Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Thread: Bead filter varianta ieftina

  1. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    chiar nu stie nimeni sa imi spuna de unde pot achizitiona acesti robineti si cuple?

  2. #12
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by dacikus View Post
    Ref la BF "home-made" prezentat de tine intr-un alt "thread." Ai facut vreun calcul estimativ la cat te ajung componentele din pvc (coturi, robineti, flanse, "lipici")? Stiu ca nu este nici pe departe la fel de eficient ca unul adevarat, dar arata foarte frumos si este lucrat "curat". Chiar mi-a placut cum ti-a iesit! ...poate as mai fi adaugat o flansa cu un robinet la baza recipientului...atat!
    mi-am permis sa mut discutia aici, la locul "cu pricina"

    sincer n-am calculat cat ar costa pentru ca piese ca acestea am mai tot timpul aruncate prin magazie, dar tin minte ce cele mai scumpe au fost bilutele de plastic.
    eficienta este aceeasi ca si a unuia adevarat, pentru ca eficienta este data de principiul de functionare si de cantitatea materialului filtrant, si nu de calitatea materialului din care este facut recipientul.
    chiar si producatorii au scos si varianta mai ieftina ECONOBEAD , diferenta fiind doar la calitatea recipientului.
    ULTRABEAD este facut din fibra de sticle groasa, iar ECONOBEAD este din material plastic, dar principiul de functionare si cantitatea de material filtrant sunt identice.
    chiar acest filtru a fost folosit de colegul VALIAZ timp de un sezon cu rezultate foarte bune, singurul inconvenient fiind lipsa blower-ului care sa usureze spalarea.
    asa ca in fiecare saptamana cand facea spalarea trebuia sa invarta bilutele cu un bat ca sa dezlipeasca mizeria de pe ele, iar spalarea o repeta de doua-trei ori, asa ca timpul alocat nu mai era de 5 min ca in cazul unui beadfilter original, ci ajungea la 10-15 minute.
    astfel de fitinguri de pvc lipire s-ar putea gasi si la Dedeman, cel putin in Timisoara am auzit.

  3. #13
    Junior Member dacikus's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    71
    Post (Dis)Likes
    Foarte bine ai facut, caci in felul asta i s-a raspuns si colegului ce postase anterior, plus ca s-a evitat "poluarea" thread-ului unde postasem eu aceasta intrebare.

    Cred ca ar mai fi de mentionat aici ca robinetii aceia "slide" nu ii gasesti pe la noi, cel putin nu la magazinele de profil. Spun asta ca mi-au placut tare mult ca aspect si pt faptul ca sunt "compacti" si i-am cautat cu mult inainte de a ma inregistra pe acest forum.

    E de inteles si ideal ca iazurile ar trebui echipate cu varianta originala de BF pentru a beneficia de functionalitatea maxima a acestei inventii, dar temporar, in lipsa de finante, cred ca acest BF home-made ar fi foarte util multor incepatori.
    Last edited by dacikus; 19-01-2013 at 11:15. Reason: greseli ortografice

  4. #14
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    update:
    principalul inconvenient la modelul home made prezentat, era lipsa blowerului , implicit si spalarea mai dificila.
    asa ca am confenctionat un alt bead filter home made cu un volum mai mare, tevi si fitinguri de 63mm, si cu blower.
    la acest bead filter am folosit si capacul transparent original de econobead, prins si etansat cu suruburi.


    butoi 300l




    intrari cu piese perforate care impiedica pierderea bilelor





    deoarece gura butoiului este mai mare decat capacul original, am folosit o flansa intermediara

















    fitingurile de 63mm, cu coturi de cauciuc "mai in larg", care mai evita din pierderea de debit














    blowerul original






    materialul filtrant




  5. Likes dum, Abit, dacikus, tudiromi, kirucd liked this post
  6. #15
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Ar mai fi de mentionat ca folosesc o pompa de 25.000l/h si pana acum n-am intampinat nici un fel de problema.
    Iar blowerul nu este lipit, este detasabil, asa ca pot sa-l scot si sa-l folosesc unde am nevoie.
    Deci daca ai un blower poti sa-l folosesti si la 3 filtre bead (daca le ai )

  7. Likes tudiromi liked this post
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •