View Poll Results: Este scalarul un peste comun ?

Voters
378. You may not vote on this poll
  • Da. Nimic interesant...

    86 22.75%
  • Nu. Este un peste deosebit!

    292 77.25%
Page 65 of 67 FirstFirst ... 15556364656667 LastLast
Results 641 to 650 of 663

Thread: Scalarul (Angel Fish) - Pictures & Videos

  1. #641
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Excelent arata Altumii.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  2. #642
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes

  3. Likes alin82, Nimeni liked this post
  4. #643
    Base member alin82's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Botosani
    Posts
    311
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by nyko27 View Post
    Deosebit de frumosi? Daca vei scoate o ponta vreau si eu.

  5. #644
    High member nyko27's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    orastie hd
    Posts
    819
    Post (Dis)Likes

  6. #645
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes
    Buna,
    Vreau sa va intreb cum pot deosebi masculul si femela si de la ce varsta incep sa depun icrele ?
    Multumesc

  7. #646
    High member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Timisoara
    Posts
    561
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Wagner View Post
    Buna,
    Vreau sa va intreb cum pot deosebi masculul si femela si de la ce varsta incep sa depun icrele ?
    Multumesc
    Da' ce? Simti o mancarime, ceva?

    Si ca sa nu primesti doar raspunsul clasic "fa si tu un search pe forum, ca e ras-vorbit subiectul asta", uite si raspunsul serios: nu poti!

    Respectiv nu poti sa stii sigur, decat daca depun icre, si mai si ies pui din ele.
    In timpul depunerii (doar atunci) organul genital al femelei are forma de con, iar cel al masculului, forma de tub.
    Doar ca, de la caz la caz, poate sa fie un con mai subtire, care sa semene cu un tub, si atunci ai o depunere cu doua femele, iar icrele nu eclozeaza.
    Deci: singura metoda certa e sa vezi "codite" miscand.

    Iar despre varsta ... depinde de cum au fost(si sunt in continuare) crescuti/tinuti. Pot fi 6 luni, poate fi un an ...

  8. #647
    Very high member parpa_tupac's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Targu-Mures
    Posts
    1,071
    Post (Dis)Likes
    Ba e chiar invers. Masculul are con si femela are tub (se poate vedea mai usor la femela)
    Sunt cateva semne care te anunta ca urmeaza sa depuna.

    1.Incep sa curete un anume loc din acvariu
    2.Organele genitale incep sa fie vizibile si inainte de depunerea efectiva
    3.La mascul se "aprind" culorile (dungile, etc)

    Varsta la care incep sa se aleaga perechi si sa depuna este cam dupa 10 luni.
    La mine red devil au depus aprox in luna 11 de la eclozare (stiu de la cine i-am luat si cand au iesit din icre)
    Totusi nu e o regula. Depinde de mai multi factori: hrana, calitatea si parametri apei (in special GH). Nici aici nu e o regula.

    La mine au depus si in PH de 6,8 si la 7,5.
    GH e constant la 8 si HK constant la 5-6.

    Daca vrei sa vezi depunere, fa schimb de apa saptamanal 20-25%, le dai hrana congelata sau vie (artemia sau larve de tantari). Inca un lucru pe care l-am observat daca la schimbul de apa reglez temperatura sa fie la fel cu cea din acvariu, nu sunt stimulati asa rapid.
    De exemplu la mine sunt 27 grade si cand schimb apa pun apa usor mai rece astfel incat dupa "omogenizare" ajunge la 25,5-26. Incep dupa cateva ore sa curete locul apoi in 2-3 zile depun.
    Asta se repeta cam la 2-3 saptamani pt ca mi-e lene sa ma tot duc la congelator in fiecare seara sa scot hrana congelata. In ultima perioada am ajuns mai tarziu acasa.
    Trebuie tinut cont ca cele mentionate mai sus sunt relative dar cu procent destul de mare de reusita.
    Reusita la depunere nu si la eclozare.
    Acolo e alta discutie.



    Attached Images Attached Images

  9. #648
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by enzone View Post
    Da' ce? Simti o mancarime, ceva?

    Si ca sa nu primesti doar raspunsul clasic "fa si tu un search pe forum, ca e ras-vorbit subiectul asta", uite si raspunsul serios: nu poti!

    Respectiv nu poti sa stii sigur, decat daca depun icre, si mai si ies pui din ele.
    In timpul depunerii (doar atunci) organul genital al femelei are forma de con, iar cel al masculului, forma de tub.
    Doar ca, de la caz la caz, poate sa fie un con mai subtire, care sa semene cu un tub, si atunci ai o depunere cu doua femele, iar icrele nu eclozeaza.
    Deci: singura metoda certa e sa vezi "codite" miscand.

    Iar despre varsta ... depinde de cum au fost(si sunt in continuare) crescuti/tinuti. Pot fi 6 luni, poate fi un an ...
    Aici nu vorbim de discusi.La scalari, masculul prezinta o frunte bombata si este mai masiv, cu capul mai gros, dar bombeul din frunte este emblematic.In ceea ce priveste depunerea, depun in apa in care au fost crescuti, indiferent de Gh sau pH in jurul varstei de 1 an.Daca vrei sa ai si pui, deschizi alt subiect sau citesti pe forum ca s-a discutat despre acest subiect.

  10. Likes danny80 liked this post
  11. #649

  12. #650
    High member vtibi's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    buna tuturor
    pe aici inca nu am activat
    scalarii mei
    https://www.facebook.com/video.php?v...type=2&theater

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •