View Poll Results: Este scalarul un peste comun ?

Voters
378. You may not vote on this poll
  • Da. Nimic interesant...

    86 22.75%
  • Nu. Este un peste deosebit!

    292 77.25%
Page 2 of 67 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 11 to 20 of 663

Thread: Scalarul (Angel Fish) - Pictures & Videos

  1. #11
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Nu am crescut, doar i-am admirat la altii care au ce arata. Diamant, koi, arlechin, clasic, negri, voalati si multe alte varietati care iti incanta ochiul. Daca as fi stat la casa, as fi dedicat o camera (subsol etc) numai pentru acvarii. Acolo mi-as fi facut unul de minim 600 litri populat cu scalari, plin de buturugi si plante amazoniene.
    Mie imi plac mai mult decat discusii (chestie de gust).
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  2. #12
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    @ DanMatei - ultima poza si prima - frumos exemplarul din stanga. probabil mascul dupa tinuta. Imi place si acvariul pacat de calitatea pozelor!... Tot cichlide a... Si eu am inceput cu scalari apoi mi-am facut si un african. da cu africanu mi-a trecut repede... dar si am stricat cei mai multi bani... Am revenit daca pot spune asa... la scalari. Desi ii aveam tot timpul cat am avut africanii.
    @ GeoB - Visele sunt doar un pas spre realitate Azi eram intr-un pet shop si vazand un acvariu inalt cu nisip din ala alb de cuartz mi-a sarit in cap o imagine cu o pereche super voalata de scalari. BAIE de lumina (deci full de neaoane) si un heminatus pe jos si "decor" si o singura planta gen amazon sword intr-un colt spate. Toata instalatiile mascate, filtre externe..incalzitor in filtu... O singura problema ..unde sa mai pun al 9-lea acvariu in casa? Tocmai am scapat de unu...
    @Jewel - eu nici nu pot compara o para cu un mar! Deja discus-ul incepe sa mi se para overrated. Toata lumea il ia ca etalon. Vezi si un Amano totusi cu un acvariu de altumi ! Si mie imi plac discusi daca tot ai deschis subiectul dar scalarii sunt pe departe preferatii mei. In mod deosebit masculul din primul post care deja sta la mine de aprox 4 ani. Nu l-as da pe toti pestii mei (si am multi pesti...)... Nu stiu cati din amatorii de acvaristica pot spune asa ceva despre un peste de-al lor -fie el discus de 150ron.... sau altum de 80euro.... Semn ca pasiunea e dincolo de pret (si bineinteles ca nu ma refer la pasiune cu orice pret). Daca am fost inteles...
    Last edited by glasforex; 23-06-2010 at 02:52.

  3. #13
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by glasforex View Post
    Nu stiu cati din amatorii de acvaristica pot spune asa ceva despre un peste de-al lor -fie el discus de 150ron.... sau altum de 80euro..
    Uite ca eu pot zice. Am dat ca exemplu de mai multe ori o femela de-a mea care a fost grav bolnava in adolescenta de 2 ori si de fiecare data am facut-o bine. O data a facut post negru 3 saptamani si a doua oara 4. Este pierduta ca valoare dar pentru ca este o luptatoare si si-a dorit sa traiasca, are un loc in bazinul comunitar for ever, vreau eu sa cred. In trecat fie spus a costat mult mai mult de cat zici tu dar asta chiar nu are importanta.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  4. #14
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Amandoi dovediti pasiune si asta e important pana la urma. Ca e vorba de scalari, discusi sau orice altceva, chiar nu are importanta.
    Dar pentru ca subiectul este scalarul, voi spune in continuare ca este un peste deosebit de elegant. Altumii lui Amano sunt deja celebri. Ala este acvariul care m-ar inspira daca as reusi sa fac rost de spatiu pentru asa ceva.
    Si mai am in minte cateva filme tare frumoase: un acvariu plin de juvenili de scalari la momentul mesei. Sunt superbi.
    Dar sa vedeti cum arata un acvariu cu pui/juvenili de tetrazona la momentul mesei... asta ca sa deviez putin.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  5. #15
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Focsani
    Posts
    554
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by GeoB View Post
    @boboo carasul ala mie unul imi cam da cu virgula
    GeoB > Carasul ala e un cadou de la prietena mea, de altfel si singurul care il am (singurul pestisor primit cadou de la ea).
    Am avut 5 carasi cumparati de mici, dar i-am dat cand au crescut deoarece am cumparat scalari, dar de acesta nu ma pot atinge, acolo ramane .
    Prietena mea este foarte mandra de caraselul acesta, tine mult la el, si acest lucru ii face loc pe veci in acvariul meu.
    Stiu ca nu prea isi are locul intre ceilalti pesti, dar e un caras mai special nu scoate plantele din radacini, sta cuminte, singurii care il mai inteapa fiind desigur scalarii, deoarece el nu le "respecta teritoriul"
    Daca tot am postat, sa mai bag si 1,2 poze cu puiutii mei (la 6 zile)
    O sa urc poze mai tarziu ca acum nu merge tinypic-ul



    Last edited by boboo; 23-06-2010 at 15:00.

  6. #16
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Uite niste imagini care-mi picura pe retina si care au darul sa ma binedispuna cand sunt bolnav de tristete. Deasemenea imi dau energie sa continui cu hoby-ul asta dupa cate o deziluzie sau dupa noptile pierdute (ma refer strict la acvaristica).
    @boboo, ti-am inteles motivatia si chiar sta in picioare. Ce-ai facut de i-ai schimbat naravul, tu stii. Sa-ti traiasca ,sa te bucuri de el, pupa doamna si complimente din partea mea.
    Last edited by GeoB; 24-06-2010 at 12:40.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

  7. #17
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    ar fi frumos sa vedem si poze tot la 1-2 saptamani boboo cu micutii ! Poate ne atasam si noi de ei, nu doar tu !

  8. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    28
    Post (Dis)Likes
    Scuzati ca ma bag si eu in vorba, dar tocmai sunt la faza de a inepe sa redevin acvarist dupa o pauza de 15 ani. printre altele , o sa revin la vechea pasiune de bette splendens, dar tocmai ma pregatesc sa imi fac un acvariu de 500l pe care as vrea sa il populez cu scalari. uitaindu-ma pe net am vazut o varietate care m-a facut sa o visez de 2 nopti incoace, dar problema e ca nu stiu cum ii zice ( n-am gasit ) si nici daca se gaseste la noi: era un alb , parca si cu putine tente de albastru ( cel putin asa arata in poza) iar inotatoarele erau albastre deschis, ca si cerul ( ma rog, nu o culoare puternic, dar ca si nuanta). Stie cineva cum se numeste varietatea si daca o are careva in tara?

  9. #19
    User banat
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Suceava
    Posts
    1,284
    Post (Dis)Likes
    Sunt niste pesti foarte frumosi, m-am decis sa trec pe scalari, chiar am cumparat vreo 4 bucati, la un acvariu de 150 litri.

  10. #20
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    @Zoltan.Stiu ca am citit si am vazut zilele trecute ceva poze cu articolele aferente insa daca nu m-au interesat decat ca si cultura generala, nu am salvat linkuri-le. Azi am incercat sa dau de ele si am inebunit cautand dupa care am renuntat. Oricum, reproduc din memorie, cred ca vorbesti despre o mutatie genetica care e (bineinteles) de origine asiatica. Pestii sunt de mai multe culori nu numai albi, cu aripioare albastre, iar culoarea albastra se prelungeste uneori si pe corp in zonele aripioarelor. Mie mi s-au parut hidosi caci si forma corpului, atat de eleganta la Scalari, a suferit modificari si este mult mai robusta, ceva intre Discus si Scalar. Sincer, prima oara, inainte sa citesc, am crezut ca sunt niste Discus flying fox foarte ascutiti si ceva mai mici. Daca retin bine nu au patruns inca oficial in Europa si cu atat mai putin in Romania. Sper sincer ca asa sa si ramana.
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

Page 2 of 67 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •