Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 31

Thread: Care este diferenta intre apa distilata, dedurizata si osmozata?

  1. #11
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Posibil, nu spun nu.
    Dar la cantitatile evaporate la saptamana (cand faci oricum un schimb), cred ca nu e o problema asa mare. Raportat totul la volumul acvariului. Eu la un marin de 180 l apa, adaug cam 2 litri la 3 zile. 2 litri raportat la 180 l inseamna ~ 1 %. Cate saruri sunt in 1 % ca sa mareasca ponderea pe total? Si un marin are alta densitate de saruri decat un fresh.
    Dar depinde intr-adevar si de apa, fiecare isi stie problemele.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #12
    Aquarium expert
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,025
    Post (Dis)Likes
    Tocmai mi-am facut un "sistem" de adunat apa de ploaie. Vrea sa mai scad un pic duritatea in acvariu, iar asta ar fi singura solutie mai ieftina.
    Dar am o intrebare, la schimbul de apa, cat % din apa schimbata sa fie apa de ploaie si cat % apa de la robinet ?

    Multumesc.

  3. #13
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Incercari succesive. Ia o mastra si fa probe in afara acvariului. Dar nu te astepta la scaderi masive.
    Adica daca am 100 l cu duritate 10, fac un schimb de 50% cu apa de ploaie ideala cu 0, logic ar fi sa am 5 la final. Dar nu stiu daca aici tine numai de logica, asa ca fa teste.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #14
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel View Post
    Posibil, nu spun nu.
    Dar la cantitatile evaporate la saptamana (cand faci oricum un schimb), cred ca nu e o problema asa mare. Raportat totul la volumul acvariului. Eu la un marin de 180 l apa, adaug cam 2 litri la 3 zile. 2 litri raportat la 180 l inseamna ~ 1 %. Cate saruri sunt in 1 % ca sa mareasca ponderea pe total? Si un marin are alta densitate de saruri decat un fresh.
    Dar depinde intr-adevar si de apa, fiecare isi stie problemele.
    Aici cam ai dreptate,desi apa aici este cam dura,totusi nu cred ca ar modifica parametri atat de mult incat sa creeze vreo problema grava.Din tendinta de a avea un bazin cat de cat mai stabil si fara probleme ,poate exagerez uneori nevoit .

  5. #15
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Nu exegerezi, eu doar ti-am impartasit opinia mea
    Tu vei proceda cum crezi ca e mai bine pentru bazinul tau. Stii, din pacate in acvaristica se aplica fara drept de apel banala axioma "nici un bazin nu seamana cu altul", nici macar cele care stau unul langa altul la fiecare dintre noi acasa...
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #16
    Super Moderator catalin cirstea's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    constanta
    Posts
    1,125
    Post (Dis)Likes

    Smile

    Faci ce faci si iar ai dreptate,asa este,dar chiar as fi vrut un feedback referitor la apa distilata,pe semne ca nu prea s-ancumetat nimeni sa o foloseasca,probabil din aceleasi considerente ca si mine.

  7. #17
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Gresit. In trecut, eu am folosit-o, dar am renuntat la idee, deoarece, doar apa distilata de calitate(aia avea ph mic, restul sareau de 7 desi ziceau ca e distilata) corespundea nevoilor. Problema era de costuri, 1leu/l, iar eu foloseam cel putin 50l/saptamana, asa ca a fost mai ieftin sa iau un osmozor.
    In ceea ce priveste completarea cu apa de la robinet, desi aritmetica, ii da dreptate lui @Juwel, in cazul meu nu este asa. Eu completez cam 3l/zi la un acvariu de 460l si, daca nu schimb apa 10 zile cam sare gh/kh cu o uinitate. Personal, nu doresc asta.

  8. #18
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Cu apa distilata am lucrat si eu. Nu o recomand deoarece cea de calitate (pura ca sa zic asa) nu se gaseste oriunde. Adevarat ca dadeam pe un bidon de 10 l vreo 6 lei, fiind luata direct de la producator. Dar este scump si incomod, trebuia s-o aduc de la 150 de km, acolo era fabrica.
    Din punct de vedere al problemei a doua, Andrei are dreptate, dar eu nu am eliminat schimbul de apa saptamanal care dilueaza si mai mult procentul de saruri. Pe de alta parte am incercat sa fac schimburi de apa combinate robinet/osmoza, numai ca iar zic: mare atentie, nu e de preferat sa faci din acvariu un mediu pentru experimente, incearca orice combinatie si in functie de fertilizanti si orice alti aditivi folosesti vezi sa iesi la valorile dorite de tine.
    Eu unul nu cred ca sunt in stare sa re-creez apa naturala ideala din combinatia apa pura + aditivi. Prefer sa o folosesc pe cea de la robinet....
    Repet, este modul meu de lucru, nu e o lectie....
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #19
    High member geo13's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina-Teiul Doamnei
    Posts
    600
    Post (Dis)Likes
    @juwel, Apa de robinet o mai pui la decantat ? Eu schimb cam 60 litrii saptamanal dar pun direct de la robinet, numai ca mi-am pus o seringa pe furtun si curge pe geamul acvariului foarte incet(se umple cam intr-o ora-doua).
    Last edited by geo13; 30-06-2010 at 14:32.

  10. #20
    Member locohaust's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    172
    Post (Dis)Likes
    Un distilator care face apa ultrapura incepe de pe la 5000 de lire, depinde de cati litri da pe ora, un distilator de sticla, dar cu performante destul de reduse(nu mai am fisele tehnice) este cateva sute de euro. Daca aveti nevoie de astfel de aparate le gasiti la n comercianti de aparatura de laborator, inclusiv aparate de masura a diversilor parametri(pH, kH, gH, fosfati, nitrati, nitriti, sulfati sulfiti, elemente, desi ele nu prea exista independent etc) atat online sau nu.
    Oi! Oi! Oi!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •