Results 1 to 3 of 3

Thread: Probleme cu Rasbora Heteromorpha

  1. #1
    Junior Member antobetta's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    32
    Post (Dis)Likes

    Angry Probleme cu Rasbora Heteromorpha

    De ceva timp(aprox.o luna)am sesizat probleme mari referitoare la specia precizata.Am avut mai multe serii de rasbora daur au murit toate si nu stiu de ce.Pur si simplu mureau,dar nu prezentau semne de agresiune,nu erau cu burtile pe sus incercand sa supravietuiasca ci erau perfect normali si brusc dupa cateva minute erau morti:-O.Mentionez ca toate decoartiunile inclusiv pietrisul au fost spalate foarte bine.
    Ar mai fi ceva.Eu cand am tot luat seriile de rasbora nu aveam pompa de aer.S-ar putea sa aiba si asta o legatura,nu?
    Acum am un singur rasbora,dar e vioi,mananca,ma rog,isi face toate functiile fiziolozice.Problema este ca nu stiu daca sa mai iau alti rasbora,deoarece mi-e frica sa nu moara si asta.Si asa am plans de mi s-au uscat ochii dupa rasbora.

    LE:Regret daca explicatiile sunt prea lungi si nefolositoare,dar iubesc pestiii astia si decat sa iau inca cativa si sa moara,mai bine sa stiu si sa nu mai iau deloc.
    Ha ha ha!Daca te pui cu mine,vei fi torturat de Clanu' Coryilor,vei fi devorat de bettanul Michelangelo si in fine,tras de filtru!

  2. #2
    User banat
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Italia
    Posts
    436
    Post (Dis)Likes
    antobetta, buna

    Spune-mi te rog cati litri ai, temperatura, parametrii si ce alti pesti ai in acvariu. Dupa aceea, poti sa-mi descri te rog toate simptomele? Tot ce-ti amintesti. Se izolau? Se hraneau? Se scarpinau de pietris sau plante? Orice detaliu poate fi de folos. Nu te descuraja, le dam de cap si nu te gandi ca scri mult . Te ascult ...

    P.S. nu are nimic de-a face pompa de aer (aerator), dimpotriva. Nu tine aprins aeratorul.
    Last edited by Axa_io; 07-06-2010 at 14:04.

  3. #3
    Very high member Humbert's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti, Piata 1 Mai
    Posts
    1,175
    Post (Dis)Likes
    i-ai luat din hornbach cumva?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •