Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20

Thread: Koi cu problema?

  1. #11
    Administrator Tudor.M's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Falticeni
    Posts
    2,759
    Post (Dis)Likes
    Pai il taiai si scriai aici ce ai observat, icre inchise la culoare, mult lichid, puroi, etc...oricum pestele este posibil sa fi murit si datorita tratamentului cu triplafavina sau cel cu tetraciclina...doua capsule in 25 l este cam mult.

  2. #12
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    M-am gandit ca e posibil sa-l fi doborat tratamentul dar oricum pestele avea ceva.Ideea e ca anul trecut in vara am luat 2 de la cineva,cam de-o varsta amandoi.Pana in toamna tarziu au crescut la fel,din primavara asta insa,cel care inca traieste a crescut destul de bine pe cand asta bolnav a ramas la fel ca anul trecut,practic diferenta de cel putin 5cm intre ei in cateva luni.
    In tetraciclina a stat cam 15 minute,nu cred sa fi fost chiar asa critic.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  3. #13
    Aquarium expert mihaim's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    bv / ro
    Posts
    3,555
    Post (Dis)Likes
    Eu am invatat cateva lucruri pana acum:

    - Tratamentele nu se fac dupa ureche, pe ghicite, daca nu stii sigur ce are pestele mai bine-l lasi in pace, asa poate mai are o sansa.
    - Infectiile de la suprafata se trateaza cu succes in general, cele din interior deobicei cand devin vizibile (burta umflata, ochi iesiti din orbita) sunt in stadiu prea avansat ca sa poata fi tratate.
    - Carantina se face intrun mediu nestresant, slab iluminat aflat intro zona fara trafic iar doza recomandata de medicament nu se depaseste.
    - Nu toti pestii pot fi salvati.

    Imi pare rau pentru amicul/amica ta dar asta e, mergi inainte.
    I lol on u ...

  4. #14
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    clonitza,merci mult....insa nimeni nu s-a inghesuit cu parerei despre boala sau sfaturi in privinta tratamentelor,asa ca m-am grabit cu tetraciclina dar in speranta ca-i fac bine si dupa ce am
    citit sute de pagini pe net.
    Oricum nu cred ca asta la doborat pentru ca in momentul in care l-am bagat acolo era cam 75% "mort",abia mai misca sau respira.
    Ce sa faci un un peste care arata de nota 10 la exterior dar care totusi nu inoata si nu manaca de cateva zile,sa nu zic saptamani,ca am cam fost prins cu treaba si inafara de curatarea periodica a filtrelor nu am avut timp sa-i studiez,iar seara tarziu cand le dadeam mancare nu-i puteam observa pe toti.L-am vazut atunci cand am zarit intr-o dimineata 3 pui (de anul asta) si am inceput sa ma uit dupa altii.Atunci am dat cu ochii de el pe fundul iazului.
    Si vorba ta....daca infectia interioara apare la exterior....deja pestele are crucea la cap.
    Chiar imi pare rau dupa exemplar,nu era cel mai stralucit dintre pesti dar era al meu si tineam la el ca la toti pestii mei.
    Si ca sa-mi puna capac la toata treaba...toti puii mei.primii pui ai mei insumeaza colosala suma de 3 bucati.2subunkin din singura pereche existenta in iaz si doar un koi.
    Asta e,sanatosi sa fie.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  5. #15
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    In legatura cu puii ai ideie la ce dimensiune nu mai pot fi mancati de adulti ? Eu am ceva mai multi in jur de 10 poate mai multi cam de 1 cm fiecare (nu sunt ceva special parintii sunt de tipul "WILD" pescuiti din zona ) stau ascunsi bine printre plante sper sa creasca sanatosi oricum nu ma asteptam la supravietuitori la ce mancaciosi sunt adultii ...

  6. #16
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    nu ma pricep deloc la reproducere,teoretic ar trebui sa manace doar icre nu si pui
    azi am mai vazut alevini prin iaz,sa vedem cum se dezvolta.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  7. #17
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Mananca si alevini de asta iti trebuie multe plante in care sa se ascunda am citit pe net ca occidentalii lasa apa din bazinul cu puiet sa se inverzeasca (alge unicelulare in suspensie) pentru a avea mai multe sanse puietul plus ca e si hrana in ea pentru acestia ...

  8. #18
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    Acum ca am citit cu totii post-ul lui Catalin referitor la "pietrificarea icrelor" crezi ca asta ar putea fi cauza principala?

    http://forum.acvarist.ro/showthread....-des-intalnita

    Mie NU mi s-a parut ca pestele tau avea ochii umflati, nici solzii...Eu i-am avut pe ai mei bolnavi de droopsy de nenumarate ori, datorita conditiilor improprii si datorita faptului ca stateam ff mult si f des plecat in delegatii. (acvariu relativ mic pt dimensiunile lor, fluctuatii mari de temp, temp ridicata a apei tot anul, deh, asa e la inceput, pana inveti) De cate ori veneam acasa stateam cu inima stransa sa vad daca s-au imbolnavit iarasi. Deci, cu siguranta as fi "recunoscut" vreo urma de droopsy. Plus ca am reusit sa-i fac bine de fiecare data!
    Eu cred ca asta ar fi cauza decesului - "pietrificarea" icrelor(95%)...daca e sa ne luam strict dupa ceea ce vedem si "cunoastem".

    Tu ce zici, caci ti-ai cunoscut cel mai bine pestele, acum, dupa inca 2 ani de experienta?

  9. #19
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Salut,inca nu sint lamurit de evenimentele de atunci.
    Nici nu sint bine documentat despre reproducere,sint teoretic dar practica este cea de baza.
    Din pacate nu am fost suficient de "tare" sa-mi satisfac curiozitatea si sa-l disec asa cum a facut Catalin.
    As fi facut bine atunci pentru ca m-as fi lamurit care e treaba.
    Acum am iar o crapoaica mare cu abdomenul foarte umflat de vreo 2 ani.
    Nu-mi ramane de facut decat sa o stimulez natural (bazin,apa mai calda si 1-2 masculi).
    Avand in vedere ca pestii i-am primit de la cineva...stii cum e...calul de dar nu se cauta la dinti,cum zice o vorba din batrani.
    Daca ar fi dupa mine si as ajunge vreodata la achizitie de pesti,as urma sfatul lui Catalin si as cumpara masculi.
    Acum nu vad rostul pentru care sa tii femele daca nu intentionezi sa reproduci sau nu ai conditiile necesare pentru depunere.
    Inevitabil ajungi in situatia descrisa in acel topic.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  10. #20
    Junior Member tudiromi's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Baia-Mare,Romania
    Posts
    56
    Post (Dis)Likes
    Tinand cont ca masculii sunt mai sfiosi fata de femele,care tot timpul sunt pe sus dupa hrana,nu cred ca ti-ar conveni sa renunti asa usor la femele...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •