View Poll Results: Care este cel mai bun petshop din Iasi( oferta, servire, promptitudine, seriozitate)

Voters
90. You may not vote on this poll
  • Arca Petshop

    61 67.78%
  • Acvamax

    12 13.33%
  • Animax Carefour Era

    6 6.67%
  • Animax Carefour Felicia

    5 5.56%
  • Petshop/farmacie Veterinara - piata 2 Baieti

    3 3.33%
  • Petshop/farmacie Veterinara -Cantemir

    0 0%
  • Petshop - Gara Internationala

    1 1.11%
  • Petshop - Tatarasi- zona Flux

    2 2.22%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 39

Thread: Cel mai bun Petshop din Iasi - varianta 2010

  1. #1
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes

    Exclamation Cel mai bun Petshop din Iasi - varianta 2010

    Stimati acvaristi ieseni,

    Dupa cum ati observat odata cu 2010 s-au schimbat si petshop-urile din care ne aprovizionam.
    Cand spun : "s-au schimbat" ma refer la faptul ca :
    - unele au disparut, altele noi au aparut pe piata pentru a satisface cererea acvaristilor din Iasi - comunitate cu crestere continua si cu nevoi si cerinte mai mari datorita informatiilor acumulate, multe prin intermediul acestui forum';
    - oferta si stocul s-au modificat drastic fata de anii trecuti

    Ca paranteza la oferta : pana acum un an se gaseau destul de greu produsele din gama JBL , piata era invadata de produse tetra si sera unele inferioare calitativ. Acum prin mai toate petshopurile din Iasi pe care le-am vizitat in ultima vreme, am vazut la raft produse jbl- mancare, fertilizanti, medicamentatie.
    Astfel consemnarile facute de noi in topicul precedent nu mai sunt in totalitate "valabile"

    Am deschis un nou topic in care sa consemnam plusurile sau minusurile acestor petshopuri, locatiile lor ( chiar daca au desfacere online sau nu), ofertele lor, ce dificultati am intampinat samd astfel incat noii intrati ina cest hobby sa poata beneficia de sprijinul nostru in a lua decizia corecta si a se duce unde trebuie.

    Totodata voi face un pool in care sa votam, cel mai bun petshop. Daca omit vre-unul va rog sa imi spuneti pentru a-l introduce in clasament.

    Spor!!!
    Last edited by BogdanHojbota; 27-06-2010 at 13:59.

  2. #2
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    In deschidere vreau sa consemnez experientele recente cu aceste petshop-uri:

    Animax Carefour Felicia - gama variata de la JBL si Easy Life- preturi bunicele, personal necalificat - am sunat in cautare de JBL Manado - si mi-au spus "Ce e ala, ajutati-ma si pe mine" zic -Pietris pentru acvariu culoare caramizie bla bla bla - raspund "ei nu am de ala, dar va dau JBL Aquabasis e la fel de bun" ...
    Animax Carefour Era - idem ca mai sus;
    Acvamax - feedback negativ total - tot legat de manado, am facut comanda de un sac de 25 de litrii, sambata trecuta prin telefon si luni dimineata la prima ora pe site, ca as am convenit sa tina omuletul minte, si m-a asigurat ca miercuri am pietrisul. Miercuri l-am suant de 5 ori in intervale orare diferite si nu a vrut sa raspunda la telefon. Intr-un tarziu ma suna si spune ca nu a venit curierul si ca vine joi. Dar tonalitatea vocii unui vanzator cu clientul, total lasa de dorit, in loc sa isi ceara scuze ca s-a produs o intarziere si ca va reveni cu informatiii despre comanda in cel mai scurt timp, el cu tupeu "Pai ce sunt eu vinovat ca nu a venit curierul, samd ..."
    Joi aceeasi poveste ca s-a produs nu stiu ce intarziere si vine vineri.
    Vineri ca vine sambata. Zic ok, sambata vine si refac setupul am timp..toptul bine. Ma trezesc vineri seara cu un email ca, comanda vine marti!!!!!! - neserios total ce sa mai zic. Am zis nu il mai sun, nu nimic, ca daca fac comanda in alta parte tot marti vine.
    Azi ma intalnesc cu individul in piata, ca din foame de bani a iesit si si-a expus produsele pe taraba si il intreb cat se poate de frumos "Domnule x-ulescu, vine comanda marti, as vrea sa stiu sigur ca m-ati incurcat o saptamana si de zile,"raspund: " pai sa vedem ce pot face comanda , daca adun suficiente produse , daca nu, mai astept .....", i-am spus in fata si in public ca e neserios total si ca putea sa ma anunte ca nu poate aduce in timp util si gata, imi faceam comanda in alta parte si totul era ok"raspuns: "ca ce , fa comanda in alta parte...#$#%#$"
    Concluzie: total neserios, nesimtit, servire 0, limbaj impertinent si cu lipsa de respect fata de clienti. Petshop de evitat
    Petshop - Gara Internationala- nu ma pot pronunta deoarece nu l-am vizitat
    Arca Petshop- dl. Ovidiu, binevoitor si deschis ca intotdeauna, servire buna, ofera sfaturi de fiecare data daca il intrebi, oferta buna - gama JBL (hrana, medicatie, fertilizanti), chiar si Manado la vrac( momentan out off stoc) , produse Easy Life (carbo, profito). Pestisori mult mai multi ca in celelalte petshopuri- recent am vazut ca a adus corydoras panda si killie . De la mine nota 10++
    Petshop-Farmacie veterinara - Piata 2 Baieti- - am observat ca de ceva vreme au adus gama JBl- hrana, ferilzianti, conditionatori, oferta muult mai buna decat in trecut- materiale filtrante. Insa spatiu aglomerat datorita mancarii de caini si pisici, iar produsele de acvaristica nu sunt foarte bine asezate si vizibile . La capitolul pestisori- stau mai slab, fata de perioada trecuta unde gaseai o oferta variata de pestisori.
    Last edited by BogdanHojbota; 27-06-2010 at 13:58.

  3. #3
    Member d3m0's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Cred ca ai omis Farmacia veterinara din Alexandru, cat despre Acvamax, da, este de evitat, am o intrebare, de unde mai exact este domnu` cu vanzarile in piata sa stiu pe cine sa evit, am luat o tzeapa cu un filtru stricat, fara piese, la inceput cand nu prea stiam cu ce se mananca, vreau doar sa stiu exact, daca e cel cu tot felul de produse marca sera, tetra expuse pe taraba,

    Despre Arca, numai de bine, m-am convins de cand s-a deschis ca dl. Ovidiu este o persoana serioasa(chiar si baietzasu' este de treaba), m-a sprijinit cu sfaturi, plante cadou, uneori reduceri si sa nu uitam de produsele la vrac.
    Deci nota 10* si de la mine, l-as vota oricand ca cel mai bun pet-shop din Iasi.

    Pe la Animax nu am mai trecut demult, iar pe celelalte nici nu le-am vizitat, sper sa am ocazia sa trec si pe la celelalte, sa-mi faco parere.

  4. #4
    Member cristianalexandru's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    iasi - cug
    Posts
    222
    Post (Dis)Likes
    acvamax de toata rusinea, de fapt d-nul Zaharia, si pe mine m-a dus cu zaharelul 2 luni pentru un capac care in prima faza a spus ca e gata in 3 saptamani, cu o comanda de mancare si alte chestii care a spus ca le aduce in 2 - 3 zile si au ajuns in 10 zile, si cu niste plante (o comanda de vreo 60 de lei) care a spus ca o aduce in 2 saptamani (pt ca era iarna) si venise primavara si el tot nu onorase comanda. sincer nu recomand nimanui sa lucreze cu dumnealui.

    farmaciile de la 2 Baieti si din Cantemir nu stiu unde sunt si nici nu am lucrat cu ele, la fel nu am colaborat cu penshop-ul de la Era, de la Gara Internationala si Flux, in schimb cu cel de la Felicia - este bine aprovizionat, dar nu toti stiu ce sfaturi sau ce produse sa-ti vanda cand vine vorba despre pesti si acvaristica (doar tipul acela mai plinut, brunet si cu ochelari stie cel mai bine la mai toate capitolele)

    petshop Arca - d-nul Ovidiu, din totdeauna a fost un tip de treaba, a stiut ce sa-ti spuna si ce sa-ti vanda, bravo lui . Nota 10

  5. #5
    Aquarium expert BogdanHojbota's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Bacău, com. Hemeiuşi, sat Lilieci - uliţa principală, prima la dreapta :P
    Posts
    2,395
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristianalexandru View Post
    acvamax de toata rusinea, de fapt d-nul Zaharia, si pe mine m-a dus cu zaharelul 2 luni ......
    Aici ai cam gresit exprimarea, "domn"ii poti spune unei persoane care da dovada de respect si onestitate. Aceste calitati nu le are toata lumea.

    Quote Originally Posted by d3m0 View Post
    cat despre Acvamax, da, este de evitat, am o intrebare, de unde mai exact este domnu` cu vanzarile in piata sa stiu pe cine sa evit, am luat o tzeapa cu un filtru stricat, fara piese, la inceput cand nu prea stiam cu ce se mananca, vreau doar sa stiu exact, daca e cel cu tot felul de produse marca sera, tetra expuse pe taraba
    Cel cu produse sera si tetra de pe colt face parte din farmacia veterinara din piata, e super ok, ajuta cu sfaturi pe toti care intreaba. Individul de la acvamax, azi a iesit la piata, se cunoaste ca nu mai are ce acvaristi sa insele sau sa duca cu zaharelu, si ramas fara clientela online, a venit cu sacu de produse si le-a pus pe taraba, era undeva prin centrul pietei, ferit de lumina soarelui.
    Am fost surprins sa aud zilele trecute de la un prieten acvarist inca o minunatie. Individul de la acvamax , a facut un acvariu cu factura cu contract unei persoane- datele acvariului 150*45*80 inaltime !!!! sticla numai de 10 fara fund dublu, la lumina lampa suspendata +un amarat de tetratec ex1200 = cost 8000 de ron , da vedeti bine 80 de milioane de lei vechi. Prietenul care mi-a spus de isprava, a fost solicitat sa amenajeze acvariul omului. Ce sa amenajezi caci dupa ce a pus apa un pic mai mult de jumatate sticla deja a flambat cu 3-4 mm.

  6. #6
    Member yomanklu's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    136
    Post (Dis)Likes
    ma minunez si eu de ce aud... ma bucur ca nu am avut treaba cu astfel de oameni...
    in schimb am avut si eu o experienta in animax felicia de unde am cumparat un magnet de curatat sticla iar ca sfat am primit de la o domnisoara angajata acolo ca mai eficient este sa-l folosesc cu ariciul pe suprafata din exteriorul acvariului...
    in schimb acord calificativ maxim pet-shop-ului Arca pentru amabilitate, bun simt si cunostinta de cauza
    plimbarile in aer liber oxigeneaza creierul si reduc prostia ciplavric@yahoo.com

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    139
    Post (Dis)Likes
    Nu ma mira ca Arca e pe primul loc, Dl. Ovidiu e de nota 11.
    Am avut de a face cu o mare parte din magazinele locale si pot spune hotarat ca Arca e cel mai bun, si chiar merita sa-i aratam recunostinta, in afara e doar un comportament normal fata de client dar la noi, din pacate, e exceptie.

    PS: Sper candva sa avem si noi un magazin mare, cum mai vedem in vizitele noastre prin alte parti, si daca acolo vom gasi persoane ca la Arca, atunci vom putea fi cu adevarat multumiti...dar asta depinde si de puterea noastra de cumparare.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    116
    Post (Dis)Likes
    Sper sa nu fac reclama, dar asta e "cadoul" meu oferit Dl.-ului Ovidiu pentru profesionalismul si amabilitatea cu care ne-a intampinat de cativa ani buni :
    http://cityad.ro/iasi/pet-shop/pet-s...-arca-pet.html

  9. #9
    Member cristianalexandru's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    iasi - cug
    Posts
    222
    Post (Dis)Likes
    foarte fain, bravo

  10. #10
    Member nickushor2009's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Iasi
    Posts
    123
    Post (Dis)Likes
    De departe Arca Pet este cel mai tare Petshop din Iasi. De fiecare data cand treci pragul te intampina cu caldura, vorbeste frumos si te ajuta mereu cu sfaturi. Are produse de calitate si din cate vad eu e in continua achizitie de produse.
    Cei din Cantemir, probabil doresc a fi mai mult farmacia veterinara, ca petshop ii aiurea. Acvariile is neingrijite, am vazut si pesti necajiti (discusi ,betta ),nici la produse nu exceleaza. La putinii clienti (pentru petshop) care le trec pragul nu stiu sa le vorbeasca frumos , ba chiar tipa. Am patit-o eu cand am luat un tub de mancare inceput care era citez : "pentru pestii lui, ca are si el acvariile lui", numai ca era pus la raft unde nu stii care ii de vanzare si care is a lui.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •