View Poll Results: Este scalarul un peste comun ?

Voters
378. You may not vote on this poll
  • Da. Nimic interesant...

    86 22.75%
  • Nu. Este un peste deosebit!

    292 77.25%
Page 1 of 67 1231151 ... LastLast
Results 1 to 10 of 663

Thread: Scalarul (Angel Fish) - Pictures & Videos

  1. #1
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes

    Exclamation Scalarul (Angel Fish) - Pictures & Videos

    Am deschis acest topic pentru ca sunt unul din cei mai mari iubitori de scalari din cati acvaristi cunosc personal. Consider ca evolutia lui in randul acvaristilor a avut suisuri si coborasuri destul de accentuate. Tot timpul a fost un peste controversat, tot timpul a fost un peste care nu te lasa indiferent. Ori iti placea mult de tot ori te lasa deopotriva rece. La inceputul aparitiei lui in randul acvaristilor romani a fost adoptat de foarte multi acvaristi apoi a inceput sa isi piarda din notorietate. Odata cu trendul pe care l-a lansat Amano cand a prezentat acvariul sau cu altumi, scalarul a recastigat coroana atat de meritata. Din nou in intreaga lume acvaristii de concurs au reintrodus peisaje de amazon cu exemplare salbatice superbe.
    Ce vreau eu de la acest thread este sa ne mandrim cu exemplarele noastre; sa vedem cat de variata e aceasta specie ca si forma si colorit. Vreau sa vad ce "perle" stau ascunse in acvariile unora.
    Pe aceasta cale ii invit pe toti posesorii si mai ales pe toti iubitorii de scalari sa posteze poze si eventual filme de o calitate sporita cu frumusetile lor. Chiar daca nu considerati ca sunteti posesorii unor exemplare de concurs nu ezitati sa postati. Doar va rog sa puneti poze si video cat mai clare si cat mai focusate. Puteti sa va inspirati de la threadurile cu betta splendens care mi se par foarte reusite pe acest forum.
    Daca aveti altum sau leopoldi suntem tot atat de interesati !

    Multumesc!
    Attached Images Attached Images

  2. Likes alinutz29 liked this post
  3. #2
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Focsani
    Posts
    554
    Post (Dis)Likes
    Voi reveni si eu cu poze ale celor 7 scalari, precum si poze cu cei 9 puiuti ai mei.
    Scalarul a devenit totusi destul de "comun" in acvariile noastre desi este mai sensibil la boli dacat majoritatea speciilor (aici ma refer in general la vivipari), este mai special prin forma lui.
    Sunt si destule varietati de culoare, eu personal cred ca poti sa iti gasesti un exemplar de care sa te atasezi foarte repede.
    Ma cam enerveaza bataile lor pentru teritorii, daca nu s-ar bate intre ei ar fi pestele ideal, eu am 2 acvarii in care ii tin pe cei 7 maturi + alti pestisori.
    Acvariul fiind plantat nu reusesc sa se loveasca , cel care se stie mai slab fuge pe dupa plante, celalalt care il ataca isi pierde interesul odata ce nu il mai vede.
    Admir absolut tot la acesti pesti, in special momentul depunerii, si ingrijitul icrelor/puilor.
    Si o poza a "cuplului" acesti 3 pesti au depus toti 3, cel alb care se vede mai putin fiind mascul, celelalte 2(alba si neagra) sunt femelele cu care au depus.
    Last edited by boboo; 15-06-2010 at 14:04.

  4. #3
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    Imi place foarte mult femela black veil seamana izbitor cu una din femelele mele. O sa vezi in poze.
    Masculul e veil albino sau koi/blushing veil ? Nu pot sa imi dau seama exact cum are fruntea.... De abia astept sa vad si restul pozelor.

    Despre cele spuse de tine nu pot decat sa aprob. Sunt pesti extrem de teritoriali. Tot timpul se bat masculii pt femele. Daca scoti in schimb femelele dupa ce se stabilesc rank-ingurile, se mai domolesc
    Eu unu am renuntat sa mai fac mixuri de pesti care nu sunt specifici aceleasi zone. Am pe langa scalari: ancistrus, blue ram (ramirezi), neoni tetra respectiv cardinal tetra si raphael cat fish.

    Dau edit imediat ce scot pozele de pe aparat.
    LE: a se remarca culoarea rosie a ochilor la mascul. Lucru care denota ca e un mascul dominant gata de imperechere. Perechea din pozele ce urmeaza a fost scoasa din acvariul "comun" si mutata pt reproducere.
    My pride and joy !

    Last edited by glasforex; 16-06-2010 at 03:09.

  5. #4
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Focsani
    Posts
    554
    Post (Dis)Likes
    Asa cum am promis, si imi cer scuze pentru intarzierea foarte mare de a posta poze, atashet cateva poze care sper eu sa va placa

    Am de toti 7 scalari dar nu am poze decat cu 5 din ei, ceilalti sunt in acvariul de 135 L la care nu am mai reusit sa fac poze, in schimb va atashez poze cu puii mei de 3 luni, si cu icrele mele de 4-5 zile care sunt o multime de codite mici si vesele, pe langa care mai sunt cativa care mai ies din multime si se invart ca titireziul prin acvariu, am incercat sa ii filmez dar nu se vede nimic, dat find ca nu am camera de filmat profesionala.


    Scalarul alb (masculul a 2 femele, cum de se inteleg in cuplu de 3 nu pot sa imi dau seama)




    Cei 9 copii ai mei la cca. 3 luni


    Trioul meu de scalari (daca ii pot spune asa) in timp ce depune:


    Si pozele cu puii dupa 4-5 zile pun doar 2 ca sa nu incarc topicul, oricum sunt mai multe buchetele din astea cu pestisori, dar astea se vad mai bine.




    Si filmuletul in timp ce depuneau aceste icre
    View My Video
    http://tinypic.com/m/ano2go/3
    Last edited by boboo; 21-06-2010 at 10:12.

  6. #5
    High member glasforex's Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Oradea, Romania
    Posts
    893
    Post (Dis)Likes
    frumosi micutii. totusi ti-au ramas putini... i-ai dat sau atatia au supravietuit ?
    pe ce au depus ? ce el ala furtun ?

  7. #6
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Focsani
    Posts
    554
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by glasforex View Post
    frumosi micutii. totusi ti-au ramas putini... i-ai dat sau atatia au supravietuit ?
    Atatia au ramas, de cand erau aproape mici aveam vreo 20, dupa aia au mai murit pana cand au ramas doar astia 9 eu sunt multumit si de ei, sunt vioi si veseli, dar cam speriosi. (cred ca de cei 9 ziceai ca-s putini ).
    Quote Originally Posted by glasforex View Post
    pe ce au depus ? ce el ala furtun ?
    E un tub de plastic.
    Azi au inceput sa inoate aproape toti, au 5-6 zile.

  8. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Motru Gorj
    Posts
    117
    Post (Dis)Likes

    fosti mei "indieni"

    calitate cam slaba a pozelor dar nu m-am putut abtine:



    femela favorita

    vedere de ansamblu cele doua acvarii de 300l:


    zbor claustrofob intre Dumnezeu si ape

  9. #8
    High member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Focsani
    Posts
    554
    Post (Dis)Likes
    CAtre DanMatei
    De ce FOSTII ?
    I-ai dat sau au trecut la lumea de sus?

  10. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Motru Gorj
    Posts
    117
    Post (Dis)Likes
    i-am dat am trecut exclusiv pe africani
    deci sunt ok
    ma bucur ca iti pasa
    zbor claustrofob intre Dumnezeu si ape

  11. #10
    Senior Member GeoB's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti-Cringasi
    Posts
    1,520
    Post (Dis)Likes
    Adevarat garit, Scalarii, salbatici sau nu au intrat intr-un nemeritat con de umbra. Au fost prima mea dragoste si numai faptul ca nu sunt prea statornic m-a facut sa renunt usor, usor la ei. Poate si faptul ca am reusit sa-i inmultesc usor(poate putin prea usor), mie placandu-mi stachetele foarte sus ridicate, a avut un cuvant de spus. Oricum este un peste absolut admirabil si nu pot sa nu recunosc, uneori ma bate un gand insa lipsa vesnica de spatiu.......
    @boboo carasul ala mie unul imi cam da cu virgula
    Daca intr-o zi iti gasesti femeia cu altul, si-ti trece prin cap sa te arunci de pe balcon, adu-ti aminte ca ai coarne boule, nu aripi !!!

Page 1 of 67 1231151 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •