Results 1 to 6 of 6

Thread: filtru hang-on

  1. #1
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes

    Question filtru hang-on

    are cineva filtru ca acesta?
    LINK
    FILTRUL 3 M-AR INTERESA
    as fi interesat de cateva pareri, caut doua filtre hangon, unu pentru un nano de max 10 l si celalalt pentru un acvariu de 112 l, am vazut cateva hailea dar am inteles ca sunt foarte zgomotoase
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  2. #2
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Am eu filtrul 3 la nano-reef. Pana acum sunt multumit, dar:
    Bune:
    - silentios pe o scara de la 1 la 10, i-as da nota 9.
    - nu este scump
    - plasticul este de calitate, hailea este un deseu pe langa asta
    Rele
    - debit slab, cei 800l/h nu se vad. Dat la maximum abia curge ca un Hagen la minimum.
    - este impartit in 3 compartimente, fapt care face ca spatiul pentru mediile filtrante sa devina extrem de modest
    - mediile cu care vine sunt de rahat


    Eu la marin am nevoie de debit mic si filtrare mecanica, deci mi-a fost pe masura. La apa dulce nu l-as pune.

    Bafta.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  3. #3
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Nea Jewel, totusi la 112L nu ar fi suficient?
    @acvariucucarasi
    Pe de alta parte, exista riscul sa-l iei si sa nu faca fata si atunci te alegi cu o cheltuiala in plus.La acvariul tau e ok un Fluval 205(am primit referinta buna despre el ), daca ai pe cineva prin Germania il gasesti la pret de nimic.Iti dau PM sa nu fie reclama
    - litrii sunt net sau brut?

  4. #4
    Base member arunccupiatra's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Tineretului
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    Eu la un nano de 15 L am un Aquatic Nature Flow60, care e ok , doar ca face un pic cam mult zgomot(vibreaza pe sticla deci e o problema rezolvabila).

  5. #5
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    parpa_tupac : multumesc pentru PM, acvariul are 112 in constructie, net ar mai ramane un 95l
    arunccupiatra : imi place ce mi-ai recomandat, cam mic debitul dar ... merita sa ma mai interesez
    Juwel: mersi dar nu pot sagasesc info despre recomandarea ta, momentan sunt de la munca pe net si avem o ciudatenie pe retaea de nu ma lasa sa accesez nimik despre nanoreef:(
    oricum va multumesc la toti!
    astazi am vazut un hailea intern la 39 ron si avea ditai buretele( avea si carbune in mijloc dar se poate scoate) 200 l/h si partea buna este ca era paralelipipedic si avea admisia prin partea de jos, m-am gandit ca as putea usor sa-l transform intr-un hangon/extern si sa-l folosesc dat la minim la nano, pentru cel mare cred ca o sa optez pentru un Homemade extern, in conditiile in care voi face rost de o pompa ieftina si buna. pana atunci, inca ma tenteaza un hangon la cel mic(nu as vrea hailea deoarece , citez" ...te, hailea este un deseu pe langa asta...) , pana una alta ma mai documentez, as vrea calitatea celorlalte si volumul filtrant/debitul hailea(daca se poate)
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

  6. #6
    High member acvariulcucarasi's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    ialomita
    Posts
    856
    Post (Dis)Likes
    m-am hotarat o sa-mi cumpar un hangon pentru cel mic si imi fac un extern la cel mare, acum ramane sa gasesc unul pe aici pe forum ca pana sa caut cu pasul prin Bucuresti o sa mai dureze, mai sunt si altele in afara de cee stil cascada? sau aiba optiunea cascada vara(ca sa raceasca apa ) si cu tub sau furtun iarna?
    In post nu se mananca Peste!!!
    Proiect RCS

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •