Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Thread: Hrana carasi ?

  1. #1
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes

    Hrana carasi ?

    Tinand cont ca la rubrica pond nu avem categoria hrana o sa imi postez aici intrebarea si anume :
    Pot fi pestii de iaz (carasi) hraniti cu "furaj complet pentru pui" intreb acest lucru deoarece ingredientele sunt majoritatea vegetale si in linii mari identice cu cele pentru crescatorile de peste ?

    Hrana speciala pt CIPRINIDE (ingrediente si restul informatiilor)
    Ingredientele: faina de peste, ulei de peste, produse si subproduse de cereale, produse si subproduse de seminte oleginoase, premix vitamino-mineral, antioxidante si antimicotice.

    CONTINUT VITAMINIC/KG:
    Vitamina A - 10.000 U.I.
    Vitamina D3 - 1.700 U.I.
    Vitamina E (alfa tocoferol) - 200 mg

    Valori nutritive:
    Proteina 44%
    Lipide 7%
    Umiditate 12%
    Fibre 4.2%
    Cenusa 12.5%
    Fosfor 1.5%
    ELN 18.8%

    Hrana pentru pui "furaj complet pentru pui"
    Ingredientele: produse si subproduse de cereale (cereale propriu-zise si sroturi), produse si subproduse de seminte oleginoase, premix de aditivi, carbonat de calciu , fosfat monocalcic , clorura de sodiu , lizina , metionina ,vitamine , oligoelemente

    CONTINUT VITAMINIC/KG:
    Vitamina A - 10.000 U.I.
    Vitamina D3 - 2.000 U.I.
    Vitamina E - 20 U.I.
    6-phytase EC 3.1.3.26 - 750 FYT/kg

    Valori nutritive:
    Proteina 18%
    Lipide 8%
    Celuloza bruta 4.7%
    Cenusa 5.1%
    metionina 4.1g/kg
    lizina 9.2g/kg

    Mentionez ca pestii nu sunt deosebiti ci comuni iar la un test cu aceasta mancare le-a placut foarte mult .
    Avantajul ar fi pretul bun 15 lei/5 kg iar dezavantaj ar fi continutul scazut in proteine dar care cred ca ar putea fi suplimentat .
    Astept pareri ...

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Uite ce-am experientat eu:
    Anul trecut am ramas fara hrana pentru crapi(tetra stick ori JBL pond) si in plin sezon de hranire a trebuit sa cumpar o mancare mai ieftina(cumplit de ieftina,10-12ron/kg nu mai stiu sigur) pentru o saptamana,pana imi venea mancarea comandata si apreciata de pestii mei.
    Acea mancare(ieftina) era produsa in Ungaria pentru crescatoriile de crap salbatic;avea aspect de stick-uri,la fel ca mancarea mea ,numai ca granulele erau mai grele ca apa si se duceau la fund imediat.Din cauza asta nu stiam daca e consumata sau nu de pesti asa ca i-am hranit la ghici 2 zile. A treia zi toti erau la suprafata cu abdomenul umflat chinuindu-se sa respire! Am inghetat! masuri de prim ajutor si multe rugaciuni! Am pierdut un singur crap(din pacate unul dintre favoriti si veteran pe deasupra) si mi-am invatat lectia:daca mai sunt cascat si raman fara hrana verificata de mine si acceptata de pestii mei,atunci facem post negru cateva zile,ca n-o fi bai! Eventual niste rame ori salata de gradina...
    Tin sa precizez ca hrana avea compozitia asemanatoare cu ce-i zis tu,avea acceptul CE ,era in termen si am cumparat-o de la o farmacie veterinara(cea din P-ta Doi baieti pentru ca esti din Iasi si sigur o stii)
    Concluziile le tragi singur...

  3. #3
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    eu le dau JBL pond stick 4 in 1 cu vitamine,sint pufuleti plutitori
    toamna tarziu si primavara devreme dupa dezghet le dau JBL energil,o mancare de fund dar foarte nutritiva
    iar vara cand raman fara mancare,pana vine comanda,le-am luat din hornbach un sac mare de mancare mai ieftina,koi vitol ceva de gen,o mananca cu succes ca sint tot pufuleti plutitori
    dar pe asta le-o dau ocazional ca fiind ieftina banuiesc ca nu e tot asa consistenta.

    ovidiu probabil ca le-ai dat foarte multa mancare si faptul ca respirau la suprafata sa nu fi coincis cu o lipsa de oxigen...zic si eu.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  4. #4
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Sunt de aceiasi parere cu goodmans le-ai dat prea multa mancare (e logic ca pentru a se scufunda trebuie sa fie mai densa deci trebuia sa reduci putin ratia) combinat cu lipsa de oxigen
    Oricum pentru carasii mei e buna le place din ce in ce mai mult (continui sa le dau acest tip de hrana) cred ca si lipsa uleiurilor de peste este un lucru bun pentru ca am citit ca acestea au ca efect umflarea/ingrasarea excesiva pestilor
    Nu cred ca se merita pentru carasii mei comuni sa cumpar hrana asa scumpa plus ca chiar este recomandat ca hrana pentru carasi sa se scufunde pentru ca prin hranirea la suprafata pot inghiti aer de aici alte probleme
    Dar pentru a suplimenta lipsa de proteine ce sugerati : ramele sunt bune?
    P.S.Nu locuiesc in iasi sunt student acolo si acum sunt in vacanta ...

  5. #5
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ovidiualn View Post
    o mancare mai ieftina(cumplit de ieftina,10-12ron/kg nu mai stiu sigur)
    Eu zic ca este cumplit de scumpa .
    Ai putea sa dai mancare destinata pisciculturii (furaj granulat sau extrudat pentru crap de cultura) unde producatorii consacrati nu se joaca cu calitatea iar pretul pe kg este de 1 - 1,5 euro/kg, iar proteina variaza intre 30 - 40% in functie de producator.
    Dezavantajul ar fi ca este ambatala la saci de 25 kg.

  6. #6
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    da,sunt de acord cu tine,numai ca vorbim de doua lucruri diferite:una e sa-i hranesti in iazuri si helestee"naturale", cu substrat argilo-lutos,cu primenire zilnica de apa,de mari sau foarte mari dimensiuni si alta-i in bazine mici,cu folie si pompe pe substrat, cel mai adesea suprapopulate.Mancarea aia grea o trage pompa imediat plus ca se "ascunde "in faldurile foliei(ce nu le poti elimina decat dac-o croiesti,si vreau sa vad pe cineva ce se inhama la asa ceva...).De aceea hrana trebuie sa fie de cea mai buna calitate,proteina sa nu fie exclusiv vegetala,sa pluteasca pt o buna gestionare a ei,sa aibe la baza cele mai bune ingrediente(creveti,orez,spirulina,alge marine s.a),sa fie usor digerabila si sa nu murdareasca apa daca nu este consumata imediat.Daca ai creste niste caras de balta in acvarii(ori crap romanesc in bazin de gradina),nu ai reusi sa-l hranesti cu furaj din crescatoria lui natala(spartura de porumb,srot,cereale etc)
    Parerea mea...
    Last edited by ovidiualn; 19-08-2010 at 09:21.

  7. #7
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Furajele destinate pisciculturii au flotabilitate de functie de cerere...deci sunt care putesc la suprafata, care putesc in masa apei si care cad pe fund.
    Nu vorbesc despre sparturi de cerale si depre cele granulate si extrudate...care fiind destinate productiei au o digetibilitate foarte ridicata.

  8. #8
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    asta nu am stiut.merci! imi v-a fi de folos atunci cand reusesc sa intru in posesia iazului bunicilor(cca 65 ha). am o relatie buna cu cei de la Potoci,am luat de cateva ori mancare de la ei(au moara si linie de productie proprie),dar ce zici tu,nu le-am cerut eu...
    Last edited by ovidiualn; 18-08-2010 at 16:42.

  9. #9
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Nu ma intelege gresit ce am cumparat eu nu e "spartura de porumb,srot,cereale" ci granule care contin si alte chestii de ex uleiuri etc se scufunda si isi mentin forma solida mai bine de 10 minute in apa , dar nu prea apuca pentru ca vin carasii care fara sa exagerez ca o cireada de vaci si mananca tot la gramada nimic nu ramane deci cred ca le place ...

  10. #10
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Daca cei de la Potoci iti pot face un furaj semiflotabil este perfect...cu toate ca eu nu am incredere in produsele romanesti.(no offence)
    Este reprezentanta Dibaq la voi in Iasi...este un furaj spaniol de calitate. Date de contact gaseti pe google.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •