Results 1 to 7 of 7

Thread: pH apa, pH sol

  1. #1
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes

    pH apa, pH sol

    Fiind vorba de masaurarea parametrilor, m-am gandit sa postez aici.

    Ma tot bate gandul sa aflu ce pH are substratul meu. Teoretic, indiferent de pH initial al solului, prin adaugarea constanta de apa, acesta isi modifica pH-ul (presupun ca si apa din cazua solului). Intra in ecuatie si adaugarea de CO2, asa ca pe mine problema ma depaseste.

    Eram curios daca a reusit cineva sa masoare pH-ul substratului din acvariu si daca da, cum a facut

    Eu m-am gandit la 2 metode:
    1. In apa de osmoza pun substrat din acvariu, apoi cu un test colorimetric masor pH-ul lichidului

    - are vreo relevanta acest test pentru ce vreau eu sa fac?

    2. Tot cautand, am aflat ca ar fi posibil sa gasesc in Hornbach un pH metru pentru soluri la aprox 40 de lei.

    - a folosit cineva asa ceva, aveti ceva info?
    Referitor la punctul 2: avand in vedere ca am dulapurile pline de tot felul de chestii "vitale" in acvaristica, chestii pe care le-am folosit de maxim 2 ori, n-as vrea sa-mi cumpar o sculita si apoi sa arunce sotia cu ea dupa mine
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  2. #2
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    In mediu acvatic unde apa influenteaza solul si solul influenteaza apa este foarte greu sa determini care este PH-ul nativ al solului. Tendinta este de echilibrare in timp.
    Apa osmozata nu este o solutie de control caci nu este neutra.
    Daca vrei sa afli care este aciditatea unui substrat o faci la "umed" dar repet, ajuns in apa are sa aiba tendinta de echilibrare cu aceasta, ( in plus sau minus )
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  3. #3
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Nu vreau sa stiu pH-ul nativ. Ma intereseaza la aprox 6 luni de la setare ce fel de sol am. Banuiesc ca pana acum s-au echilibrat (apa, aditia CO2 si solul)

    Cum pot sa-l masor la umed?
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  4. #4
    Very high member seba's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,038
    Post (Dis)Likes
    poate sa echilibrat poate nu.
    La umed = afara din apa

    nu cred ca ai instrumente cu care sa poti face respectiva masuratoare, daca chiar esti curios du o proba la un laborator.
    What’s Popular is Not Always Right, and What’s Right is Not Always Popular

  5. #5
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Planteaza o TBelem in acel substrat. Daca moare, atunci substratul nu este acid.

  6. #6
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    O sa apelez la un chimist .
    Tonina este destul de greu de obtinut si parca n-as chinui o planta pentru curiozitatea mea

    Edit: o sa incerc si cu un pH metru pentru gradinarit. Se pare ca am un amic care are asa ceva
    Ma gandesc cum sa-l calibrez, ceva trebuie sa iasa. Nu vreau sa aflu pH-ul la zecimala, in prima instanta vreau sa vad daca am sol acid sau nu.
    Last edited by Haplo; 18-05-2010 at 13:25. Reason: Completare
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

  7. #7
    Very high member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,135
    Post (Dis)Likes
    Sorry ca am reinviat postul.
    Am gasit un ph metru pentru gradinarit la 9 lei intr-un hipermarket. Il testez de o cateva saptamani in diverse (solide, lichide). Pana acum functioneaza "ireprosabil". Am reusit sa determin cu ajutorul unui test colorimetric Dupla ca are o eroare de 0.5-0.7. L-am mai testat in apa plata Borsec (ph 7.5 pe eticheta) si obtin cam aceeasi eroare.
    Pana acum scula pare foarte ok, in lichide dureaza aprox 10 secunde sa se stabilizeze indicatorul, apoi ramane la valoare afisata. Inca nu am masurat ph solului, dar apa din acvariu, citronada, vinul, berea sau cafeaua le-am testat
    The Force can have a strong influence on the weak-minded.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •