Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Thread: Cum se pot inmulti nuferii?

  1. #11
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Pai cu carasii o ideie ar fi sa ei 2-3 prieteni undite cateva beri si un gratar si ai rezolvat ...
    Apropo ce fel de carasi ai ?

  2. #12
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Carasi cometa,adusi din afara(Singapore), aveau 1 cm atunci,acum peste 30 cm:am niste poze mai vechi,
    http://yfrog.com/83dsc00669mtj
    http://yfrog.com/08dsc01840bhj
    Last edited by ovidiualn; 05-08-2010 at 16:39.

  3. #13
    Junior Member catalina_c's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    langa Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    daca ai fi mai aproape as cumpara eu 2-3 perechi de caras si cativa crapi koi.

  4. #14
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    catalina_c cand ai chef sa-mi faci o vizita,sa-ti prinzi cativa koi din puii mei,ca sint destui.
    eu m-am chinuit intr-o zi si in 3 ore am reusit sa prind 9 bucati,zici ca-s gloante nu alta.
    http://www.220.ro/animale/Pui-De-Cra...zi/IDAfgH5s35/
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  5. #15
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Ooo,felicitari si la mai multi! Cu toate ca te-am urmarit pe site-urile de acvaristica si intru zilnic pe 220,asta mi-a scapat. Cam greu cu reproducerea in helesteu,la comun.Mie, anul trecut,mi-au scapat2,anul acesta...ghici? tot doi. In ritmul asta imi trebuie 30 de ani sa-i inlocuiesc pe toti!
    Numai ca li se pregateste ceva...

  6. #16
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Ca sfat pentru puiet ar fi plantarea iazului eu cel putin pana anul acesta nu am avut plante multe (cel putin plutitoare de loc pentru ca nu rezistau) si nu aveam nimic puiet zero dar sa schimbat treaba anul asta cand am pus mai multe plante si am hranit mai mult pestii au mai mancat din ele dar au ramas destule acum am 50% din suprafata apei cu plante si am avut puiet chiar si broastele au facut oua (+concert)
    P.S. Goodmans in legatura cu selectia naturala si eu sunt de parere ca un iaz ar trebui sa se apropie cat mai mult de natura

  7. #17
    High member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    611
    Post (Dis)Likes
    Din pacate...daca banii n-ar reprezenta o problema....in ziua de azi pt hobby-uri raman din ce in ce mai putini.
    Si eu mi-as dori jumatate acoperit cu nuferi dar cel mai ieftin am prins la hornbach 19ron,am reusit sa cumpar unul frumos care deja e plin de frunze si infloreste la greu,a facut deja 7-8 flori intr-o luna de cand l-am luat.Sa fi avut atunci bani as fi luat 10-15 bucati.
    Plantele subacvatice nu rezista deloc,sint bani aruncati.Elodeea,cabomba stau maxim 24 ore la mine in iaz.
    Pt reproducere trebuie avuta in vedere si varsta pestilor.Koii ajung la maturitate sexuala dupa minim 3 ani si asta doar daca ating 30-35cm.
    La mine au depus 3 crapoaice pt ca am 3 generatii de pui (marimi destul de diferite) si cresc destul de repede.Cam 20% din ei sint destul de reusiti la culori.
    Ma omoara in schimb algele filamentoase,alea care se fixeaza pe plante si pietre.Nu stiu cum sa scap de ele.
    Cu alge verzi n-am treaba,nu am deloc,apa e limpede rau de tot,vad la 2m.
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?5537-Regulamentul-forumului-Acvarist.ro - punctul q)

  8. #18
    Member SmAsH's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    247
    Post (Dis)Likes
    Nu te gandi ca eu am jumate din iaz nuferi nici pe departe , aia pe care ii am sunt inruditi nu sunt "originali" iar celelalte plante sunt autohtone (EX ceratophyllum demersum etc) si cred ca ar trebui sa incerci si tu la anu sa aclimatizezi cateva bine inteles ca la valoarea crapilor trebuie le dezinfectezi sau ceva de genu sa nu bagi boli dar cred poti reusi
    Cat despre alge toxice nu sunt si atat timp cat nu fac rau pestilor ... nici macar alea verzi iar cele filamentoase sunt si hrana in fine daca ai avea mai multe plante ar disparea datorita concurentei
    P.S. Criza financiara o simtim toti nu dispera vor veni zile mai bune

  9. #19
    Junior Member catalina_c's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    langa Bucuresti
    Posts
    31
    Post (Dis)Likes
    imediat cum reusesc sa pun folia in iaz si ciclez apa, cred ca o sa-ti fac o vizita. dar mai dureaza ceva, inca nu e sapat la ce adancime ar trebui.

  10. #20
    User banat
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    IASI
    Posts
    421
    Post (Dis)Likes
    Repede -repede, ca acusi vine toamna... Si iarna nu-i ca vara!(prietenii stiu de ce...)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •