Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 31

Thread: Care este diferenta intre apa distilata, dedurizata si osmozata?

  1. #21
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by bondo View Post
    Am o mare nelamurire, imi poate spune cineva care este diferenta intre apa distilata, cea dedurizata si apa de osmoza?
    Multumesc
    1. Referitor la procesul tehnologic:

    • apa distilata - este apa evaporata si ulterior condensata


    • apa osmozata - este apa trecuta printr-o membrana foarte fina.


    • apa dedurizata - este apa din care s-au scos sau au fost substituite cu altceva sarurile de Ca si Mg prin procesul de "distilare", "osmoza" sau "schimbare de ioni"

    2. Referitor la compozitia chimica:

    • cand vorbim strict de parametrul GH: apa distilata = apa osmozata = apa dedurizata


    • cand vorbim de toti parametrii chimici ( relevanti in acvaristica ): apa distilata = apa osmozata

    3. Referitor la semantica:
    notiunea de "apa dedurizata" este folosita pentru a specifica faptul ca din respectiva apa lipsesc sarurile de Ca si Mg ( vezi punctul 2. ) dar nu face nici o trimitere la felul in care a fost obtinuta ( vezi punctul 1. )
    NOTA.
    personal am folosit apa distilata fara nici o problema cu exceptia costului ridicat.
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  2. #22
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes
    E bine de stiut ca daca totusi nu imi permit deocamdata un osmozor pot folosi apa distilata fara probleme,dat fiind costul ridicat ,sa zicem ca la nevoile mele ar fi suportabil.
    In fine,mie personal mi sa raspuns la intrebare.

  3. #23
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by locohaust View Post
    Un distilator care face apa ultrapura incepe de pe la 5000 de lire,

    Sa nu exageram!! Osmozorul meu, cu tot ce trebuie nu a sarit de 300 euro si scoate apa cu o puritate de 99,998%, conform certificatului de conformitate. Da pana la 200l/zi. Crede-ma ca este arhisuficient. Apropo, daca nu ma grabeam, cu 150 euro, pe Ebay, luam acelasi osmozor ca al meu si, in plus, mai avea si pompa booster.

  4. #24
    High member bondo's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Constanta
    Posts
    768
    Post (Dis)Likes
    Multumesc seba, exact ce ma interesa.
    Banuiesc ca gh si kh ar trebui sa fie zero, dar ph stii cat este?
    Multumesc inca o data

  5. #25
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Adica ? Fi mai precis.
    Citeste atent ce am scris caci nu am pomenit de KH, numai de GH. Termenul " apa dedurizata" se refera STRICT la GH, chiar daca noi sau altii, aici sau aiurea, din graba facem echivalenta. Este adevarat ca atat apa osmozata cat si apa distilata au si KH-ul 0 dar spre exemplu "apa dedurizata" cu schimbatori de ioni nu mai are KH-ul chiar asa de 0.

    Daca ne rezumam la cele doua mari ipoteze respectiv osmoza si distilare atunci da; atat KH cat si GH sunt 0 iar PH-ul in conditiile normale de temperatura , presiune si compozitie atmosferica este aproximativ 5.5
    In vid este fix 7 - Probabil ca asta este motivul pentru care "distilatorul lui locohaust" costa 5000 de lire,... comentariul fiind din categoria .... ).
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  6. #26
    Member locohaust's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    172
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by andreic View Post
    Sa nu exageram!! Osmozorul meu, cu tot ce trebuie nu a sarit de 300 euro si scoate apa cu o puritate de 99,998%, conform certificatului de conformitate. Da pana la 200l/zi. Crede-ma ca este arhisuficient. Apropo, daca nu ma grabeam, cu 150 euro, pe Ebay, luam acelasi osmozor ca al meu si, in plus, mai avea si pompa booster.
    Nu exagerez, puritatea nu este neaparat in procentele alea, este vorba de conductivitatea apei, care clar nu este necesara unui acvariu ci la folosirea in laborator pentru alte determinari. Un distilator de apa ultrapura nu se poate compara cu un osmozor care filtreaza doar prin membrana.

    Uite aici niste distilatoare purite care fac apa ultrapura si la astia sunt cele nu neaparat de top, dar nici low http://www.watrex.com/watrex/en/show...atid=11&page=1

    Numai membrana la cele HP este de 900 de euro, cele bio sarind de 5000, iar acelea sunt preturi din anglia si anume unde sunt si produse, daca vorbim de barnstead sau alto producatori renumiti este posibil sa discutam de zeci de mii, depinzand de cati litri poate da pe ora. Distilatoarele de apa ultrapura contin atat procedeul de osmoza inversa cat si filtru uv.
    Last edited by locohaust; 01-07-2010 at 19:18.
    Oi! Oi! Oi!

  7. #27
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    Nu exagerez, puritatea nu este neaparat in procentele alea, este vorba de conductivitatea apei, care clar nu este necesara unui acvariu...
    Cu alte cuvinte ... exagerezi, si mai si induci ideea ca nu are treaba conductivitatea cu puritatea H2O, chiar daca nu asta este ce vroiai sa arati - ai scris anapoda.

    Esti off topic.
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  8. #28
    Member locohaust's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    172
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by seba View Post
    Cu alte cuvinte ... exagerezi, si mai si induci ideea ca nu are treaba conductivitatea cu puritatea H2O, chiar daca nu asta este ce vroiai sa arati - ai scris anapoda.

    Esti off topic.

    Nu am vrut sa induc asta, nu stiu in ce masura am exagerat si da posibil sa nu fi fost exprimarea mea tocmai potrivita. cand am zis ca puritatea nu este neaparat in acele procente voiam sa exprim ca ele pot fi chiar mai (bune) mari de atat.
    Oi! Oi! Oi!

  9. #29
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Atunci in ce constapuritatea? Sa ne lamurim si noi. Nu de alta, dar poate aruncam amaratele astea de osmozoare si ne vindem masinile sa ne luam de alea de 5000 pounds.
    Noi aici vorbim de osmozoare capabile, in teorie, sa furnizeze 200l apa/zi, probabil ca real, in jur de 100l. Crede-ma ca este o cantitate arhisuficienta, iar acel 99,998% puritate este mai mult decat acoperitor
    Conductivitatea unui asemenea aparat se invirte in jurul TDS apa demineralizata 3,8 ppm asta in conditiile in care se accepta valori intre 10 si 20 (µS/cm).
    Probabil ca ce recomanzi tu acolo, utilaje de mare randament, aduc apa la o conductivutate mult mai mica, pentru scopuri de cercetare, dar, in cazul nostru, am aplica proverbul lui Sun Tzu, acela cu folosirea unui tun pentru uciderea unui tantar.

  10. #30
    Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Arad
    Posts
    130
    Post (Dis)Likes
    Oare un cazan de tuica cati litri de apa distilata scoate pe ora si cat de scump poate fii? nu cred ca 5000 de lire, nu se poate improviza un mic cazanel dintr-o oala sub presiune gen cucta ? care se elibereze aburului prino teava racita cu apa de la robinet? NU asta ar fi cea mai pura apa si relativ usor de obtinut?

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •