Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22

Thread: Nelamurire Acvariu HomeMade

  1. #11
    Junior Member ValentinCT's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj/Câmpia-Turzii
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    .

    Si eu m-am gandit la ultima varianta " 100cm L - 40cm l - 45cm h " dar ar mai trebui sa-i pun ceva intarituri sau stiu eu ?

  2. #12
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Gasesti in Hornbach acvariu gata facut, 100x40x40=160l, sticla de 6, lipituri frumoase cu silicon negru, intarituri pe 80% din lungime, sus.
    Cand ai drum in Bucuresti sau Brasov, costa 239.99 ron, si scapi de griji

    PS: Am uitat, are si margini slefuite.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  3. #13
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    eu am acvariu de 180 litri (95*45*45) din sticla de 6 cu intarituri si e ok. cea mai importanta chestie e sa fii atent pe ce il asezi, adica sa pui ceva polistiren intre acvariu si masa pentru evita spargerea fundului datorita deformarii mesei.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  4. #14
    User banat
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    76
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum s-a mai spus si pe pagina precedenta , cel mai important factor este inaltimea . Poti sa faci acvariu si de o tona cu sticla de 6 mm . Insa doar in cazul in care inaltimea e de 5-10 cm

  5. #15
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by karma View Post
    Dupa cum s-a mai spus si pe pagina precedenta , cel mai important factor este inaltimea . Poti sa faci acvariu si de o tona cu sticla de 6 mm . Insa doar in cazul in care inaltimea e de 5-10 cm
    acum haideti sa nu exageram. colegul nostru care a deschis topicul asteapta niste sfaturi plauzibile, pentru glume si bancuri exista un topic adecvat.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  6. #16
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Din pacate, nu e o gluma. Diferenta de grosime a sticlei o da in primul rand inaltimea acvariului legata de volum, bineinteles. Colegul nu va avea parte de o concluzie deoarece aici fiecare procedam cum credem ca e bine, de obicei supralicitand la grosimea sticlei. De exemplu un acvariu cu 50 cm inaltime de 200 litri brut se poate face din sticla de 8 fara probleme, cu intaritura longitudinala la partea superioara ca sa descurajam "burta".
    Dar eu nu as cobori la 6 mm cu nici un fel de intarituri, si nici nu m-as duce la 10 mm ca deja e exagerat. Asta am eu in casa si sta bine de vreo 4 ani si va mai sta.
    Pariem ca vor fi pareri contra?


    Quote Originally Posted by ValentinCT View Post
    Buna Ziua ,

    Am o nelamurire , vreau sa imi fac un acvariu HomeMade din sticla de 6 , dar mai mare de 100 L .Este vre-o problema ca sticla este de 6 ? Exista o Capacitate maxima pt sticla de 6 ?
    Mai mare de 100 l este si 1 tona, sau ma rog, 1000 litri. Deci pentru raspunsuri concrete se pun intrebari concrete.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #17
    Member Tiutiu Liviu's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Motru
    Posts
    264
    Post (Dis)Likes
    "Un crescator din oras" - cum sa-ti spun mai pe romaneste ca sa intelegi si nici sa nu consideri ca fac misto de tine, la acvariile alea se urmareste utilul si mai putin esteticul. In plus de asta, cind ai de facut 20 de acvarii pentru o crescatorie, te cam joci cu focul, intrucit economia facuta prin renuntarea la siguranta este substantiala. Pentru un acvariu "din casa", gindesti putin mai profund, te gindesti si cum ar fi sa le trimiti vecinilor de dedesubt un volum de apa egal cu cel al acvariului si multe altele.

    stai linistit, imi pare foarte rau ca nu am poze sa vezi cat de estetice sunt, si cat de fin si frumos sunt lucrate...in fine, ne abatem foarte mult de la subiect...eu mi-am exprimat punctul de vedere, avand un caz concret. i-am dat un exemplu, ca merg facute si de 200 l acvarii cu geam de 6...

    p.s.: Razvan scuze de off topic!

  8. #18
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Merg facute si cu 4 mm. Dar intrebarea este: aici e vorba de curaj sau de linistea ta si a vecinilor?
    Nu uita ca geamul nu e nemtesc (MP).

    Dar pana la urma alegerea e a fiecaruia... ca si parerile de altfel.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #19
    Base member Banzai's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Fukushima-3rd reactor
    Posts
    370
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ValentinCT View Post
    Si eu m-am gandit la ultima varianta " 100cm L - 40cm l - 45cm h " dar ar mai trebui sa-i pun ceva intarituri sau stiu eu ?
    Asta si gata, promit ca nu ma mai bag.
    Este recomndabil ca lungimea acvariului sa o prestabilesti in functie de standardul/tipul tuburilor de neon pe care le vei folosi. La 100cm nu vei putea folosi tuburile de 120 (36w parca) ci doar cele de 90 care din cite am inteles se gasesc ceva mai greu. Ar mai fi de luat in calcul cele T5, dar nu cunosc pe dinafara lungimile standard ca sa ti le ofer direct, iti ramane tie, daca te intereseaza, sa te informezi.
    Cei ce nu pot sa-si aminteasca trecutul sunt condamnati sa-l repete - Santayana - Coda Bene Gesserit

  10. #20
    Base member arunccupiatra's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti-Tineretului
    Posts
    448
    Post (Dis)Likes
    La 100 merg t5 de 85 cm 39w.Bazinul la care am renuntat de curand avea 100x36x45h din sticla de 6mm.Am renuntat la el pentru ca era zgariat, insa avea ani buni, dar pana la urma e cum a spus Juwel: pareri si pareri.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •