Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 42

Thread: Tratament eficace contra planariilor si hydrelor

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Rm Valcea
    Posts
    275
    Post (Dis)Likes

    Tratament eficace contra planariilor si hydrelor

    Nu stiu de unde au aparut si cum...dar toti le avem in acvarii in cantitati mai mici sau mai mari si in special in cele dedicate crevetilor. Nesuportand sa le mai vad, atat planariile cat si hydrele, am inceput sa caut pe net un tratament pentru aceste hidosenii. Am gasit un medicament si anume flubendazol. M-am apucat sa caut la noi in tara cine produce un medicament care sa contina acest compus chimic si l-am gasit sub denumirea de Rombendazol, fabricat de catre Romvac. Pe net am gasit urmatoarele (citez):

    "Flubendazol este un produs ce apartine unui grup de compusi chimici care este eficace in controlarea parazitilor intestinali cum sunt viermii rotunzi, viermii lati, viermi branhiali, protozoare etc. (nematode, trematode, cestode). Acesti compusi nu sunt antibiotice, nu controleaza infectiile bacteriene si nici pe cele fungice, de fapt sar peste aceste probleme pentru ca se ocupa de alte infectii. Flubendazolul nu este un panaceu. Medicamentul se adsoarbe prin piele si branhii si nu trebuie neaparat amestecat in hrana ( de ex: fenbendazolul) pentru a fi eficace. Din acest motiv poate fi administrat si pestilor care nu mai mananca datorita iritatiei provocate de infectie.
    Un tratament eficace poate fi urmatorul: o doza zilnica de 0,5 g (flubendazol 10%) la 5 galoane de apa (40 de litri). Tratamentul poate fi si mai eficient, economic vorbind, daca se renunta la jumatate din apa din bazin.
    Inainte de toate apa trebuie schimbata. Nu este necesar sa se spele si acvariul, doar schimbul de apa. Dupa tratament apa se schimba din nou si se curata substratul prin aspirarea resturilor moarte. Hydra, Ichthyophthiriaza si oodiniaza dureaza pana la 3 zile pentru a fi inlaturate. Hexamita necesita pana la o doza tripla si de la 5 la 7 zile pentru a fi tratata. Dupa cele 3 zile de tratament se schimba apa si se mai adauga inca o doza, dupa care se va schimba apa intre a 5-a si a-7 zi.

    Flubendazolul nu afecteaza nici pestii si nici nevertebratele. Ingredientul activ lucreaza prin atasarea de o proteina prezenta in celulele viermilor rezultand distrugerea peretilor acestora, astfel acestia mor nemaiputand transporta hrana prin membranele celulare."

    sursa: http://www.bcaquaria.com/forum/showt...t=flubendazole
    http://forum.simplydiscus.com/showthread.php?t=64514

    Daca nu am tradus bine va rog sa ma corectati.

    Eu unul l-am pus in practica. In primele 3 ore toate hydrele s-au facut foarte mici, iar planariile aproape ca sareau din acvariu. Pana acum nici un deces intre creveti sau melci. Astazi am inceput tratamentul in jur de 18.00. O sa va tin la curent cu evolutia tratamentului. Toate bune si ape limpezi!
    Priveste pe fiecare in sine si pe tine in fiecare si inceteaza de a mai vedea pretutindeni deosebire.

  2. Likes alynn liked this post
  3. #2
    Member undan's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    217
    Post (Dis)Likes
    Eu atat am de zis: Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, pentru acest articol util ! Aceeasi problema o am si eu in acvariul cu creveti...am sa ma apuc si eu cat mai repede de tratament.

  4. #3
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Rm Valcea
    Posts
    275
    Post (Dis)Likes
    @undan - mersi pentru urari!
    am verificat astazi de dimineata starea acvariului. pana acum nici macar un deces, nici din partea melcilor si nici din partea crevetilor. in schimb au disparut hidrele de pe geam si plante. pur si simplu nu mai sunt. despre planarii nu pot inca sa ma pronunt pentru ca nu am avut timp sa scormonesc dupa ele sa vad daca mai traiesc sau nu. o sa cotrobai dupa-masa cand ajung acasa. pot sa va spun ca ramane o pulbere alba, fina pe tot decorul care presupun ca este talcul din excipientii medicamentului. sper sa se ocupe cine din acvariu de el, daca nu va trebui sifonat pentru ca arata cam uratel. toate bune si spor la treaba celor care vor sa incerce !
    Priveste pe fiecare in sine si pe tine in fiecare si inceteaza de a mai vedea pretutindeni deosebire.

  5. #4
    High member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    559
    Post (Dis)Likes
    Si eu sunt foarte interesat de rezultat si iti multumesc si eu pentru ca ne-ai impartasit experienta ta.

    Vreau, totusi, sa te intreb: ce fel de creveti ai in acvariu ? Ai si melci ?

    Mersi !

  6. #5
    Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    Rm Valcea
    Posts
    275
    Post (Dis)Likes
    in acvariu sunt cam 40 de red cherry, cu pui incepand de la 3 mm, 4 melci asasini, maidanezi si tuberculata de nu le stiu numarul.


    L.E am verificat acum un sfert de ora si substratul. planariile abia se mai vad si fara vlaga, sa nu mai vorbesc de hydre care parca s-au evaporat. ce-i drept au ramas foarte multe cadavre de planarie pe substrat si in el. sper sa se ocupe melcii de ele. ma bucur ca nu am suferit nici o pierdere in randul crevetilor dar si al melcilor. pot sa va recomand acum acest tratament chiar daca la mine a trecut abia 1 zi de cand l-am inceput. daca se poate, rog un administrator sa mai "cizeleze" putin primul post si sa il faca articol sau sa il puna undeva la indemana spre a folosi si celorlalti acvaristi care au nevoie de ajutor in a scapa de aceste animalute. poate asa ne vindecam de aceste 2 "boli" din acvariile noastre si nu mai este riscul sa umplem si alte bazine prin schimbul/vanzarea de plante.
    Last edited by catatataee; 29-06-2010 at 18:05.
    Priveste pe fiecare in sine si pe tine in fiecare si inceteaza de a mai vedea pretutindeni deosebire.

  7. #6
    Super Moderator vio.guitar's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    sibiu
    Posts
    1,631
    Post (Dis)Likes
    la mine in acvariul cu creveti, abia dupa ce am introdus 3 pui de microrasbora galaxy, au disparut hidrele si o data cu ele si toti viermisorii aia inervanti din apa...
    hidrele le curatam de pe geamuri saptamanal...
    dupa cazarea "terminatorilor" speram sa-mi dispara macar viermisorii..insa nu au mai aparut nici hidrele...si asta dureaza deja de 2 luni.
    No keyboard detected!... press F1 to resume...
    Acvariu 400L; Nano 25L

  8. #7
    Member adyd_discovery94's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    tulcea
    Posts
    214
    Post (Dis)Likes
    Mda si eu am aceeasi problema. Vezi ca ai PM sa vorbim mai multe

  9. #8
    Base member iopenet's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    SLATINA, OLT
    Posts
    344
    Post (Dis)Likes
    @catatataee m-am uitat si am vazut ca Rombendazol este vandut in mai multe tipuri de produs(Super, Plus. etc). Pe care l-ai folosit si in ce dozaj?

  10. #9
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Este un subiect mort de vreo 2 ani !!! De altfel vio.guitar a aplicat tratamentul corect. O parte dintre scarbele care se afla in bazinele noastre se ingroapa in substrat si se inchisteaza. Cu prima ocazie cand conditiile devin favorabile, revin la viata. In bazinele cu substrat, viermii (si nu numai) care de altfel fac parte din biotop nu se trateaza cu chimicale decat daca sunt din categoria parazitilor branhiali sau paraziteaza intr-un fel sau altul pestii. Subiectul asta s-a discutat de cateva zeci de ori.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  11. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Bucuresti,Prelungirea Ghencea
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Salutare din nou!@GeoB:Nu prea inteleg ce vrei sa spui,adica sa clarifici.Partea cu substratul e destul de clara,dar nu inteleg totusi unde bati...cel putin subiectul o fi el mort de ani buni,cum zici tu,numai ca informatia e cea care ma interesa.Rogu-te explica-te.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •