Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 40

Thread: Micuţu' MALAWI Wide

  1. #1
    High member fflorin_73's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti, Berceni, Piata Resita - 0722636025
    Posts
    642
    Post (Dis)Likes

    Micuţu' MALAWI Wide

    Buna ziua!
    Prezentare proiect cu finalizare (pesimista) in august 2010.
    MALAWI Wide cu dimensiunile ~240L*60l*45h, 12mm, fund dublu 2*8mm, intarituri.
    Capac inca nu am idee la marimea asta, voi vedea la timpul respectiv!
    Filtrare formata din 3*JBL e900 (am deja doua) + RESUN SP-2500 (filtrare mecanica).
    Fundal negru/albastru ultramarin, decor nisip si o movila de pietre calcaroase din mare.
    Standul acvariului probabil cadru metalic din teava rectangulara sau patrata 2-3 cm imbracat in pal culoare cires (sper sa gasesc ceva asemanator cu mobila din sufragerie).
    Fauna : Mbuna.
    Astept pareri si sfaturi.

  2. #2
    High member vidockq's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    618
    Post (Dis)Likes
    "Filtrare formata din 3*JBL e900 (am deja doua) " Inteleg ca fac mai multa mizerie ... dar vrei sa faci masina de spalat acolo ?

    Ideea de lungime e faina doar incomoda cu spatiu

  3. #3
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Micutu, ha ?
    Foarte bine suna, abia astept sa-l faci, cred ca o sa fie demential, cu lungimea aia.
    Wide e cea mai misto forma, parerea mea.
    Bafta, s-auzim (citim) de bine, si sa vedem poze frumoase
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  4. #4
    Maestru Biotop
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Bucuresti-Pajura
    Posts
    1,722
    Post (Dis)Likes
    Suna interesant

    Daca tot il faci de 240 lungime, de ce nu cresti si latimea, ca sa stii o treaba ? Fa-l de minim 70 latime, o sa fie spectaculos.

    Capacul il poti face din lambriu de PVC sau coala mare de plastic cu canale semitransparenta (gasesti in Hornbach), ca sa nu te mai chinui sa prinzi bucatile de PVC intre ele. Invelesti cu autocolant si gata.

  5. #5
    Base member floring's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    347
    Post (Dis)Likes
    pai vezi ca pt malawieni iti trebuie un acvariu consistent, ce faci cu micutu' asta? eh, sa zicem ca pentru inceput merge, daca n-ai chef sa investesti in ceva serios... )
    sunt al naibii de curios cum o sa arate, dar fac pariu ca foarte bine, pana acum e totul "by the book", si marime si filtrare si decor... aia mici or sa se piarda prin el!
    succes si sa ne tii la curent!

  6. #6
    High member fflorin_73's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti, Berceni, Piata Resita - 0722636025
    Posts
    642
    Post (Dis)Likes
    @vidoq - Lungimea nu e o problema, peretele are 290cm flancat de doua ginzi de beton cu adancime de 60.5 cm.
    @pomi - M-am gandit la un 70-75cm dar locul unde va veni se trece din hol spre baie si al2lea dormitor. Poate in timp, spre finalizarea standului, sa mai musc din culoar, este loc, dar ma gandeam ca da mai bine "ingropat" intre cele doua grinzi. Voi vedea saptamana viitoare ce hotarare o sa iau! Imi este groaza cand ma gandesc ca voi cara sticla pe scari pana la etajul 10. Am incercat sa fac un capac din lambriu de PVC, nu prea mi-a iesit chit ca este un capac amarat de 100x40, poate si datorita faptului ca am cumparat cel mai ieftin lambriu. Coala de plastic de care amintesti e cea care se gaseste afara la materiale de constructii?
    @florinq - O sa arate ca si maternitatea pentru ciclide dar mai dichisit si la o scara mai mare!
    Va multumesc si va urez noapte buna!

  7. #7
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Spor sa ai ca la asa dimensiune si asa dotari nu are cum sa iasa nasol. Ai grija casa pestilor si casa ta trebuie sa fie un tot unitar ca sa fie fain.Deci ai grija cu latimea.

  8. #8
    High member fflorin_73's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti, Berceni, Piata Resita - 0722636025
    Posts
    642
    Post (Dis)Likes
    @rick o sa am grija si daca voi mari latimea acvariului atunci voi mari si grinda care este la vedere, m-am gandit la un mic adaos gen perete regips. Cun am mai zis saptamana viitoare voi lua o decizie.
    Aici sunt viitorii beneficiari ai noului acvariu! http://www.99poze.ro/Maternitate_ciclide/ http://www.99poze.ro/Maternitate_ciclide_285361918/
    Last edited by fflorin_73; 12-06-2010 at 12:54.

  9. #9
    High member fflorin_73's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti, Berceni, Piata Resita - 0722636025
    Posts
    642
    Post (Dis)Likes
    Salut! O veste buna - al 3lea e900 se cicleaza de 24h, una mai putin placuta e faptul ca am o mica panta in casa pe lungimea peretelui si nu am o nivela mare sau o scandura mare dreapta sa imi dau seama de cat de mare e!
    Intrebari : ce furnizor de sticla imi recomnadati, intarituri doar laterale sus si jos? Masurile vor fi 230-240L*65-70l*45, o idee pentru urcat sticla pe scari pana la 10? Ce silicon negru imi recomandati (Den Braven, Dow Corning? si unde pot gasi?)?
    Daca la plantat cu neoanele m-am descurcat, la ciclide nu stiu ce sa cumpar pentru a scoate frumusetea lor in evidenta, dilema mare am si in alegerea culorii nisipului alb, crem-maro alte culori nu am vazut (gri, maro inchis)!
    Va multumesc o seara buna!

  10. #10
    Base member floring's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    347
    Post (Dis)Likes
    daca vrei tenta de albastru in acvariu baga un marine glo. vor arata fain pestii albastri, gen elongatus. daca vrei o lumina mai calda putin, dar cu o usoara tenta de violet, baga aqua glo; caeruleusii vor bate putin spre portocaliu. sau combinatie intre ele. ambele sunt prea saracacioase la lumeni pentru a stresa africanii

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •