Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: dGH mare

  1. #1
    Junior Member Black Pearl's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bad Soden - Salmünster, Germany
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    dGH mare

    Salutare la toata lumea,am o mare rugaminte,am dGH mare>20* in acvariu,cum pot sa il scad urgent,sau mai bine spus cu ce anume.
    Multumesc mult
    A studia si nu a gandi este o risipa,
    A gandi si a nu studia este periculos

    Confucius.

  2. #2
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    O instalatie de Osmoza, sunt sigur ca in Germania este ceva extrem de comun si se gaseste in aproape toate pet shop-urile.
    Daca vrei in cantitati mici si chiar este urgent cauta la o benzinarie "apa distilata" - "Destilliertes Wasser"
    Exista si alte metode gen turba sau diverse rasini schimbatoare de ioni care se baga in filtru dar nu recomand.

    P.S.
    Probabil au si la "alimentara"
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Iasi
    Posts
    139
    Post (Dis)Likes
    Buna seba,

    Sa inteleg ca apa distilata folosita la masini este OK pentru acvarii? (aceiasi apa distilata care se amesteca cu antigel)

    Multumesc

  4. #4
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    da, aqua 100% qiorensis = apa distilata = apa osmozata = vapori de apa = ploaia de pe vremea bunicilor = apa pura + gaze atmosferice = apa cu GH 0, KH 0 si pH 5.5.
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  5. #5
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Italia
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Black Pearl buna

    Asa-i, are dreptate Seba. Dar ar trebui sa ne spui cam ce ai prin acvariu (pesti, substrat, pietre, etc.). Turba e buna, dar depinde ce pesti ai.
    Cu ce-ai facut testele la apa? De cat timp ai acvariul?

  6. #6
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Axa_io View Post
    Black Pearl buna

    Asa-i, are dreptate Seba. Dar ar trebui sa ne spui cam ce ai prin acvariu (pesti, substrat, pietre, etc.).
    http://forum.acvarist.ro/showthread....150#post267150
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  7. #7
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Italia
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Juwel

    Dar n-am vazut ce "pietre" are si daca are prin acvariu. Pot fi cauza GH-ului marit. Deci fara turba. Pe poecilidae nu-i deranjeaza un GH marisor dar al tau e exagerat.
    Cat e la robinet? Dupa 24 de ore de stat. Fa-i niste teste. O lasi intr-un pahar si dupa 24 de h. ii faci teste. Daca nu-i apa de la robinet, cauza e la tine in acvariu.
    Daca ai amfore, pietre, etc. poti proba cu un produs din comert, anti calcar (viaKal). Pui o picatura pe piatra respectiva si daca "frige", o elmini din acvariu.

  8. #8
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Eu stiu din surse "nemtesti" ca ei au o problema generala cu GH-ul mare referitor la apa de la retea. Gresesc Dan?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  9. #9
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Italia
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    Atunci daca-i asa, osmoza sau saruri pentru a micsora GH. N-are alta solutie.

  10. #10
    Junior Member camy38's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    germania
    Posts
    23
    Post (Dis)Likes
    Dragi acvaristi...banuiam de la inceput ca imi pot pune baza in voi si nu numai de aceea va multumesc pentru parerile si raspunsurile date...Sa o iau intr-o oarecare ordine de idei...
    Da, in Germania exista o problema cu apa venita de la robinet...este pentru un acvariu si implicit pentru locuitorii acestuia mult prea dura iar valorile GH, KH si PH (pentru a da numai unele notiuni generale) se afla destul de sus...
    Nu pot generaliza, poate ca exista si regiuni in care acvaristi de-aici au mai putine probleme da aici, in periferia larga a orasului Frankfurt a. M. este destul de greu sa mentii valori onorabile fara aparatura necesara sau speciala...Cu un PH - minus nu se face "primavara" de tot in acvariu...

    Problema pe care o am (si cred ca i-am dat de hac...) este incalzitorul de substrat...care in loc sa functioneze temporar, a mers mai mult timp...de aceea cred ca pietrisul pe care-l am in acvariu (bob de 2-4 mm si pe alocuri 1-2 mm) a emis particule de calcar ca reactie de se facuse ceata rau de tot in bazin. Noroc cu nevasta-mea care a fost (si de) data asta mai agera la minte si l-am oprit...De-atunci mediul din bazin incepe sa se clarifice, semanand din ce in ce cu ce "trebuie"...In orice caz in project se afla o instalatie de CO2 cu PH controler
    Acvariul Nr.1 (caci am 3 bucati...in numai 4 luni !!!!! Din cauza Guppylor care se inmultesc teribil de repede) nu este cine stie ce de "populat" la o capacitate de 180 litri. 8 Guppy (2 baieti si 6 fete) si 3 Ancistrus "Golden Nugget". In viitorul apropiat ne vom mai imbogatii culorile bazinului cu vreo 4-6 Moly si vreo 10-15 neoni...

    Problema de KH o am de mai mult...ba era 6 ba era 3...foarte rar o valoare mai apropiata de 10...Sper sa o rezolv (si cu ajutorul vostru) si pe-asta...ca d-aia ne-am inhamat la "drumul acvaristic"

    Cu respect si multumirile de rigoare....

    Dan

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •