Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: putere droser

  1. #1
    User banat
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    BOTOSANI
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes

    putere droser

    Buna, am la acvariul meu 4 neoane t8, 18 wati alimentate de 4 drosere electronice , chinezarii ,universale,si vreau sa stiu daca droserele sint capabile sa aprinda neoane t5 de 24 wati, pt ca tocmai mi-am comandat neoane si vreau sa fiu sigur daca le aprind(citisem pe forum ca parca ar fi capabile, dar vreau sa fiu sigur)
    ms,

  2. #2
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Nu poti folosi droserele de T8 la T5.

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti-Crangasi
    Posts
    1,421
    Post (Dis)Likes
    In acest caz merg...

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    BOTOSANI
    Posts
    61
    Post (Dis)Likes
    ok, mersi de raspunsuri,sper sa le aprinda

  5. #5
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Vorba noastra... merge si asa.

  6. #6
    Very high member adrian_b's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sibiu
    Posts
    1,355
    Post (Dis)Likes
    Doar o sa le aprinda, sa nu te astepti sa furnizeze toti lumenii de care sunt capabile.
    In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma - Antoine-Laurent Lavoisier

    Cine se scoala de dimineata... ajunge... sa doarma putin

  7. #7
    Very high member Liviu M's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Germania
    Posts
    1,156
    Post (Dis)Likes
    Eu nu-s asa de sigur ca o sa le aprinda, tinand cont ca tuburile sunt "mai puternice" decat starterele.
    Quote Originally Posted by EyeOnU View Post
    Nu poti folosi droserele de T8 la T5.
    Poti sa si explici de ce? Nu de alta, da' eu am 2 astfel de tuburi in functiune de ceva timp si merg. Nu spun ca merg la putere/flux luminos/cum s-or mai chema maxime, ci doar ca par sa functioneze OK.
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

  8. #8
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    ... pentru ca zicea ca droserul este de 18W
    Acum eu imi explic randamentul mai bun al tuburilor T5 prin faptul ca sunt alimentate la o tensiune mai mare decat T8-urile.
    Daca adunam asta plus faptul ca droserul este de 18W... atunci este mai bine sa spui ca nu merg droserele de la T8 la T5.


    OK... daca vrei doar sa le aprinzi, s-o faca cine vrea. Eu unul nu as da bani pe T5 doar ca sa le aprind, poate la jumatate din randament. Mai bine ramane pe T8.

  9. #9
    Very high member Liviu M's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Germania
    Posts
    1,156
    Post (Dis)Likes
    Afirmatia ta e una generala, nu particulara acestui caz. Pentru cazul asta si eu mi-am exprimat indoiala c-ar functiona.
    In cazul meu, folosesc startere de universale 36W (parca), venite su socluri pentru T8 (de-aia am concluzionat eu ca-s pentru T8 ), cu care aprind lampi T5 de 24W.
    Din punct de vedere functional, wikipedia zice ca diferenta intre T5 si T8 nu e tensiunea de lucru, ci frecventa la care lucreaza; tuburile T5 lucreaza la frecvente de peste 20khz, de-aia nu pot fi aprinse cu startere + drossere "normale", avand nevoie de startere electronice.
    In conditiile astea, inclin sa cred ca T5-urile mele au randament mai bun decat T8-uri similare/echivalente aprinse cu aceleasi startere.
    Acvariul copilului: Introducere, Jurnal.

  10. #10
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Acum vreau sa spun ca nici nu-mi place sa am si nici nu am un fix, dar nu-i mai bine sa ramai pe T8 daca ai drosere de T8?
    Poate ma insel eu, caz in care imi cer scuze, dar nu cred ca daca droserul este 18W iar tubul de 24W, voi avea randament undeva intre 18-24w, cu toti factorii implicati: lumeni, spectru...etc.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •