova
    Posts
    223
    Post (Dis)Likes
    Eu mi-am am postat efectele tratamentului si urmarile bucatilor de lemn luate din apa de rau/lac si puse in acvariu.
    In titlu scrie scurt si la obiect "Tratament eficace contra planariilor si hydrelor" si in primu post scrie despre tratamentul cu Flubendazol.
    Intr-un acvariu cu creveti daca mizerile astea continua sa traiasca prea mult, incep sa atace puii de creveti, mai ales cand le tai sursa de mancare,
    eu na am sakura, dar altii poate au creveti mai scumpi si nu cred ca vor sa vada puii de creveti prinsi de cate o hidra dasta


    Off topic: Nu am demarat nici o discutie despre tanin
    Daca prin tratamentul tau de a lasa acvariu de la sine crezi ca rezolvi ceva, mult success in continuare, fa-ti un nou topic in care sa vorbesti despre asa ceva.
    Nu imi pare a fi corect noi cand vorbim de ceva voi sa interveniti cu ponei zburatori.

  3. #23
    Base member FlorinI's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Bucureşti S1
    Posts
    499
    Post (Dis)Likes
    Sper că, spre deosebire de tine, autorul subiectului a īnțeles ce am spus. Nu continui polemica pentru a nu-i polua threadul.

  4. #24
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    Nu cred ca e vorba de la mancare pentru ca le dau o singura data pe zi si las sa cada pe o buturuga plina cu moss care se umple imediat cu creveti. Mancarea in 5 minute este mancata. Nici de la filtrare nu cred ca e problema, am avut la un bazin de 80L un filtru Eheim eco pro 300, mult peste necesar(bazinul l-am desfintat acum am pus altul de 200, dar mai am unul mai mic de 30 in care locuiesc ultimele din "problemele" despre care vb).
    Momentan ma gansesc ca singura problema poate a fost curatenia. Din cauza faptului ca am plande care se inmultesc si se dezvolta foarte usor nu puteam sa aspir bine substratul, am facut niste modificari si am reusit sa aspir. Cred ca in galeata s-au adunat vreo 100 de viermi. Asa ca mi-am propus sa fac curatenie mai des sa vedem cum evolueaza.
    Apropo de ce spunea @Alex_TNT, am avut un crevete matur pe care au tabarat minunile alea si mai era si plina de oua. Cum a reusit sa o prinda nu imi dau seama ca sunt destul de rapizi, mai ales in caz de pericol.

  5. #25
    Member Alex_TNT's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Campina Prahova
    Posts
    223
    Post (Dis)Likes
    Eu le dau de mancare la 4 zile ) si problema cu curatarea substratului o am si eu , e practic imposibil

  6. #26
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Da, este foarte probabil ca detritusul (mulm) sa fie problema. In orice caz mancarea de orice fel, la discretie, este cauza proriferarii oricarei dintre fiinte in special a celor oportuniste. In orice caz, hidrele spre deosebire de planarii, au fost introduse accidental, cu plantele noi, fiind sensibile la dezinfectanti, nu ar fi rezistat in apa potabila si nici pe buturugi uscate.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  7. #27
    Member gty's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes
    din intamplare am gasit o capcana pentru aceste oratanii :
    http://www.aquariumplantfood.co.uk/t...catch-pen.html

    cam greu de gasit la noi asa ceva
    eu inca mai am , dar nu asa multi
    Ploiesti

  8. #28
    Member Alex_TNT's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Campina Prahova
    Posts
    223
    Post (Dis)Likes
    Dupa tratament si mie mai mi-au ramas,
    Mi-au murit cativa melci, asasini , de susbtrat si comunitari.... nu toti dar au murit

    Sunt curios daca gasesc pe ebay shrimp catch pen dala.

  9. #29
    Base member bogdan.filip's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Oradea
    Posts
    399
    Post (Dis)Likes
    Eu in 3 zile am scapat definitiv de nepoftite fara sa am decese la creveti sau la pesti. La aproximativ 25L apa am folosit o jumatate de pastila Rombendazol (fabricat de catre Romvac). Am pisat foarte bine jumatatea de pastila si am diluat in 5-10 ml apa. La diferenta de 12 ore, faceam schimb de apa 50%.
    Where ignorance is our master, there is no possibility of real peace.
    It's all about love: Gibelio

  10. #30
    Member gty's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    148
    Post (Dis)Likes
    unde gasiti voi Rombendazol (fabricat de catre Romvac) ?
    am cautat in Ploiesti si nici gand de asa ceva
    as dori si eu sa cumpar caci nu mai scap de lighioane si ma dispera si niste puricei micuti care tot topaie prin acvariu
    Ploiesti

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •